Uroczystości ku czci Św. Sawy Serbskiego w najnowszej cerkwi w Bielsku Podlaskim. W nabożeństwie uczestniczyły przede wszystkim dzieci

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Bielsk Podlaski, 27.01.2023
Bielsk Podlaski, 27.01.2023 Irena Łozowik
Dzisiaj (27.01) w cerkwi p.w. Św. Sawy Serbskiego w Bielsku Podlaskim odbyło się nabożeństwo ku czci patrona świątyni. W nabożeństwie uczestniczyło bardzo dużo dzieci, a to dlatego, że najmłodsza bielska cerkiew mieści się w jednym budynku z prawosławnymi przedszkolem i szkołą przy ul. Rejtana. W uroczystościach brali też udział okoliczni mieszańcy.

Najmłodsza, wyjątkowa bielska świątynia

Cerkiew Św. Sawy Serbskiego w Bielsku Podlaskim jest świątynią nietypową ponieważ stanowi integralną część budynku, w którym mieszczą się jeszcze:

  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa św. abpa Łukasza Krymskiego,
  • Niepubliczne Przedszkole św. młodzieńca Gabriela Zabłudowskiego,
  • Dom Kultury Prawosławnej.

Dzięki ciekawemu projektowi cerkiew, choć niepozorna i pełniąca na co dzień funkcję niewielkiej kaplicy, może pomieścić tłumy wiernych. Dobudowana do istniejącej już bryły część świątynna jest dość skromna, ale jest ona połączona z holem starego budynku. Wystarczy podnieść specjalne rolety, by znacznie zwiększyć powierzchnię. Nowa świątynia służy przedszkolu i szkole, ale także wiernym z zewnątrz.

Cerkiew została wyświęcona 5 września 2021 r., przez metropolitę Sawę. Zobacz: Wyświęcenie nowej cerkwi w Bielsku Podlaskim

27 stycznia - szczególny dzień dla Serbów

27 stycznia Serbska Cerkiew Prawosławna obchodzi "Savindan" - dzień pamięci św. Sawy i zarazem święto narodowe. Tego dnia w każdej serbskiej szkole nie ma zajęć, lecz specjalne akademie. Co roku w największej cerkwi na świecie – św. Sawy w Belgradzie - odbywa się główna Liturgia Święta. Jest to miejsce bardzo symboliczne, gdyż to właśnie tutaj tureccy okupanci spalili relikwie św. Sawy, o czym mówią słowa hymnu do św. Sawy:

Sinan-pasza ogień rozpala, ciało świętego Sawy pali, lecz nie spali Slavy, ani pamięci o świętym Sawie

Święty Sawa Serbski

Święty Sawa (Sava) urodził się w 1175 lub 1176. To pierwszy arcybiskup Serbii i jeden z najważniejszych świętych. Sawa urodził się jako trzeci syn twórcy serbskiego państwa Stefana Nemanji. Na chrzcie otrzymał imię Rastko. W wieku 15 lat został, decyzją ojca, księciem humskim. Według źródeł hagiograficznych Rastko zbiegł jednak ze swojego księstwa pod wpływem spotkania z mnichem z monasteru św. Pantelejmona na Athosie. Udał się razem z nim do wymienionego monasteru, z którego przeniósł się następnie do klasztoru Watopedi w celu nauki języka greckiego. Złożył wówczas wieczyste śluby zakonne, przyjmując imię Sawa.

Sawa był oryginalnym twórcą serbskiej literatury, autorem tekstów religijnych, redagował je i tłumaczył. Jest też autorem zbioru praw oraz reguły czytania psałterza. Razem z uczniami, jakich wobec siebie zgromadził, stworzył tzw. szkołę świętosawską. Jest patronem Serbów oraz edukacji i medycyny.

Zobacz jak wyglądało nabożeństwo w cerkwi Św. Sawy dzisiaj (27.01):

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie