MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta inauguracja Uniwersytetu Bezpiecznego Seniora. Indeksy odebrało blisko 60 osób z regionu

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Inauguracja Uniwersytetu Bezpiecznego Seniora odbyła się na auli Książnicy Podlaskiej. Wziął w niej udział m.in. marszałek Artur Kosicki oraz podinsp. Tomasz Waszczuk, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Jako inicjatorzy projektu wręczali indeksy seniorom
Inauguracja Uniwersytetu Bezpiecznego Seniora odbyła się na auli Książnicy Podlaskiej. Wziął w niej udział m.in. marszałek Artur Kosicki oraz podinsp. Tomasz Waszczuk, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Jako inicjatorzy projektu wręczali indeksy seniorom Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Wykłady o bezpiecznym korzystaniu z usług bankowych, profilaktyce zdrowego trybu życia, oszustwach i kradzieżach, a także warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. To część programu zajęć w ramach Uniwersytetu Bezpiecznego Seniora. We wtorek (28.03) studenci rozpoczęli rok akademicki.

Uniwersytet Bezpiecznego Seniora to pilotażowy projekt informacyjno-edukacyjny skierowany do starszych mieszkańców woj. podlaskiego.

- Ciągle słyszymy o oszustwach. Nawet osoby świadome, aktywne nabierają się na triki przestępców. W dzisiejszych czasach, kiedy mamy tyle wszelkiego rodzaju zagrożeń, zwłaszcza osoby starsze powinny mieć ogromną wiedzę, co do zachowań bezpiecznych, co do profilaktyki. Niestety z takimi informacjami bardzo ciężko jest dotrzeć do osób samotnych, które nie wychodzą z domu, żyją w odosobnieniu, są tzw. więźniami ostatniego piętra - uważa Grażyna Czajkowska, uczestniczka projektu oraz członkini Rady Seniorów przy Marszałku Województwa Podlaskiego.

Czytaj też:

To właśnie w odpowiedzi na potrzeby seniorów powstał Uniwersytet. Inicjatorem projektu jest zarząd województwa oraz komendant wojewódzki policji.

- Tematyka zajęć jest szeroka. To przeróżne wykłady obejmujące problematykę prawną - czyli podpisywania umów, czy jak nie dać się oszukać na przysłowiowego wnuczka - ale też pierwsza pomoc, czy zajęcia z filatelistyki. Chcemy integrować środowiska senioralne, a także uczulać na pewne zagrożenia, które pojawiają się we współczesnym świecie - tłumaczy marszałek Artur Kosicki.

A tych jest wiele.

- Skala oszustw jest ogromna. Oszuści działają zdalnie, przez internet, przez telefon. Potrafią jednego dnia obdzwonić nawet setkę osób. Naszym podstawowym założeniem jest przekazanie seniorom wiedzy, jak działają przestępcy, jak reagować, żeby nie stać się ich ofiarą. Będziemy również mówić o symptomach przemocy domowej i jak ją zgłaszać - wylicza podinsp. Tomasz Waszczuk, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Pierwszy semestr Uniwersytetu Bezpiecznego Seniora rozpoczęło we wtorek (28.03) 56 osób. W auli Książnicy Podlaskiej odebrały indeksy studenta.

Zobacz także:

Zajęcia odbywać się będą w różnych miejscach województwa, m.in. w Białymstoku i Tykocinie. Seniorzy wezmą udział w wykładach nie tylko o oszustwach i kradzieżach, ale także o bezpiecznym korzystaniu z usług bankowych, profilaktyce zdrowego trybu życia oraz różnych form spędzania wolnego czasu. Partnerami projektu jest m.in. Narodowy Bank Polski, NFZ, grupa ratownicza "Nadzieja" oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej, który prowadzi kampanię edukacyjną "Wiem, co podpisuję" przeciwko nieuczciwym praktykom przedstawicieli handlowych operatorów telekomunikacyjnych.

- SMS-y, nieświadomie otwierane nieuczciwe linki. Wszyscy, którzy mamy urządzenia komunikacji elektronicznej, jesteśmy na nie narażeni. Chcemy pokazać, że nie należy bać się tych urządzeń, tylko używać ich świadomie. Pokażemy jak bezpiecznie zrobić zakupy w internecie, jak używać bankowości elektronicznej, jak założyć profil zaufany - zapowiada Anna Zaremba, dyrektor delegatury UKE w Białymstoku.

Zakończenie projektu planowane jest na czerwiec. Z uwagi na duże zainteresowanie, już zapowiedziano kolejną edycję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna