Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga studneci! Ważne zmiany po wakacjach

Julia Szypulska [email protected]
Archiwum
Więcej pieniędzy na pomoc socjalną, mniej w nagrodę za dobre wyniki w nauce. Takie zmiany czekają studentów od października.

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym wprowadza także odpłatność za drugi kierunek studiów. Ma to w założeniu zwiększyć dostępność studiów. Ten zapis bardzo nie spodobał się studentom. Będzie on jednak obowiązywał dopiero od przyszłego roku akademickiego. Studenci, którzy teraz dostali się na studia bądź kontynuują naukę, mogą być spokojni. Ich nowe przepisy nie obejmą.

Nowe zasady podziału pieniędzy na stypendia to właściwie najważniejsza zmiana, jaka wejdzie w życie w tym roku akademickim. Inne, przewidziane w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym, zaczną obowiązywać w przyszłym roku.

- Według nowych przepisów 60 proc. z puli pieniędzy przeznaczonych na stypendia uczelnie muszą skierować na pomoc socjalną - informuje Małgorzata Ludera, kierownik działu ds. studenckich Uniwersytetu w Białymstoku. - Wzrośnie też próg dochodowy uprawniający do ubiegania się o stypendium socjalne.

Zgodnie z ustawą ma on teraz wynosić ponad 782 zł. To przeszło 180 zł więcej niż w ubiegłym roku. Wymieniona stawka to maksimum. Rektorzy w porozumieniu z samorządem studenckim mają prawo do ustalenia niższych progów. - Na razie nie wiadomo, na jakim poziomie zostanie ustalony próg dochodowy - mówi Małgorzata Jeglińska-Krupa z Politechniki Białostockiej.

Stawki będą jednak wyższe, bo znikną dotychczasowe stypendia na wyżywienie oraz mieszkanie. Zastąpi je jedno stypendium socjalne. Student mieszkający poza aglomeracją białostocką będzie mógł się jednak ubiegać o jego zwiększenie, jeśli podczas studiów będzie mieszkał np. w domu studenta czy na stancji.

Od października zmienią się także zasady udzielania stypendiów za wyniki w nauce. Zastąpi je stypendium rektora. Będzie je mogło uzyskać nie więcej niż 10 proc. studentów danego kierunku. Do tej pory np. na PB pobierało je ok. 30 proc. Ustawa mówi też, że stypendium należy się nie tylko za wysoką średnią, ale również działalność naukową czy wyniki w sporcie. Żacy obawiali się, że z uwagi na dodatkowe kryteria wielu z nich mimo dobrych ocen pieniędzy nie otrzyma. Nie musi tak być, bowiem każda uczelnia indywidualnie ustala regulamin. Dobre wiadomości czekają np. studentów UwB.

- Student może ubiegać się o stypendium na podstawie kilku z wymienionych kryteriów z katalogu osiągnięć, czym zwiększa swoje szanse - mówi Małgorzata Ludera.

Zarówno PB jak i UwB będą tworzyć listy rankingowe. Powstaną one na podstawie sumy punktów za każde z osiągnięć, czyli wyników w nauce i sporcie czy działalności naukowej bądź artystycznej. Osiągnięcia mają swoją ważność, najwyższą - wyniki w nauce i sporcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna