MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy pod ochroną, ale załatwiają sprawy interesantów - chociaż nie bezpośrednio

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Załatwianie spraw w Urzędzie Miasta w Bielsku Podlaskim jest możliwe wyłącznie poprzez kontakt telefoniczny, drogą elektroniczną (adres e-mail: um@bielsk-podlaski.pl) oraz za pośrednictwem platformy e-PUAP
Załatwianie spraw w Urzędzie Miasta w Bielsku Podlaskim jest możliwe wyłącznie poprzez kontakt telefoniczny, drogą elektroniczną (adres e-mail: [email protected]) oraz za pośrednictwem platformy e-PUAP Piotr Lozowik
Pracownicy urzędów miast i gmin oraz starostw w regionie zostali podzieleni na grupy - naprzemiennie jedni przychodzą do urzędów, a inni pracują zdalnie z domów. Ludzie w czasie pandemii chcą załatwiać różne sprawy urzędowe. Urzędnicy ich nie obsługują bezpośrednio. Można z nimi kontaktować się telefonicznie, mailowo przez konto ePUAP albo wrzucić wniosek do urzędowej skrzynki. Czasami też urzędnicy wychodzą do petenta "uzbrojeni" w gogle, maskę, w rękawiczkach.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym dotyczącym rozprzestrzeniania się koronawirusa urzędy zostały zamknięte i nie obsługują interesantów w swoich siedzibach. Chociaż spraw do załatwiania jest mniej niż przed ogłoszeniem pandemii, to urzędnicy mają co robić. Jak mówią, ludzie w tych trudnych czasach starają się żyć normalnie i załatwiają różne sprawy w urzędzie.

Po wprowadzeniu zmian w organizacji pracy urzędów dosyć często petenci byli oburzeni, że drzwi do budynku są zamknięte i nie mogą dotrzeć do urzędnika i bezpośrednio z nim rozmawiać. Były przypadki szarpania za klamkę od drzwi.

Teraz urzędnicy są podzieleni na grupy - naprzemiennie jedni przychodzą do urzędów, a inni pracują zdalnie z domów. W urzędach w różny sposób rozwiązano sprawę organizacji pracy. W jednych pracuje się w siedzibie urzędu przez tydzień, w innych przez dwa tygodnie, a w Dobrzyniewie Dużym przez dwa dni.

W Starostwie Powiatowym w Hajnówce bezpośrednia obsługa klientów w jego siedzibie prowadzona jest wyłącznie we wtorki i czwartki w godzinach pracy urzędu, tj. 7.30–15.30. Załatwienie sprawy w Wydziale Komunikacji jest możliwe tylko po umówieniu się telefonicznie. Wydział Komunikacji przyjmuje interesantów do godziny 13 we wtorki i czwartki.

Czytaj też: Dworzec w Bielsku Podlaskim prawie gotowy [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Nasi urzędnicy nie obsługują bezpośrednio interesantów - mówi Raisa Rajecka, wójt gminy Bielsk Podlaski. - W sprawach pilnych należy kontaktować się z pracownikami Urzędu Gminy za pośrednictwem poczty elektronicznej lub Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP. Jest też skrzynka korespondencyjna. Można też przez domofon znajdujący się w przedsionku zgłosić sprawę i wówczas przyjdzie właściwa osoba aby wyjaśnić sprawę.

A sprawy, jakie ludzie obecnie załatwiają w urzędach są różne. Chodzi np. o składanie wniosków o wydanie dowodów osobistych, wnioski o potwierdzenie wielkości gospodarstwa rolnego, o przeznaczeniu gruntów w planie zagospodarowania przestrzennego, zaświadczenia podatkowe, wnioski o umorzenie podatków, wnioski o wydanie decyzji środowiskowej, warunki zabudowy, wnioski o nadanie numeru domu.

Z szacunków wynika, że teraz do urzędów wpływa o połowę mniej pism w porównaniu do czasów sprzed pandemii.

- Bywa, że nasi pracownicy, po uprzednim umówieniu się z interesantem, wychodzą przed budynek urzędu - mówi Wojciech Cybulski, wójt Gminy Dobrzyniewo Duże. - Staram się chronić swoich pracowników, dlatego zakupiłem im gogle, maseczki i rękawiczki. Wychodząc z budynku, są zabezpieczeni.

Zdaniem wójta Dobrzyniewa Dużego zmiana organizacji pracy nie wpłynęła na jakość pracy wykonywanej przez urzędników.

Przypominany też, że wydłużono do pół roku termin rejestracji i zgłoszeń pojazdów sprowadzanych z Unii Europejskiej. Do tej pory obywatele mieli 30 dni na uniknięcie grzywny. 31 marca w ramach specustawy uchwalono przedłużenie czasu na zgłaszanie nabycia lub zbycia oraz rejestrację samochodów. Teraz każdy ma 180 dni zanim urząd nałoży karę. Nowe zasady będą obowiązywać do 31 grudnia 2020 r. i obejmują wszystkie samochody kupione, sprzedane lub sprowadzone nie wcześniej niż 30 dni przed uchwaleniem specustawy. Zgłoszenia nabycia i zbycia pojazdu można dokonać korespondencyjnie lub on-line przez ePUAP. Do zawiadomienia należy dołączyć kopię dokumentu przenoszącego prawo własności pojazdu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna