Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urodziny Muzeum Wojska w Białymstoku 2020. Na uroczystość przypłynęli nawet wikingowie! (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Muzeum Wojska w Białymstoku świętuje urodziny
Muzeum Wojska w Białymstoku świętuje urodziny OG
Muzeum Wojska w Białymstoku świętuje 52. urodziny. Na zwiedzających czeka wiele bezpłatnych atrakcji, m.in. kiermasz, wystawa i namioty grupy rekonstrukcyjnej. U wikingów można się przebrać w skóry, zaś na kiermaszu kupić książkę za symboliczną złotówkę.

W sobotę (5 września) przypadają 52. urodziny Muzeum Wojska w Białymstoku. Z tej okazji dla zwiedzających przygotowano szereg atrakcji. Można bezpłatnie obejrzeć bogatą w eksponaty wystawę. Ale też odwiedzić obozowisko wikingów czy kiermasz książek.

- Wreszcie wikingowie dopłynęli nad Białkę i opanowali miasto. Ale będą je przetrzymywać tylko do godziny 20! - śmieje się Mateusz Budzyński z Muzeum Wojska w Białymstoku - Osoby zainteresowane historią wikingów zapraszamy na wykład Igora Górewicza. To ekspert w dziedzinie wikingów, znany w naszym kraju i Europie. Oczywiscie warto też odwiedzić kiermasz, gdzie za symboliczna złotówkę lub z dużą zniżką, można kupić publikacje naszego wydawnictwa - zachęca organizator.

Zainteresowanych nie brakuje. Dzieci i dorośli chętnie przebierają się w stroje z epoki, zwiedzają i dopytują o szczegóły dotyczące wystawy.

Zobacz też:Szturm na zamek w Tykocinie 2020. Historyczna rekonstrukcja znów przyciągnęła tłumy widzów (zdjęcia)

No niezłe! - powiedział do mamy Nikidem, stojąc przy wyeksponowanej na wystawie broni. To dla chłopca lekcja historii.

- Wato wziąć udział w takich wydarzeniach i zabrać dzieci. Jak uczą się z szkole z książek, to historia może wydawać się nudna. Kiedy jednak widzą rekonstruktorów albo prawdziwą broń, to później chętniej słuchają o losach kraju - uważa Agata, białostoczanka i mama małego Nikodema.

Historia białostockiego muzeum

Muzeum Wojska w Białymstoku powstało w 1968 r. Jego pierwszą siedzibą był Pałacyk Gościnny Branickich. Niestety, budynek nie był w stanie pomieścić wielu eksponatów, dlatego w 1974 r. przeniesiono go na róg ul. Kilińskiego. W tym miejscu muzeum funkcjonuje do dziś. W roku 1976 nadano mu status samodzielnej jednostki muzealnej o zasięgu makroregionalnym.

Długoletnim dyrektorem był płk dr Zygmunt Kosztyła, który korzystając z kontaktów nabytych podczas służby wojskowej, szybko zgromadził zbiór eksponatów. Stały się one podstawą kolekcji muzealnej, które cieszą się popularnością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna