Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego. Ponad 50 organizacji zrzeszających polskich twórców występuje ze wspólnym apelem

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego. Ponad 50 organizacji zrzeszających polskich twórców występuje ze wspólnym apelem
Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego. Ponad 50 organizacji zrzeszających polskich twórców występuje ze wspólnym apelem fot. piotr smolisnki / polska press
Ponad 50 organizacji zrzeszających polskich twórców wspólnie podpisało się pod apelem dotyczącym ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. „Na ustawę o uprawnieniach artysty zawodowego przygotowywaną przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu polska branża kreatywna czeka niecierpliwie od kilkunastu lat. Pandemia pokazała, że nie ma czasu do stracenia” – podkreślono w apelu.

Rząd rozpoczął pracę nad ustawą o uprawnieniach artysty zawodowego. 5 maja projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania. Tym samym między innymi adresaci ustawy mogą zgłaszać swoje stanowiska oraz uwagi do regulacji, które są zapisane w projekcie aktu.

Po raz pierwszy w historii polskiej kultury ponad 50 organizacji, które zrzeszają polskich twórców podpisało się pod apelem dotyczącym tego projektu ustawy. Zaznaczono w nim, że wszystkie podpisane pod apelem organizacje popierają działania rządu w tej sprawie.

„Na ustawę o uprawnieniach artysty zawodowego przygotowywaną przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu polska branża kreatywna czeka niecierpliwie od kilkunastu lat. Pandemia pokazała, że nie ma czasu do stracenia” – podkreślono w apelu.

Artyści zwrócili także uwagę na uwzględnieniu w opłacie reprograficznej smartfonów, ponieważ ich zdaniem „to właśnie one są dziś osobistymi centrami kultury i symboliczna opłata od nich powinna stanowić podstawę systemu wsparcia dla artystów”.

Z treścią apelu oraz listą sygnatariuszy można się zapoznać pod tym linkiem.

Tak zwana opłata reprograficzna to rekompensata na rzecz uczciwej kultury wypłacana artystom w zamian za nieodpłatne korzystanie z ich dzieł. Dzięki owej rekompensacie kopiowanie i odtwarzanie muzyki, filmów, książek czy obrazów na użytek własny jest darmowe i w pełni legalne. Rekompensata nie jest pobierana od użytkowników, tylko od producentów i importerów urządzeń

Artyści zwrócili uwagę na hejt, jaki pojawia się w kwestii opłaty reprograficznej oraz na krytykę, jaką przedstawiają wobec ustawy producenci oraz hurtownicy elektroniki.

„Czujemy się zastraszani. Mało kto ma w tej chwili odwagę wypowiadać się publicznie w kwestii wsparcia dla kultury. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ten hejt jest w dużej mierze sztucznie podsycany i na szczęście nie jest to głos polskiego społeczeństwa” – napisano w apelu.

Podkreślono, że organizacje w tej sprawie mówią jednym głosem – tak samo ustawa proponowana przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, jak i zaktualizowanie rekompensaty reprograficznej są potrzebne i wyczekiwane od lat.

Do 53 organizacji kultury, które podpisały się pod apelem należy między innymi: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, Unia Teatrów Niezależnych, Związek Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów, Stowarzyszenie Kobiet Filmowców, czy Polska Rada Muzyczna.

Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego

Jak przekazuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu celem ustawy „jest ucywilizowanie warunków pracy artystycznej”.

Ma być to zagwarantowane poprzez zapewnienie twórcom najniżej zarabiającym minimum bezpieczeństwa socjalnego w postaci łatwiejszego dostępu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

- Celebryci to bardzo niewielka część środowiska, pozostała jego część nie ma nic wspólnego z kolorowymi okładkami pism, 30% uzyskuje dochody poniżej pensji minimalnej, a 60% poniżej średniej. Polacy generalnie mają zrozumienie dla wsparcia takich artystów – tłumaczyła na początku lipca na antenie radiowej Dwójki wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka. - Jest część rynku artystycznego o charakterze komercyjnym, ona sama się może finansować. Jest też taka, która nigdy nie utrzyma się sama wyłącznie ze sprzedaży na wolnym rynku – dodała.

Każdej osobie profesjonalnie wykonującej działalność artystyczna, która potwierdzi, że ma udokumentowany dorobek artystyczny lub jest absolwentem studiów drugiego stopnia uczelni artystycznej, przysługiwać będą określone w uprawnienia, w tym między innymi możliwość uzyskania wsparcia w okresach braku lub znacznego obniżenia dochodów.

Potwierdzenie dorobku będzie możliwe poprzez poświadczenie przez wybrane przez siebie stowarzyszenie artystyczne lub związek twórczy reprezentatywne dla swojego zawodu. Jeśli chodzi o absolwentów uczelni artystycznych, to przez 5 lat od ukończenia studiów będą mogli zamiast dorobku przedłożyć dyplom ukończenia uczelni. Instytucją zarządzającą procesem będzie Polska Izba Artystów.

Jak zaznacza ministerstwo, potwierdzenie uprawnień nie będzie jednak obowiązkowe i nie warunkuje działalności artystycznej – ani amatorskiej ani zawodowej. Jedyną konsekwencją niepotwierdzenia będzie brak możliwości skorzystania ze wsparcia, które oferuje ustawa.

Znają ich wszyscy, ale nikt nie wie, jak wyglądają. Wystawa ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego. Ponad 50 organizacji zrzeszających polskich twórców występuje ze wspólnym apelem - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna