MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urząd marszałkowski zalecił, więc granty na montaż fotowoltaiki w gminie Choroszcz będą losowane jeszcze raz

Andrzej Matys
Andrzej Matys
UM Choroszcz
Po naszej publikacji o dziwnym losowaniu grantów na montaż fotowoltaiki w gminie Choroszczy urząd marszałkowski przeprowadził kontrolę. Teraz zalecił powtórzenie losowania. W środę (10.06) burmistrz Choroszczy otrzymał z urzędu dokument z wynikami kontroli i zaleceniami. Gmina na pismo odpowiedziała szybko - w czerwcu będzie nowe losowanie na granty OZE.

O przeprowadzenie kontroli Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego prosili też mieszkańcy Choroszczy, którzy zaraz po ogłoszeniu wyników losowania grantów OZE (do 54 tys. zł brutto) napisali kilka skarg. Pisma pochodziły od osób, które znalazły się na listach rezerwowych. Zaraz też urząd, jako instytucja zarządzająca środkami UE, zapowiedział, że kontrola będzie.

- W wyniku kontroli przeprowadzonej przez urząd marszałkowski stwierdzono naruszenie regulaminu naboru i realizacji projektu grantowego, który dotyczył OZE w gminie Choroszcz. W związku z tym urząd zalecił beneficjentowi, czyli gminie Choroszcz, unieważnienie losowania, które odbyło się 30 kwietnia oraz przeprowadzenie ponownego wyboru grantobiorców w drodze losowania. Gmina powinna to zrobić zgodnie z regulaminem naboru, a także uwzględniając wnioski, które sformułował departamentu kontroli urzędu marszałkowskiego - tłumaczy rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska.

Czytaj również: Choroszcz. Wyniki konkursu na granty na fotowoltaikę podzieliły mieszkańców gminy. Rezerwowi i ci co wygrali

Władze gminy Choroszcz mogą odnieść się do zaleceń urzędu, a mają na to 14 dni i dwa wyjścia. Mogą nie godząc się z wnioskami kontrolerów złożyć zastrzeżenia albo je podpisać. Ten drugi przypadek oznacza, że uznają zastrzeżenia i ponownie przeprowadzą losowanie grantów OZE dla mieszkańców.

- Będziemy czekali na odpowiedź gminy Choroszcz i decyzję burmistrza. Dlatego na razie nie można nic powiedzieć o ewentualnym nowym losowaniu i jego terminie - dodaje rzeczniczka marszałka.

- Świetnie. Bardzo się cieszę, że urząd zajął takie stanowisko. Mieszkańcom od początku nie podobały się wyniki losowania, bo granty dostały wszystkie lokalne VIP-y, które złożyły wnioski, a mieszkańcy trafili na listy rezerwowe. Teraz, nawet jeśli znowu nie dostanę grantu, przyjmę to bez mrugnięcia oka - mówi Marek Tarnowski z Choroszczy.

Czytaj również: Choroszcz. Burmistrz wyjaśnia, jak to było z losowaniem grantów na fotowoltaikę, ale nie wszystko... [zdjęcia]

- Trochę wątpiłem, że władze się za nami ujmą, ale okazuje się, że niepotrzebnie. Dobrze, że losowanie ma zostać powtórzone. Mam nadzieję, że tym razem wezmą w nim udział przedstawiciele mieszkańców albo będzie można je obejrzeć w internecie. To powinno jawne - przyznaje inny mieszkaniec, który woli jednak pozostać anonimowy.

O wynikach kontroli i piśmie z urzędu marszałkowskiego chcieliśmy rozmawiać z burmistrzem Choroszczy Robertem Wardzińskim oraz jego rzeczniczką prasową. Niestety mimo wielu prób nie udało nam się z nimi skontaktować. Wysłaliśmy więc do urzędu maila z pytaniami. Chcieliśmy wiedzieć, czy burmistrz podpisze wnioski pokontrolne, kiedy ewentualnie dojdzie do ponownego losowania grantów na dofinansowanie oraz czy będzie ono publiczne.

Odpowiedź na nasze pytania otrzymaliśmy już po publikacji tego tekstu. Komunikat wydany przez burmistrza Choroszczy zaczyna się od słów:

"W związku z nieporozumieniami obecnymi w przestrzeni publicznej, a nade wszystko w związku z napięciami społecznymi narosłymi wokół Projektu Grantowego pn. "Redukcja emisji dwutlenku węgla poprzez montaż instalacji fotowoltaicznych w Gminie Choroszcz", w myśl zaleceń Instytucji Zarządzającej RPOWP na lata 2014-2020, Gmina Choroszcz jest zobligowana do unieważnienia losowania Grantobiorców wyłonionych w dn. 30.04. 2021 i powtórzenia tego procesu".

I ani słowa o nieprawidłowościach, jakie w tym procesie stwierdziła kontrola urzędu marszałkowskiego. Ani słowa o tym, że "nieporozumienia obecne w przestrzeni publicznej" i "napięcia społeczne narosłe wokół Projektu Grantowego" nie wzięły się z powietrza, a z nieprawidłowości w losowaniu, które stwierdzili kontrolerzy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Dlatego 23 czerwca o godz. 12.00 - w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy ,będzie drugie losowanie grantów. Nie trzeba składać nowych dokumentów, wystarczą te, które wnioskodawcy złożyli do poprzedniego losowania. Burmistrz zapewnił też, że każdy wniosek otrzymał już indywidualny numer "podlegający procedurze losowania" o czym mieszkańcy zostaną poinformowani osobnym pismem. Powtórzenie losowania oznacza, że po losowaniu powstaną nowe listy: podstawowa i rezerwowa.

Burmistrz zapewnił też, że aby nie było żadnych wątpliwości, tym razem losowanie będzie publiczne. Dlatego zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w procedurze losowania w roli obserwatorów.

Próbowaliśmy też rozmawiać z (jak ich nazwali choroszczanie) lokalnymi VIP-ami, którzy w pierwszym losowaniu granty otrzymali, ale i oni nie mieli ochoty na jakikolwiek komentarz. Przypominamy więc, że np. szefowa Rady Miejskiej w Choroszczy (której mąż złożył wniosek i otrzymał dofinansowanie), mówiła nam, że nie czuje się preferowana, ale może ponowne losowanie grantów rozwiązałoby problem.

Czytaj również: Choroszcz. Po protestach mieszkańców burmistrz Robert Wardziński oddaje wylosowany grant na fotowoltaikę

Przypomnijmy. W konkursie, który gmina rozstrzygnęła 30 kwietnia, o unijne dofinansowanie starało się 260 osób. Otrzymało je 65 osób, w tym m.in. burmistrz Choroszczy, szefowa rady miasta, kilkoro radnych lub członkowie ich rodzin, kilku lokalnych przedsiębiorców, prodziekan Politechniki Białostockiej czy dyrektor muzeum. Żaden z tzw. VIP-ów nie znalazł się na listach rezerwowych, które zapełnili wyłącznie mieszkańcy.

Choroszczanie prosili urząd o podanie terminu losowania i o ty, by mogli w nim uczestniczyć przedstawiciele mieszkańców, ale urząd odmówił tłumacząc się obostrzeniami pandemicznymi. Nie było też transmisji w internecie (choć jak dowiodły inne gminy jest to możliwe), a gdy o losowaniu zrobiło się głośno, gmina wysłała mediom zdjęcia.
Gdy na prośbę mieszkańców zajęliśmy się sprawą, burmistrz zrezygnował ze swego grantu. Zapowiedział też, że w następnych konkursach zaprosi mieszkańców na losowanie (jeśli nie będzie obostrzeń związanych z pandemią).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna