URSUS stawia na dystrybucję

Artykuł sponsorowany
Spółki Ursus Zachód i Ursus Wschód mają stworzyć nowoczesną sieć dystrybucyjną wyrobów Ursusa, najstarszej polskiej marki związanej z rolnictwem.

Nowo powołane spółki, wchodzące w skład grupy Ursus, czyli wspomniane Ursus Zachód oraz Ursus Wschód, mają zbudować sieć dystrybucyjną produktów tej marki na terenie kraju. Warto dodać, że obie firmy współpracują też z innymi potentatami, producentami z branży rolniczej, jak Claydon, Adraf, Agro-Tom, Agromasz, Kuhn, Rostselmash i Akpil, których asortyment ma stanowić uzupełnienie oferty Ursusa.

Ursus Zachód i Ursus Wschód są wyłącznymi dystrybutorami ciągników i maszyn rolniczych produkowanych przez Ursusa. Sprzedaż odbywa się na podstawie odpowiednich umów, zawartych z Ursus SA. Spółki są więc wyłącznymi przedstawicielami Ursusa na terenie zachodniej i południowej Polski oraz w województwach podlaskim, świętokrzyskim, małopolskim, częściowo mazowieckim i podkarpackim. Obecnie obie te spółki mają wyłączność dystrybucyjną produktów Ursusa na aż 80 % terenu Polski.

Podstawowa działalność prowadzona jest w 6 lokalizacjach: Koszalin, Żerniki koło Poznania, Białystok, Bielsk Podlaski, Kielce, Łomża, a do tego posiadają siatkę wyspecjalizowanych podmiotów, tzw. dealerów, którzy na jej zlecenie prowadzą sprzedaż w regionach, w których nie posiadają one własnych punktów. Na koniec ubiegłego roku sieć dealerów powiązanych ze spółkami wynosiła 25 podmiotów i wciąż rośnie. Warto zaznaczyć, że pracuje tam, podobnie jak w punktach własnych dystrybucji, wyspecjalizowany personel, w tym obsługi serwisowej i przedstawicieli handlowych, którzy w każdej chwili są gotowi udzielić pełnej informacji dotyczącej oferty prezentowanej na placach.

Dodatkowym atutem jest uzupełnienie oferty handlowej przez wyroby innych producentów maszyn rolniczych oraz części zamienne, czyli oleje, filtry, łożyska, akumulatory, paski, folie marki, a nawet takie produkty jak kosiarki i narzędzia ogrodowe.

Powołanie do życia własnych spółek dystrybucyjnych przez Ursus S.A jest dowodem na sukcesywną realizację strategii zarządu, której celem jest osiągnięcie pozycji kluczowego producenta i dystrybutora ciągników i maszyn rolniczych na terenie Polski. W 2015 r. Ursus wprowadził do oferty 16 nowych produktów, w tym 8 nowych modeli przyczep i 6 nowych modeli ciągników. W I kwartale 2016 r. zadebiutował kolejny model ciągnika, URSUS C-385, wyposażony w nowoczesny układ przeniesienia napędu z funkcjami Power Shift i Power Shuttle oraz w silnik spełniający wymagania normy emisji spalin Euro IIIB. Równolegle URSUS S.A. stale rozwija i udoskonala ofertę produktową z zakresu maszyn rolniczych. W I kwartale 2016r. URSUS S.A. wprowadziła na rynek nowy model prasy walcowo-łańcuchowej rolującej bele z docinaczem (model Z-597). Model ten swoją stylistyką nawiązuje do charakterystycznej stylistyki ciągników URSUS. Prasa została zakwalifikowana do finału konkursu „DOBRY WZÓR 2016” organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Według danych z CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) na koniec grudnia 2016 r. udział ciągników URSUS w segmencie ciągników o mocy w przedziale
74-110 KM. wyniósł 18,6%, co stanowi wzrost liczny rejestrowanych ciągników URSUS r/r o 137%. Przy czym liczba ogółem zarejestrowanych w Polsce ciągników w tym okresie spadła o 20%. Warto przy tym dodać, że spółki Ursus Zachód i Wschód odpowiadają w 70% za rejestrację ciągników marki URSUS.

