Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, po sieci krążą fałszywe ankiety! Możesz stracić nie tylko dane, ale i pieniądze. „Musimy mieć oczy szeroko otwarte"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jeżeli staniemy się ofiarami tego rodzaju przestępstwa, w najlepszym wypadku możemy zostać dodani do spamerskich list mailingowych. Niestety konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze.
Jeżeli staniemy się ofiarami tego rodzaju przestępstwa, w najlepszym wypadku możemy zostać dodani do spamerskich list mailingowych. Niestety konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze. 123RF
Ankiety online to bardzo popularne sposoby uzyskiwania wiedzy o klientach, zwykle w celach marketingowych. Za wypełnienie ankiety klient najczęściej otrzymuje zniżkę na produkty danej firmy. Jednak ostatnio często wykorzystują je także cyberprzestępcy, aby wykraść nasze hasła, dane kart kredytowych, czy zainstalować złośliwe oprogramowanie. – Dla własnego bezpieczeństwa starajmy się ograniczyć zaufanie do takich ofert, nawet jeśli są przesłane przez naszych znajomych czy rodzinę – ostrzega Kamil Sadkowski, ESET.

Spis treści

Oszustwo „na ankietę”. Jak działają cyberprzestępcy?

Jak wyjaśniają eksperci, oszustwo najczęściej rozpoczyna się od niechcianego e-maila lub wiadomości – to spam wysyłany do ogromnej liczby osób. Jest to wiadomość phishingowa, której celem jest zwabienie odbiorcy do udziału poprzez kliknięcie. W treści wiadomości często pojawia się nazwa znanej marki – to sposób na wzbudzenie naszego zaufania.

Oszustwo może kusić nas aktualnym tematem np. wyjazdem na majówkę lub domniemaną rocznicą działania danej firmy, oczywiście zawiera obietnicę nagrody: pieniędzy, karty podarunkowej, gadżetu (np. iPad/iPhone), losu na loterię czy zniżki na kolejny zakup.

Kliknięcie wiadomości przeniesie użytkownika na stronę oszusta, a nie wymienionej w wiadomości marki. Często użytkownik jest wielokrotnie przekierowywany w drodze do fałszywej ankiety. Oszuści mogą również zażądać od ofiary uiszczenia „opłaty manipulacyjnej”, „podatków” lub opłaty „za wysyłkę/obsługę”, aby otrzymać nieistniejącą nagrodę. Ofiary są często proszone o udostępnienie ankiety/oferty upominkowej na swoim profilu w mediach społecznościowych. W ten sposób przestępcy chcą skutecznie rozpowszechnić swoje działanie – w końcu wszyscy bardziej ufamy osobom, które znamy.

– Kiedy otrzymujemy oferty łatwego zarobku w sieci, musimy mieć oczy szeroko otwarte. To jeden z ulubionych sposobów oszukiwania – w końcu kto nie chciałby zarobić pieniędzy w kilka kliknięć? Dla własnego bezpieczeństwa starajmy się ograniczyć zaufanie do takich ofert, nawet jeśli są przesłane przez naszych znajomych czy rodzinę – mówi Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET. – Oni również mogli paść ofiarami oszustwa – dodaje.

Klikając w ankietę, możesz stracić dane oraz pieniądze

Jeżeli staniemy się ofiarami tego rodzaju przestępstwa, w najlepszym wypadku możemy zostać dodani do spamerskich list mailingowych. Niestety konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze. Jeżeli nasze wrażliwe dane trafią w niepowołane ręce, grozi nam m.in. kradzież tożsamości. Często przestępcom udaje się również zainstalować na komputerze czy telefonie złośliwe oprogramowanie (malware), które pozwala np. na kradzież danych logowania do kont bankowych.

Zdarzają się również sytuacje, w których pliki zapisane na urządzeniu ofiary są szyfrowane, a następnie zwracane tylko i wyłącznie po opłaceniu okupu (ransomware). Niektóre mechanizmy są proste, np. ofiara opłaca członkostwo w grupie wypełniającej ankiety, którego nigdy nie otrzymuje. Prawdopodobnie taka grupa wcale nie istnieje, a ofiara po prostu płaci za nic.

Jak się chronić przed oszustami w sieci?

Wbrew pozorom odróżnienie oszukańczej ankiety od prawdziwej jest możliwe. Eksperci przygotowali listę elementów, na które trzeba zwracać uwagę:

  • Uważajmy na wszelkie oferty, które wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe np. duże nagrody pieniężne za zaledwie kilka minut pracy.
  • Zwracajmy uwagę na literówki i błędy gramatyczne – to może być znak, że mamy do czynienia z nieprawdziwą ankietą.
  • Skrócone adresy URL mogą również wskazywać na oszustwo.
  • Oferty ograniczone czasowo to kolejny sposób oszustów na zwiększenie presji na swoje ofiary.
  • Niejasne informacje na temat tego, kto prowadzi ankietę – bez klikalnego linku „skontaktuj się z nami”.
  • Jeśli nadawca korzysta z bezpłatnego konta poczty internetowej, ankieta prawdopodobnie jest oszustwem.

Padłeś ofiarą cyberprzestępstwa? Sprawdź, co zrobić

– Przed kliknięciem sprawdźmy na oficjalnej stronie firmy, czy oferta jest prawdziwa. Chrońmy nasze sprzęty oprogramowaniem antywirusowym i pamiętajmy o regularnym instalowaniu aktualizacji. Pobierajmy aplikacje tylko z oficjalnych sklepów jak Google Play i App Store. Twórzmy silne i niepowtarzające się hasła, a dodatkowo wszędzie gdzie się da, korzystajmy z uwierzytelnienia wieloskładnikowego (MFA) – dodaje Sadkowski.

Z WhatsAppa korzystają ludzie na całym świecie, sięga po niego zarówno młodzież, jak i seniorzy. Niestety doskonale wiedzą o tym także cyberprzestępcy.

Korzystasz z tej aplikacji? Uważaj, możesz paść ofiarą cyber...

Oszustwa związane z ankietami często prowadzą do utraty pieniędzy lub danych, ale również do dużego stresu związanego z próbami odzyskania pieniędzy i zablokowanymi kontami bankowymi. Jeśli zdarzy się najgorsze i zostaniemy oszukani, natychmiast zgłośmy naruszone karty płatniczej do swojego banku, aby je zastrzec. Najpierw możemy je zamrozić za pośrednictwem aplikacji bankowej.

Następnie zmieńmy wszystkie hasła, które mogły zostać naruszone. Ankiety mogą być użytecznym narzędziem dla marketerów, ale często mają ograniczoną wartość dla konsumentów, dlatego najlepiej całkowicie ich unikać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uwaga, po sieci krążą fałszywe ankiety! Możesz stracić nie tylko dane, ale i pieniądze. „Musimy mieć oczy szeroko otwarte" - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna