Najmłodsza, wyjątkowa bielska świątynia
Cerkiew Św. Sawy Serbskiego w Bielsku Podlaskim jest świątynią nietypową ponieważ stanowi integralną część budynku, w którym mieszczą się jeszcze:
- Niepubliczna Szkoła Podstawowa św. abpa Łukasza Krymskiego,
- Niepubliczne Przedszkole św. młodzieńca Gabriela Zabłudowskiego,
- Dom Kultury Prawosławnej.
Dzięki ciekawemu projektowi cerkiew, choć niepozorna i pełniąca na co dzień funkcję niewielkiej kaplicy, może pomieścić tłumy wiernych. Dobudowana do istniejącej już bryły część świątynna jest dość skromna, ale jest ona połączona z holem starego budynku. Wystarczy podnieść specjalne rolety, by znacznie zwiększyć powierzchnię. Nowa świątynia służy przedszkolu i szkole, ale także wiernym z zewnątrz.
Cerkiew została wyświęcona 5 września 2021 r., przez metropolitę Sawę. Zobacz: Wyświęcenie nowej cerkwi w Bielsku Podlaskim
27 stycznia - szczególny dzień dla Serbów
27 stycznia Serbska Cerkiew Prawosławna obchodzi "Savindan" - dzień pamięci św. Sawy i zarazem święto narodowe. Tego dnia w każdej serbskiej szkole nie ma zajęć, lecz specjalne akademie. Co roku w największej cerkwi na świecie – św. Sawy w Belgradzie - odbywa się główna Liturgia Święta. Jest to miejsce bardzo symboliczne, gdyż to właśnie tutaj tureccy okupanci spalili relikwie św. Sawy, o czym mówią słowa hymnu do św. Sawy:
Sinan-pasza ogień rozpala, ciało świętego Sawy pali, lecz nie spali Slavy, ani pamięci o świętym Sawie
Święty Sawa Serbski
Święty Sawa (Sava) urodził się w 1175 lub 1176. To pierwszy arcybiskup Serbii i jeden z najważniejszych świętych. Sawa urodził się jako trzeci syn twórcy serbskiego państwa Stefana Nemanji. Na chrzcie otrzymał imię Rastko. W wieku 15 lat został, decyzją ojca, księciem humskim. Według źródeł hagiograficznych Rastko zbiegł jednak ze swojego księstwa pod wpływem spotkania z mnichem z monasteru św. Pantelejmona na Athosie. Udał się razem z nim do wymienionego monasteru, z którego przeniósł się następnie do klasztoru Watopedi w celu nauki języka greckiego. Złożył wówczas wieczyste śluby zakonne, przyjmując imię Sawa.
Sawa był oryginalnym twórcą serbskiej literatury, autorem tekstów religijnych, redagował je i tłumaczył. Jest też autorem zbioru praw oraz reguły czytania psałterza. Razem z uczniami, jakich wobec siebie zgromadził, stworzył tzw. szkołę świętosawską. Jest patronem Serbów oraz edukacji i medycyny.
Zobacz jak wyglądało nabożeństwo w cerkwi Św. Sawy dzisiaj (27.01):
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?