Ursus SA to największy polski producent ciągników i maszyn rolniczych oraz lider segmentu elektromobilności z marką o ponad 120-letniej tradycji mechanizacji polskiego rolnictwa. Spółka oferuje szeroką gamę pojazdów, maszyn i urządzeń wytwarzanych dla potrzeb rolnictwa w kraju i na świecie. Produkty Ursusa odpowiadają oczekiwaniom i potrzebom wszystkich pokoleń rolników, łącząc tradycję polskiej motoryzacji z nowoczesnością i światową jakością. Równolegle spółka z sukcesem rozwija segment transportu miejskiego oferując ok. 10 modeli autobusów i trolejbusów miejskich, w tym autobusy elektryczne i hybrydowe. W br. spółka wygrała dwa przetargi na dostarczenie środków transportu miejskiego do Torunia i Warszawy. W ramach podpisanych umów spółka dostarczy 15 autobusów, z możliwością dodatkowego zwiększenia zamówienia o kolejnych 5 autobusów.
Spółka posiada obecnie trzy zakłady produkcyjne: w Dobrym Mieście, w Opalenicy i największy w Lublinie, gdzie zatrudnia łącznie około 800 osób. Ursus produkuje rocznie ok. 1,5 tysiąca ciągników i kilka tysięcy maszyn rolniczych sprzedawanych w Polsce i na świecie.
Grupa należy do kluczowych inwestorów regionu lubelskiego, gdzie rozwija swoje zaplecze produkcyjne i laboratorium badawczo-rozwojowe. Ursus R&D współpracuje z inżynierami z Politechniki Lubelskiej oraz z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie przy opracowywaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych. Zarząd chce wykorzystać ponad 120-letnią tradycję marki oraz potencjał polskich inżynierów i konstruktorów do stworzenia w Lublinie nowoczesnego centrum badawczo-produkcyjnego.
Produkty Ursusa docierają do tysięcy klientów w kraju i na świecie, w tym do Czech, Belgii, Holandii czy Pakistanu. Z 1,5 mln ciągników wykorzystywanych obecnie w Polsce, prawie połowa, tj. ok. 700 tys. to ciągniki marki Ursus. W ostatnich latach Ursus należy również do czołówki polskich eksporterów do Afryki. W 2013 r. – w ramach umowy pomiędzy rządem polskim a etiopskim – Grupa zawarła umowę ze spółką METEC (Etiopia) na dostawę 3 tysięcy ciągników, wyposażenie centrów serwisowych, dostawę części zamiennych do ciągników oraz szkolenia. 26 sierpnia 2015 r. Ursus podpisał kolejny kontrakt na dostawę ciągników, przyczep i części zamiennych do transportu trzciny cukrowej z firmą Ethiopian Sugar Corporation (ESC). Umowę na łączną kwotę 30,7 mln USD powiększono zamówienie dodatkowych 27 ciągników i 54 przyczep o łącznej wartości 5 mln USD. Zlecenie zostało zrealizowane do końca III kw. 2016 r. Umowa z ESC to już drugi afrykański kontrakt dla Ursusa, efekt wygranego przetargu, w którym oferta techniczna i finansowa Ursusa uzyskała najwyższą ocenę. Z kolei w październiku 2015 r. Ursus zawarł kontrakt w Tanzanii na dostawę 2400 ciągników, oprzyrządowania i części zamiennych, a także wyposażenie hali montażowej i serwisu na kwotę 55 mln USD. Pierwsze wysyłki w ramach kontraktu zostały zrealizowane w III kw. 2016 r. Kolejne wysyłki będą sukcesywnie realizowane w kolejnych okresach, co będzie miało niewątpliwie pozytywny wpływ na wyniki finansowe Spółki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna