MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na fałszywe e-recepty. NFZ i policja ostrzegają przed oszustami. Jak się ustrzec przed cyberprzestępcami?

Gabriela Fedyk
Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości z fałszywymi e-receptami
Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości z fałszywymi e-receptami gov.pl/Ministerstwo Zdrowia
Cyberoszuści wciąż znajdują nowe sposoby na to, aby wyłudzić nasze dane i pieniądze. Żerują także na zdrowiu, wysyłając fałszywe e-recepty, o czym informuje Narodowy Fundusz Zdrowia i policjanci. Jak rozpoznać podrabianą e-receptę? Podpowiadamy, jak się ustrzec przed oszustami i gdzie sprawdzić, czy dana recepta jest prawdziwa.

Spis treści

E-recepta – oszuści wyłudzają dane

Oszuści wciąż pojawiają się z kolejnymi metodami na wyłudzenie naszych danych i pieniędzy. Wysyłają wiadomości mailowe lub SMS-y z niebezpiecznymi linkami. Tym razem do swoich nieuczciwych poczynań używają e-recept, czyli elektroniczną wersję tradycyjnej, papierowej recepty.

– Ostrzegamy przed nowym wariantem kampanii phishingowej wyłudzającej dane do logowania. Tym razem cyberoszuści wykorzystują wizerunek Ministerstwa Zdrowia i usługę e-recepta – apeluje Ministerstwo Zdrowia.

Zobacz: Limity na e-recepty wprowadzone. Zobacz, na czym polegają ograniczenia w zdalnym przepisywaniu leków

Na rządowej stronie internetowej pojawił się komunikat, w którym Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego – CSIRT NASK (CERT Polska) alarmuje, że wizerunek Ministerstwa Zdrowia jest wykorzystywany przez oszustów, którzy wysyłają fałszywe wiadomości e-mail. W treści takiego maila jest informacja o wystawieniu e-recepty ze złośliwym załącznikiem. Po kliknięciu w niego przekierowuje nas do strony, gdzie cyberprzestępcy chcą wyłudzić dane logowania do poczty elektronicznej.

W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości co do otrzymanych wiadomości, które dotyczą np. Ministerstwa Zdrowia i e-recept, można to sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej lub dzwoniąc na Telefoniczną Informację Pacjenta pod numer 800 190 590.

E-recepta – jak odróżnić prawdziwą od fałszywej e-recepty?

Ostrożność ponad wszystko – ta zasada powinna przyświecać nam za każdym razem, kiedy otrzymujemy wiadomości mailowe i SMS-owe z nieznanego lub podejrzanego źródła, nawet jeżeli chodzi o e-receptę. Nasze podejrzenia powinny wzbudzić link do kliknięcia w treści komunikatu oraz e-mail lub SMS wtedy, kiedy nie kontaktowaliśmy się ostatnio z lekarzem.

Prawdziwą e-receptę można otrzymać jako:

  • SMS z 4-cyfrowym kodem dostępu lub/i
  • e-mail z załączoną w PDF-ie informacją o e-recepcie, albo
  • powiadomienie/kod w aplikacji mojeIKP, lub
  • wydruk informacyjny.

Warto pamiętać, że w adresie maila nadawcy musi być domena gov.pl, a SMS przychodzi z aplikacji e-zdrowie. W tych wiadomościach nie ma żadnych linków.

Jeżeli już dostaniemy e-mail lub SMS, należy zgłosić to do CERT Polska. Można to zrobić za pomocą specjalnego formularza , wysyłając mail na adres [email protected] lub SMS-em na numer 799 448 084 (należy przekazać całą wiadomość w oryginalnej formie – nie wycinaj linku czy fragmentów).

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna