Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa dyscyplinująca. Prokuratura chce uchylenia immunitetu sędziemu Igorowi Tulei. Opozycja: To robienie z naszego kraju dziczy prawnej

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Ustawa dyscyplinująca. Prokuratura chce uchylenia immunitetu sędziemu Igorowi Tulei. Opozycja: To robienie z naszego kraju dziczy prawnej
Ustawa dyscyplinująca. Prokuratura chce uchylenia immunitetu sędziemu Igorowi Tulei. Opozycja: To robienie z naszego kraju dziczy prawnej fot. adam jankowski / polska press
Prokuratura Krajowa zwróciła się do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o uchylenie immunitetu sędziemu Igorowi Tulei. - Na naszych oczach obecna władza rozpoczyna realizację ostatniego etapu niszczenia niezależnego sądownictwa stwierdziła posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz. Zdaniem prokuratury Tuleya naraził bieg śledztwa.

Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia” poinformowało , że Prokuratura Krajowa chce postawić sędziemu Igorowi Tulei zarzut karny związany z czynnościami sądu w 2017 roku. Aby to było możliwe prokuratura chce, aby Tulei uchylono immunitet.

Sprawa dotyczy decyzji prokuratury o umorzeniu śledztwa ws. obrad w Sali kolumnowej Sejmu w grudniu 2016 r. Sędzia Tuleya w 2017 r. uchylił decyzję prokuratury i nakazał ponowne śledztwo. Pozwolił również nagrywać ustne uzasadnienie swojej decyzji mediom.

Prokuratura: Narażenie biegu śledztwa

W czwartek rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik poinformowała, że powodem wniosku „jest ujawnienie informacji z postępowania przygotowawczego oraz danych i zeznań świadka, które naraziły bieg śledztwa”.

Dodała, że wniosek wobec sędziego związany jest z postępowaniem prowadzonym od stycznia 2018 r. przez Prokuraturę Krajową, które dotyczy niedopełnienia przez sędziego obowiązków służbowych, przekroczenia uprawnień oraz bezprawnego rozpowszechniania informacji z postępowania przygotowawczego.

Ewa Bialik podkreśliła, że z ustaleń prokuratury wynika, iż sędzia Tuleya, przewodnicząc w grudniu 2017 r. posiedzeniu Sądu Okręgowego w Warszawie, zezwolił na udział w nim reporterów dwóch stacji telewizyjnych, mimo że „posiedzenie miało niejawny charakter”. - Następnie w ich obecności ogłosił postanowienie sądu i jego motywy, obszernie cytując zeznania świadków z postępowania przygotowawczego, chociaż nie miał wymaganej prawem zgody prokuratora na ich ujawnienie. W ten sposób naraził prawidłowy bieg dalszego śledztwa – stwierdziła.

Opozycja: To robienie z naszego kraju kraju dziczy prawnej

Zdaniem posłanki Koalicji Obywatelskiej Kamili Gasiuk-Pihowicz mamy do czynienia z „politycznym prześladowaniem niezależnego sędziego Tuleyi za wydanie orzeczenia ws. nielegalnego głosowania na Sali Kolumnowej”. - To jest niespotykany dotychczas przykład próby ukarania sędziego za wydanie konkretnego orzeczenia. Stawianie zarzutów sędziemu za wydanie wyroku to robienie z naszego kraju kraju dziczy prawnej. Dzisiaj w obliczu tej informacji pragniemy zaapelować do instytucji europejskich, by jak najszybciej zostały podjęte decyzje dot. wydania zabezpieczenia w postępowaniu dot. represyjnych postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów” – mówiła na konferencji prasowej w Sejmie Gasiuk-Pihowicz.

Z kolei poseł Robert Kropiwnicki stwierdził, że „sytuacja jest skandaliczna”. - Okazuje się, że za chwilę obecny sędzia Izby Dyscyplinarnej, która powinna przestać orzekać, były prokurator na wniosek swoich kolegów będzie uchylał immunitet sędziemu. Represje wobec sędziów sięgają coraz dalej – mówił.

Tuleya: Zarzut jest w mojej ocenie całkowicie bzdurny

Sędzia Igor Tuleya przekonywał na antenie RMF FM, że nie jest zaskoczony takim obrotem spraw. - Na to, co się teraz dzieje, byliśmy przygotowani już od dawna. Sygnalizowaliśmy, że wszystko zmierza w złym kierunku. Okazuje się, że nasze porównania do sytuacji sędziów w Turcji czy na Białorusi nie były bezpodstawne – mówił.

Sędzia dodał, że zarzuty dotyczące umożliwienia mediom udziału w posiedzeniu - podczas którego tłumaczył, dlaczego uchylił decyzję umarzającą śledztwo - są całkowicie bezpodstawne. Podkreślił, że nie może być tu mowy o przekroczeniu uprawnień, bo posiedzenia mogą być jawne. - To, co działo się w Sejmie, cała Polska obserwowała na gorąco w rozmaitych mediach. Żadnych tajemnic nie było – mówił sędzia.

Igor Tyleya dodał, że nie zamierza podejmować żadnych kroków. - Prokuratura skierowała wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie mnie do odpowiedzialności karnej. Z pokorą czekam na rozwój wypadków – mówił w RMF FM.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zajmie się wnioskiem prokuratury ws. immunitetu sędziego Tulei 20 marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ustawa dyscyplinująca. Prokuratura chce uchylenia immunitetu sędziemu Igorowi Tulei. Opozycja: To robienie z naszego kraju dziczy prawnej - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna