Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uśmiech z gwarancją na lata

Wojciech Nowicki
Implanty stosuje się wszędzie tam, gdzie można. Czy jest to brak jednego zęba, kilku, czy wreszcie zębów nie ma wcale.
Implanty stosuje się wszędzie tam, gdzie można. Czy jest to brak jednego zęba, kilku, czy wreszcie zębów nie ma wcale.
Sam implant jest niezniszczalny - raz założony wystarczy na całe życie. Na część protetyczną, która z czasem zużywa się, zwykle udzialana jest minimum dziesięcioletnia gwarancja. Można wstawiać tyle implantów, ile potrzeba. Niestety, jest to kosztowne, bowiem jeden ząb kosztuje ok. 2,5 tys. - 4 tys. zł.

Według badań naukowych najwyżej 1-2 proc. implatów nasz organizm może odrzucić. Gwarantuje to tytan, z którego są wykonane. Czasami implant zawiera domieszki innych metali lub jonów wapnia, ale generalnie wszczepy są z tytanu. To jedyny jak dotąd wykryty pierwiastek, który jest doskonale tolerowany przez organizm - ten nie traktuje elementów tytanowych jako ciała obce.
Jest przy tym na tyle wytrzymały, żeby znieść obciążenia takie, jakim podlegają korzenie naturalnych zębów.

Pierwszy etap: przegląd
Jednak zanim zdecydujemy się na tę radykalną, ale trzeba przyznać - skuteczną - metodę generalnego remontu jamy ustnej, warto uświadomić sobie, że zęby tworzą spójny zespół. A jakiekolwiek braki w jego obrębie wywołują zaburzenia: zęby zaczynają się przesuwać lub wysuwać, aby spotkać inne, z którymi mogłyby się kontaktować, co źle wpływa na zgryz.

Zanim stomatolog zainstaluje implanty, najpierw musi ocenić stan jamy ustnej i ustalić plan działania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o założeniu wszczepów należy zrobić RTG lub tomografię komputerową całego uzębienia, wyleczyć pozostałe zęby (jeśli któryś jest w fatalnym stanie - usunąć go) i dziąsła. Zęby trzeba też dokładnie oczyścić z osadu.

Instalacja bez bólu
Tytanowy implant w kształcie gwintowanego od wewnątrz kołka zastępuje korzeń zęba. Wkłada się go w kość w miejscu, w którym był kiedyś naturalny ząb. Po zamocowaniu implantu tkanka kostna będzie wnikała do jego porowatej powierzchni i zrastała się z nim. To gwarancja, że tytanowa śruba będzie się dobrze trzymała.

Wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym, takim samym jak zwykłe leczenie stomatologiczne. Zrastanie się tytanowej śruby z kością trwa zwykle ok. 3-4 miesięcy w kości żuchwy i ok. 6 miesięcy w szczęce. W tym czasie ważne jest, aby implant nie był poddawany urazom. Pacjent może nosić tymczasową protezę z tworzyw sztucznych, która zamaskuje brak zęba.

Kiedy implant już się zrośnie z kością, główkę kołka odkrywa się i wkręca się w nią specjalne łączniki, na których można potem zamocować koronę zęba albo most.
W niektórych przypadkach, stostując implanty o odpowiedniej budowie, można czas oczekiwania skrócić do zera - założyć implanty zaraz po usunięciu zęba. Jednak zabiegi tego typu, zdaniem niektórych specjalistów mają mniejsze szanse powodzenia.

Nałogi wysoce niewzskazane
Jednak założenie implantów nie zależy tylko od zasobności portfela pacjenta. Nie należy stosować leczenia protetycznego implantami u osób chorujących przewlekle na nowotwory, AIDS, cukrzycę, nadciśnienie, osteoporozę, choroby psychiczne. Przeciwskazania obejmują alkoholików, alergików, chorych na chorobę reumatyczną, chorobę wieńcową, osoby po 65 roku życia i wszystkich zdrowych i młodych, którzy jeszcze rosną. O tym jednak, czy w tych przypadkach można założyć implanty, decyduje lekarz.

Nie powinny ich mieć natomiast osoby, które dużo palą. Dym i substancje zawarte w nim zawarte zaburzają krzepnięcie, szkodzą dziąsłom, co zwiększa ryzyko komplikacji i utraty implantu. Szkoda i zdrowia, i pieniędzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna