Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop tacierzyński a ojcowski. Sprawdź ile trwa i pobierz wniosek

(adek)
Urlop tacierzyński a ojcowski - wniosek, zasady, dokumenty. Sprawdź ile trwa, ile płatny i kto płaci (wzrór, podanie)
Urlop tacierzyński a ojcowski - wniosek, zasady, dokumenty. Sprawdź ile trwa, ile płatny i kto płaci (wzrór, podanie) pixabay.com
Czym się różni urlop tacierzyński od urlopu ojcowskiego. Ile trwa taki urlop? Komu przysługuje? To tylko niektóre pytania na które znajdziesz odpowiedzi w tym artykule. Ściągnij również wniosek o urlop tacierzyński oraz wzór o urlop ojcowski.

Urlop tacierzyński a ojcowski

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski to dwa różne pojęcia. Ten pierwszy jest uzależniony od matki dziecka, ponieważ stanowi niewykorzystaną część urlopu macierzyńskiego, którą przejmuje ojciec. Nie występuje też w Kodeksie pracy. Natomiast urlop ojcowski już tak (Art. 182 [3) i może z niego skorzystać jedynie ojciec. Ten urlop przysługuje tacie niezależnie od urlopu macierzyńskiego matki.

Urlop tacierzyński - komu przysługuje?

Urlop tacierzyński przysługuje wyłącznie ojcu, który zatrudniony jest na umowę o pracę. W takim wypadku nie może być zatrudniony na umowę o dzieło lub na czas określony. Jest to konieczny warunek, aby mógł skorzystać z części urlopu macierzyńskiego matki dziecka, bo tylko w takim przypadku może pójść na urlop tacierzyński. Jest to bowiem tak naprawdę cześć urlopu macierzyńskiego, z wykorzystania którego musi zrezygnować matka dziecka. Jeżeli się na to nie zdecyduje, wówczas urlop tacierzyński nie przysługuje ojcu dziecka.

Urlop tacierzyński - ile trwa?

Ile trwa urlop tacierzyński? Jego wymiar uzależniony jest od matki dziecka i liczby dni, które wykorzysta ona na urlop macierzyński. Musi ona skorzystać z pierwszych czternastu tygodni urlopu macierzyńskiego, by móc pozostałą część przekazać ojcu dziecka. Według art. 180 Kodeksu Pracy urlop macierzyński uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie:

  • 20 tygodni w przypadku narodzin jednego dziecka, (dla ojca 6 tygodni)
  • 31 tygodni w przypadku narodzin dwojga dzieci, (dla ojca 17 tygodni)
  • 33 tygodnie w przypadku narodzin trojga dzieci, (dla ojca 19 tygodni)
  • 35 tygodni w przypadku narodzin czworga dzieci, (dla ojca 21 tygodni)
  • 37 tygodni w przypadku narodzin pięciorga dzieci i więcej (dla ojca 23 tygodnie).

Co najmniej dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania okresu z powyższej listy.

Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.

Wniosek o urlop tacierzyński

Po upływie czternastu tygodni urlopu macierzyńskiego matka dziecka powinna złożyć u swojego pracodawcy wniosek, potwierdzający rezygnację z pozostałej części swego urlopu. Taki wniosek musi trafić do pracodawcy co najmniej siedem dni przed powrotem do pracy.

Wtedy ojciec dziecka będzie mógł złożyć w swoim zakładzie pracy wniosek o przyznanie mu urlopu tacierzyńskiego, przedstawiając jednocześnie rezygnację matki z pozostałej części jej urlopu. Taka rezygnacja powinna zostać dostarczona w formie pisemnej i powinna zawierać długość pozostałego do wykorzystania urlopu macierzyńskiego. Na urlop tacierzyński ojciec musi pójść bezpośrednio po zakończeniu urlopu przez matkę i nie może go dowolnie dzielić na części.

Urlop tacierzyński a ojcowski - wniosek, zasady, dokumenty. Sprawdź ile trwa, ile płatny i kto płaci (wzrór, podanie)
Urlop tacierzyński a ojcowski - wniosek, zasady, dokumenty. Sprawdź ile trwa, ile płatny i kto płaci (wzrór, podanie) pixabay.com

Podanie o urlop tacierzyński powinno zawierać:

  • dane dziecka (imię, nazwisko, datę urodzenia),
  • informację o części urlopu macierzyńskiego wykorzystanego przez matkę,
  • termin, w jakim ojciec ma zamiar wykorzystać pozostałą część urlopu macierzyńskiego.

Do wniosku urlop tacierzyński najlepiej dołączyć jeszcze:

  • odpis skrócony aktu urodzenia,
  • zaświadczenie od pracodawcy matki dziecka, informujące rezygnacji matki z pozostałej części urlopu oraz o wysokości urlopu przez nią wykorzystanego.

Urlop tacierzyński - kto płaci? ZUS?

Ile za urlop tacierzyński? Ojciec, który przechodzi na urlop tacierzyński, nie może zostać w tym czasie zwolniony z pracy. Przysługuje mu w tym czasie zasiłek, wynoszący 100 procent podstawy zasiłku. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku urlopu ojcowskiego. Jeśli matka dziecka umrze lub porzuci dziecko ubezpieczony ojciec dziecka lub ubezpieczony członek najbliższej rodziny może zwrócić się z wnioskiem o przyznanie zasiłku macierzyńskiego do końca okresu, który przysługiwał matce.

Zobacz też: Komu przysługuje zasiłek macierzyński

Urlop ojcowski - ile trwa?

Według Kodeksu pracy urlop ojcowski trwa dwa tygodnie (dni kalendarzowe). Ojciec ma prawo go wykorzystać do czasu ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. Można go wykorzystać jednorazowo lub jako dwa urlopy tygodniowe.

Urlop ojcowski YouTube

Urlop ojcowski - adopcja dziecka (przysposobienie)

Nieco inaczej urlop ojcowski wygląda w przypadku przysposobienia dziecka. Przysposobienie to inaczej adopcja lub usynowienie. Polega ono na stworzeniu między przysposabiającym, czyli mężczyzną, który chce adoptować dziecko, a przysposobionym, czyli dzieckiem, które ma być zaadoptowane, takiego stosunku prawnego, jaki istnieje między rodzicami a dzieckiem. W momencie przysposobienia dziecko traktowane jest jak naturalne dziecko przysposabiającego ojca.

Ile trwa urlop ojcowski w takim wypadku? Urlop ojcowski należy wykorzystać do 24 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku, jednak nie później niż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia - jeśli ma ustalony obowiązek szkolny lub do dziesiątego roku życia - jeśli obowiązek szkolny został odroczony.

Urlop ojcowski - komu przysługuje, jak długo trwa, kto płaci Youtube

Urlop ojcowski - wniosek, dokumenty, wzór, podanie o urlop ojcowski

Przed wybraniem się na urlop ojcowski ojciec musi zgłosić wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego. Dokumenty należy przekazać pracodawcy nie później niż siedem dni przed rozpoczęciem urlopu.

Załączone pliki:

Urlop ojcowski - kto płaci?

Pracownikowi na urlopie ojcowskim przysługuje zasiłek macierzyński. Ojciec przebywający na urlopie otrzyma 100 proc. podstawy zasiłku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna