Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnik zapłaci fortunę. Za błędną decyzję

(mk)
Koniec bezkarności urzędników?

To na pewno krok w bardzo dobrym kierunku - Witold Karczewski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku i właściciel firmy "Contractus" ocenia wprowadzone wreszcie w życie - ku radości przedsiębiorców i obywateli - zasady odpowiedzialności urzędniczej.

Uchwalone w piątek przez Sejm przepisy, które zmieniają Kodeks postępowania administracyjnego i ordynacji podatkowej, wprowadzają tzw. metryczki administracyjne. Te mają pomóc w stosowaniu ustawy o odpowiedzialności urzędniczej. Nareszcie możliwe będzie dokładne prześledzenie przebiegu sprawy na wszystkich jej etapach.

PiS: To tylko wystraszy urzędników

Zdaniem posłów PiS, zmiany, przeciwko którym głosowali, są przedwyborczym zagraniem PO.
- To pozorne załatwienie sprawy, które w istocie niczego nie zmienia - uważa Jarosław Zieliński, poseł PiS. - Przecież i dzisiaj, jeśli urzędnik przekroczy kompetencje, może ponieść za swoje działania odpowiedzialność karną. Ponadto ta ustawa wprowadzana była w takiej atmosferze, że może tylko wystraszyć urzędników.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że mają oni wystarczające instrumenty, by z obawy przed podjęciem decyzji, z premedytacją opóźniać jakiekolwiek działanie w danej sprawie.
Przepisy usprawnią administrację

Poseł Damian Raczkowski z PO widzi zagrożenia, związane z celowym opóźnianiem podejmowania decyzji przez urzędników, ale nie ma wątpliwości, że w dłuższej perspektywie zmiana przepisów wszystkim się opłaci.

- Musimy próbować zmieniać tę rzeczywistość - uważa. - Wprowadzenie odpowiedzialności nie tylko dyscyplinarnej, ale i karnej oraz finansowej spowoduje, że urzędnicy będą bardziej zmotywowani.
W klubie SLD podczas głosowania nad tą ustawą nie obowiązywała dyscyplina partyjna. Większość posłów lewicy wstrzymała się od głosu. Związany z SLD (choć bezpartyjny) poseł Jarosław Matwiejuk postanowił jednak ją poprzeć.

- Myślę, że ta ustawa może usprawnić działania administracji publicznej - mówi poseł. - Ponadto spowoduje, że urzędnicy przed podjęciem decyzji będą musieli zachować jeszcze większą staranność. Praktyka jednak pokaże, na ile dobre są te przepisy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna