Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie dla alergika

Kamil Wojtczak [email protected]
Ważna jest także podłoga - na przykład z warstwą wierzchnią z naturalnego linoleum, które jest mieszanką oleju lnianego, żywic, mączki drzewnej, wapieni oraz pigmentów sprasowanych z podkładem z juty. Jest antystatyczna i bakteriostatyczna. No i kolorowa.
Ważna jest także podłoga - na przykład z warstwą wierzchnią z naturalnego linoleum, które jest mieszanką oleju lnianego, żywic, mączki drzewnej, wapieni oraz pigmentów sprasowanych z podkładem z juty. Jest antystatyczna i bakteriostatyczna. No i kolorowa. FORBO FLOORING - MARMOLEUM CLICK
Jak przystosować mieszkanie, aby osoba cierpiąca na alergię dobrze się w nim czuła? Zacznijmy od podstaw - ściany muszą być suche.

(Nie)przyjazne urządzenia

(Nie)przyjazne urządzenia

Bardzo przydatnym elementem wyposażenia może stać się urządzenie do oczyszczania powietrza, które posiada specjalny filtr, który zatrzymuje alergeny. Najlepsze modele potrafią usunąć nawet 80 procent zanieczyszczeń. Dom warto sprzątać za pomocą odkurzacza wodnego lub takiego, który posiada specjalny filtr dla alergików.
Jeśli jednak często korzystamy z komputera, a wciąż mamy monitor z tradycyjnym kineskopem, warto zastanowić się nad inwestycją w ekran typu LCD. Obudowy tradycyjnych monitorów to prawdziwa przechowalnia kurzu, na dodatek podczas pracy urządzenia mocno się nagrzewają i wtedy niewidoczne drobinki kurzu zaczynają unosić się do góry. To samo dotyczy telewizora.

Zapobiega to zagnieżdżaniu się w nich grzybów pleśniowych, których zarodniki wywołują reakcje alergiczne. Wilgoć może być spowodowana albo wadą konstrukcyjną budynku (brak izolacji przeciwilgociowych) i wtedy sami niewiele zrobimy, albo brakiem odpowiedniej wentylacji - tu mamy większe pole do popisu, bo przyczyną może być czasami niedrożny kanał wentylacyjny albo zbyt szczelne okna.

Wyposażenie

Najbardziej pożądane jest proste, wręcz spartańskie wyposażenie mieszkania, bez ciężkich zasłon, dywanów i wyściełanych mebli. Zamiast nich lepiej wybrać lekkie firanki oraz gładkie meble i podłogi, które łatwo dają się ścierać na mokro. Trzeba wyrzucić suche kwiaty, kosze, pluszowe maskotki. Szafy z ubraniami należy trzymać zamknięte. Stałe zagrożenie stanowią również tapety z odstającymi brzegami lub takie, które są połatane - to swoisty "rezerwat" dla roztoczy. Należy takie nadszarpnięte tapety całkowicie usunąć, ścianę zaś starannie oczyścić i wytapetować od nowa.

Jeżeli jesteśmy uczuleni na pyłki, musimy bardzo uważać na to, kiedy wietrzymy mieszkanie. Powinno się tego unikać zwłaszcza w dni ciepłe i słoneczne, ponieważ wówczas pyłki są najgroźniejsze. Ta sama zasada dotyczy wietrzenia pościeli i materacy.
Temperatura

Temperatura mieszkania nie powinna przekraczać 24 stopni C, ponieważ im jest cieplej i wilgotniej, tym szybciej rozwijają się roztocza. Do ogrzewania zupełnie nieprzydatne są wszelkiego rodzaju grzejniki wentylacyjne, które rozpylają tumany kurzu. Trzeba zdać sobie także sprawę, że i tradycyjne grzejniki c.o. mogą nie zawsze służyć alergikowi. Dlaczego? Są to najczęściej grzejniki konwekcyjne, to znaczy, że ogrzewane przez nie powietrze krąży intensywnie po pomieszczeniu, co oczywiście oznacza więcej kurzu. Bardziej przyjaznym rozwiązaniem wydaje się ogrzewanie podłogowe.

Zdrowy sen

Nierzadko podczas snu zdarza się, że osoba chora na alergię, częściej niż w dzień, zmaga się z takimi dolegliwościami, jak katar, kaszel, swędzenie, podrażnienie spojówek oczu czy ciężkie sapanie. Przyczyną tego może być materac łóżka, który jest ulubionym miejscem gromadzenia się roztoczy i kurzu. Szczególną uwagę musimy zwrócić na to, z czego jest wykonane jego wypełnienie. Reakcje alergiczne wywołują np. pióra, włosy oraz wełna. Stare materace należałoby wymienić na nowe, najlepiej wykonane z gąbki i zaopatrzone w pokrowiec, z którego łatwo jest ścierać kurz. Poduszka powinna być wypełniona gąbką i powleczona łatwym do oczyszczenia pokrowcem. Na rynku można dostać specjalne, nieprzepuszczalne dla roztoczy poszewki. Należy zupełnie zrezygnować z pierzyn, kołder, oraz poduszek puchowych. Łóżko dobrze jest czyścić odkurzaczem przynajmniej raz na tydzień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie