Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Usuń azbest, miasto się dołoży

Wojciech Jakubicz
Niezabezpieczone płyty eternitowe to duże niebezpieczeństwo
Niezabezpieczone płyty eternitowe to duże niebezpieczeństwo
Niektóre elementy twojego domu zawierają azbest? Musisz je usunąć do roku 2032. Białostocki magistrat proponuje dotacje i zachęca, by zrobić to już w tym roku.

Prawie 11 tysięcy ton - tyle wyrobów zawierających azbest znajduje się wciąż na terenie Białegostoku. Znajdziemy go przede wszystkim w eternitowych pokryciach dachów, płytach elewacyjnych i balkonowych, ale też w rurach wodociągowych i kanalizacyjnych.

Azbest odpowiednio zabezpieczony jest nieszkodliwy dla zdrowia. Poważne zagrożenie stanowi dopiero, gdy jest cięty lub niszczeje. Uwalniają się wtedy bardzo niebezpieczne włókna, których wdychanie może prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego (w tym nowotworów).

Z tego powodu w 1998 roku całkowicie zakazano w Polsce produkcji i importu niebezpiecznej substancji, a od roku 2003 rozpoczęto realizację rządowego programu, którego celem jest całkowite usunięcie azbestu z terytorium Polski. Choć program zakłada, że ma się to stać do roku 2032, warto pomyśleć o usunięciu azbestowych elementów już dziś.

Magistrat pomoże

Elementów zawierających azbest nie można usuwać na własną rękę. Wiąże się to bowiem z zagrożeniami, o których pisaliśmy wcześniej. Trzeba wynająć specjalistyczną firmę, która oprócz usunięcia niebezpiecznych elementów zajmie się również ich utylizacją. To oczywiście wiąże się z kosztami. Urząd Miejski w Białymstoku zdecydował się pomóc finansowo mieszkańcom, którzy już teraz postanowią "rozprawić się" z azbestem.

Za każdy metr kwadratowy usuniętych wyrobów zawierających azbest można dostać dotację w wysokości 14 zł brutto.

Dofinansowanie jest możliwe dzięki zarządzeniu prezydenta Białegostoku z marca 2007 roku. Pieniądze pochodzą z Powiatowego/Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Kto ma szanse na dotacje?

O dofinansowanie mogą się starać osoby fizyczne: właściciele, zarządcy lub użytkownicy nieruchomości, na terenie których zlokalizowane są wyroby zawierające azbest.

W tym celu należy złożyć wniosek (dostępny na stronie www.bialystok.pl), w którym trzeba określić liczbę posiadanych wyrobów zawierających azbest (w mkw.). Do tego trzeba m.in. określić, którą firmę wnioskodawca wybrał do prac związanych z azbestem.

Po podpisaniu umowy można przystąpić do prac, a później już tylko przedstawić urzędnikom dokumenty rozliczeniowe (faktury, rachunki, karty przekazania odpadów).

W roku bieżącym na dofinansowania zarezerwowano kwotę 50 tys. zł.
Chętni mogą się zgłaszać do Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej przy ul. Branickiego 9.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna