Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędy publiczne mają 4 lata na przygotowanie się do przyjmowania elektronicznych dokumentów

(MG)
Łatwiejsze korzystanie z usług oferowanych w Internecie oraz przesyłanie dokumentów urzędowych drogą elektroniczną - to tylko niektóre możliwości wykorzystania e-podpisu. Jego zalety będzie można docenić dopiero wtedy, gdy instytucje finansowe i publiczne przygotują się do przyjmowania dokumentów z cyfrową parafką.

W praktyce już funkcjonują rozwiązania zbliżone do elektronicznego podpisu. Płatnicy składek ZUS, którzy rozliczają się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych drogą elektroniczną, muszą uzyskać certyfikat indywidualnego klucza publicznego. Taki certyfikat jest elektronicznym dokumentem, który pozwala na bezpieczne przesłanie rozliczeń i potwierdza tożsamość płatnika.
Także w bankowości elektronicznej wykorzystywany jest cyfrowy podpis. Posiadaczowi internetowego rachunku bankowego do jego obsługi niezbędny jest token, czyli elektroniczne urządzenie, które identyfikuje posiadacza rachunku i umożliwia dostęp do konta przez Internet. Posiadacz konta ma także kod PIN - indywidualny kod dostępu do konta. Urządzenie takie oraz kod zostają przesłane klientowi banku po podpisaniu umowy.

W miniony piątek weszły w życie przepisy ustawy o podpisie elektronicznym, które zrównały elektroniczną parafkę z podpisem odręcznym. Dzięki temu podpisane przy pomocy kodu cyfrowego elektroniczne dokumenty będą ważne tak jakby zostały podpisane własnoręcznie.
Wiele możliwości
Przepisy o podpisie elektronicznym mogą znacznie usprawnić handel w Internecie, czy korzystanie z elektronicznych usług oferowanych w sieci przez banki czy towarzystwa ubezpieczeniowe. Z udogodnień zrównania e-podpisu z odręcznym skorzystają też przedsiębiorcy, którzy mogą zawierać umowy na odległość.
Dotychczas można było np. założyć konto bankowe przez Internet, czy wybrać polisę ubezpieczeniową, jednak umowę o prowadzenie konta, czy umowę ubezpieczenia, trzeba było podpisać i odesłać do banku. Teraz takie przeszkody znikną.
Podpis elektroniczny umożliwia także elektroniczną korespondencję z instytucjami publicznymi. Zamiast stać w długich kolejkach będzie można złożyć zeznanie podatkowe czy podanie do urzędu siedząc w domu przed komputerem.
Trzeba jeszcze poczekać
Jednak nie od razu będziemy mogli skorzystać z dobrodziejstw elektronicznej parafki, bo instytucje publiczne nie są przygotowane do przyjmowania dokumentów przez Internet. Urzędy mają 4 lata na przygotowanie odpowiedniej infrastruktury informatycznej umożliwiającej przyjmowanie dokumentów z e-podpisem.
Według specjalistów elektroniczny podpis jest znacznie bezpieczniejszy od łatwego do podrobienia odręcznego podpisu. Bezpieczeństwo e-podpisu zapewniają dwa zestawy danych, czyli klucze: publiczny i prywatny. Pierwszy pozwala sprawdzić kto złożył na dokumencie elektroniczny podpis, a przy pomocy drugiego klucza jego właściciel się podpisuje.
Elektroniczne podpisy będą wydawane przez centra certyfikacji i tylko certyfikowany podpis elektroniczny będzie wiarygodny. Wydawaniem podpisu zajmą się zaś tylko te firmy, które uzyskają zgodę Ministerstwa Gospodarki na świadczenie takich usług.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna