Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop wychowawczy. Płatny czy nie? Komu przysługuje? Zasady przyznawania, czas trwania, praca na urlopie wychowawczym

Magdalena Siemińska
Magdalena Siemińska
Rodzice mogą skorzystać z urlopu wychowawczego do momentu ukończenia przez dziecko 6. roku życia
Rodzice mogą skorzystać z urlopu wychowawczego do momentu ukończenia przez dziecko 6. roku życia pixabay
Urlop wychowawczy jest to przerwa w pracy w celu sprawowania osobistej opieki nad potomstwem po tym, jak już rodzic wykorzysta urlop macierzyński i urlop rodzicielski. A więc urlop wychowawczy dotyczy opieki nad starszym dzieckiem, a nie niemowlęciem.

Komu przysługuje urlop wychowawczy?

Urlop wychowawczy ma umożliwiać rodzicom sprawowanie opieki nad dzieckiem. Urlop wychowawczy należy się zarówno matce, ojcu, rodzicom zastępczym lub opiekunom dziecka.

Urlop wychowawczy jest urlopem tzw. fakultatywnym co oznacza, że można, ale nie trzeba z niego korzystać.

Urlop wychowawczy należy się osobom, które pozostają w stosunku pracy oraz posiadają, co najmniej 6 - miesięczny staż pracy. To tego stażu pracy wlicza się również okres zatrudnienia u poprzednich pracodawców.

Urlop tacierzyński a ojcowski - wniosek, zasady, dokumenty. Sprawdź ile trwa, ile płatny i kto płaci (wzrór, podanie)

Urlop tacierzyński a ojcowski. Sprawdź ile trwa i pobierz wniosek

Urlop wychowawczy nie przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy - zlecenie, a także tym które posiadają umowy "o dzieło" i pokrewne. Co ciekawe osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą również nie przysługuje urlop wychowawczy.

Czytaj też: Najpopularniejsze imiona żeńskie w Polsce w 2017 roku. Tak w minionym roku najczęściej nazywano dziewczynki

Ile trwa urlop wychowawczy?

Maksymalnie urlop wychowawczy trwa 36 miesięcy. Przepisy prawa nakazują by jeden miesiąc urlopu wychowawczego był przeznaczony wyłącznie dla drugiego rodzica, inaczej: urlop wychowawczy matki powinien wynosić 35 miesięcy, a ojca dziecka jeden miesiąc lub odwrotnie.

Krótko mówiąc, w sytuacji gdy tylko jeden z rodziców ma zajmować się dzieckiem to przysługuje mu 35 miesięcy urlopu wychowawczego.

Urlop wychowawczy można wykorzystać kilka razy ponieważ przysługuje on na każde dziecko oddzielnie.

Imiona dla dziewczynek 2023: oryginalne, popularne i rzadkie imiona dla dziewczynek

Imię dla dziewczynki 2023. Najładniejsze i oryginalne imiona...

Kiedy można wykorzystać urlop wychowawczy?

Z pełnego urlopu wychowawczego można skorzystać w następujących sytuacjach:

  • kiedy drugi rodzic dziecka nie żyje
  • kiedy drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska
  • kiedy drugi rodzic został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub została ona ograniczona lub zawieszona

Urlop wychowawczy - co jeszcze musisz wiedzieć?
Z urlopu wychowawczego mogą korzystać jednocześnie rodzice lub opiekunowie dziecka, ale po warunkiem, że łączny wymiar urlopu wychowawczego nie trwa dłużej niż 36 miesięcy.

Do którego roku życia dziecka przysługuje nam urlop wychowawczy?
Rodzice mogą skorzystać z urlopu wychowawczego do momentu ukończenia przez dziecko 6 roku życia, a jeśli jest to dziecko niepełnosprawne to mogą skorzystać z niego do ukończenia przez nie 18 roku życia.

Urlop wychowawczy można podzielić na kilka części

Urlop wychowawczy może być przyznany w maksymalnie pięciu częściach, które powinny następować bezpośrednio po sobie.

Jeśli rodzic dziecka korzystał wcześniej w częściach z urlopu rodzicielskiego to liczba wykorzystanych części wcześniejszego urlopu -maksymalnie dwie, obniża liczbę możliwych do wykorzystania części urlopu wychowawczego, a więc urlop wychowawczy można wówczas podzielić na maksymalnie trzy części.

Urlop wychowawczy a praca
Podczas trwania urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową jak również inną działalność, a także naukę lub szkolenie pod warunkiem, że nie uniemożliwia to sprawowanie opieki nad dzieckiem. Krótko mówiąc można być na urlopie wychowawczym i pracować jednocześnie.
Jeżeli podczas trwania urlopu wychowawczego pracownik zaprzestał sprawowania opieki nad dzieckiem pracodawca może wezwać go do stawienia się w pracy - nie później niż w ciągu 30 dni i nie wcześniej niż po upływie 3 dni.

Wypowiedzenie umowy o urlop wychowawczy
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o urlop wychowawczy ani jej rozwiązać. Może zrobić to jedynie w przypadku, gdy ogłasza upadłość firmy lub likwidację swojego stanowiska.

Rezygnacja z urlopu wychowawczego

Z urlopu wychowawczego pracownik może zrezygnować w każdym czasie pod warunkiem, że pracodawca wyrazi na to zgodę. O rezygnacji z urlopu wychowawczego trzeba zawiadomić pracodawcę najpóźniej 30 dni przed datą zamierzonego powrotu do pracy.

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Po zakończonym urlopie wychowawczym pracodawca ma wręcz obowiązek dopuścić pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jeżeli nie jest to możliwe to po powrocie z urlopu wychowawczego pracodawca musi zapewnić pracownikowi stanowisko równorzędne z tym zajmowanym przed urlopem - zgodne z jego kwalifikacjami oraz z nie niższym wynagrodzeniem niż przysługiwało mu przed urlopem wychowawczym.

Urlop wychowawczy - płatny czy nie?

Czy urlop wychowawczy jest płatny? Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie. Okazuje się jednak, że urlop wychowawczy jest bezpłatny. Osobom, które otrzymują zasiłek rodzinny przysługuje dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie trwania urlopu wychowawczego. Wysokość dodatku to 400 zł miesięcznie, nie przysługuje on dłużej niż na okres 24 miesięcy.

Wniosek o urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy udzielany jest na wniosek pracownika. Wniosek o urlop wychowawczy musi być złożony na piśmie w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wychowawczego. W przypadku, gdy podanie o urlop wychowawczy zostanie złożone później pracodawca udzieli urlopu z upływem 21 dni od daty złożenia wniosku.

Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy

W sytuacji wystąpienia nieobecności z tytułu trwającego co najmniej jeden miesiąc urlopu wychowawczego stosowana jest zasada proporcjonalnego ustalenia czasu trwania urlopu wypoczynkowego. Upływ każdego pełnego miesiąca kalendarzowego powoduje obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego o 1/12.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-urlop-wypoczynkowy-po-urlopie-wychowawczym

Wakacyjne plany Polaków? Remont

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna