MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urlop tacierzyński to nie urlop ojcowski

(opr. EW)
Urlop tacierzyński to nazwa, która została przyjęta dla pozostałej części urlopu macierzyńskiego, z której rezygnuje matka dziecka na rzecz ojca.
Urlop tacierzyński to nazwa, która została przyjęta dla pozostałej części urlopu macierzyńskiego, z której rezygnuje matka dziecka na rzecz ojca. Pixabay
W naszej redakcji gościliśmy Katarzynę Krupicką, rzecznika regionalnego ZUS województwa podlaskiego. Odpowiadała na pytania Czytelników.

Moja żona jest w ciąży. Niedługo urodzi nasze dziecko. Czym różni się urlop tacierzyński od urlopu ojcowskiego?

Urlop tacierzyński często jest mylony z urlopem ojcowskim. Zapewne z powodu nazwy obu świadczeń. Nie ma jednak wątpliwości, że oba z nich przysługują ojcu dziecka. Jednak różnice między nimi są istotne.

Urlop tacierzyński, jak i urlop ojcowski przysługują osobie, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Nie ma znaczenia, czy podlega się mu obowiązkowo, czy dobrowolnie. W związku z tym skorzystać może z niego nie tylko pracownik, lecz także zleceniobiorca, a nawet osoba prowadząca własną działalność gospodarczą. Oba urlopy przysługują osobom ubezpieczonym z tytułu urodzenia się im dziecka, a także przysposobienia bądź przyjęcia dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza.

Urlop tacierzyński to nazwa, która została przyjęta dla pozostałej części urlopu macierzyńskiego, z której rezygnuje matka dziecka na rzecz ojca.

Urlop ojcowski może zostać udzielony pracownikowi maksymalnie na 14 dni. Można go wykorzystać w podziale na co najwyżej dwie części, przy czym żadna z nich nie może trwać krócej niż 7 dni.

Długość urlopu tacierzyńskiego zależy od tego, w jakim wymiarze matka dziecka wykorzysta urlop macierzyński. Co ważne, pracownica nie może zrzec się urlopu wcześniej niż 14 tygodni po porodzie. W przypadku, gdy matka zrezygnowałaby po tym czasie z pozostałej części urlopu, wówczas tacierzyński będzie trwał:

  • 6 tygodni w przypadku urodzenia się lub przyjęcia jednego dziecka;
  • 17 tygodni w przypadku jednoczesnego urodzenia się lub przyjęcia dwojga dzieci;
  • 19 tygodni w przypadku jednoczesnego urodzenia się lub przyjęcia trojga dzieci;
  • 21 tygodni w przypadku jednoczesnego urodzenia się lub przyjęcia czworga dzieci;
  • 23 tygodnie w przypadku jednoczesnego urodzenia się lub przyjęcia pięciorga i więcej dzieci.

Urlopu tacierzyńskiego nie można podzielić na części. Pracownik musi wykorzystać go zaraz po rezygnacji matki z pozostałej części macierzyńskiego. Z kolei urlopu ojcowskiego nie trzeba wykorzystywać zaraz po urodzeniu się dziecka. Ojciec ma czas na skorzystanie z niego do momentu ukończenia przez potomka 24. miesiąca życia.

Pracownik może wykorzystać urlop ojcowski w czasie, gdy matka przebywa na urlopie macierzyńskim. W przypadku tacierzyńskiego rodzice nie mogą korzystać z niego jednocześnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna