Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Właśnie zaczęły się schody

Wojciech Nowicki
Kamienne schody płynnie łączą strefę wejścia z ogrodem
Kamienne schody płynnie łączą strefę wejścia z ogrodem
Stopnie prowadzące do wnętrza powinny być przede wszystkim wygodne i bezpieczne. Ich wygląd też nie jest bez znaczenia.

Schody wejściowe najczęściej wykonywane są z betonu lub żelbetu. W końcowym etapie budowy wykańczamy je okładzinami. Materiał, jaki wybierzemy do tego celu, powinien być nie tylko ładny, ale i praktyczny (mrozoodporny, antypoślizgowy, odporny na ścieranie, wilgoć, mróz i zabrudzenia). W naszych warunkach klimatycznych na schodach najlepiej sprawdzają się kamień i okładzina ceramiczna.

Po kamiennych stopniach
Jeżeli lubimy kamień, najlepiej wybrać granit - twardy i mało nasiąkliwy, o powierzchni niepolerowanej (surowej) lub na przykład groszkowanej (ten rodzaj jest antypoślizgowy).

Na okładziny schodów zewnętrznych nie poleca się miękkich piaskowców, które są nasiąkliwe i nietrwałe. Za zbyt śliskie, a przez to niebezpieczne (zwłaszcza, gdy są mokre), uważa się schody z marmuru.

Do klejenia płytek kamiennych należy użyć elastycznej zaprawy mrozo- i wodoodpornej na bazie białego cementu. Szary cement może spowodować przebarwienia na powierzchni płytek.

Przy przyklejaniu płytek na zewnątrz należy zwrócić uwagę na sposób nałożenia zaprawy. Klej powinien dokładnie przylegać do podłoża i płytek, tak aby pomiędzy płytkami a klejem nie powstały puste przestrzenie.

Gres nie ma równych
Warto pamiętać, że nie wszystkie mrozoodporne płytki nadają się na schody zewnętrzne. Nie mogą być one nasiąkliwe, śliskie i porowate, gdyż będzie się w nich gromadzić woda. Najlepsze na schody są płytki gresowe. Jednak w naszych warunkach klimatycznych nie powinny one być polerowane ani szkliwione, bo są zbyt śliskie. Dlaczego właśnie gres? Jest twardy i odporny na ścieranie, na płytkach nie robią się plamy. A do przyklejania płytek powinniśmy zastosować specjalistyczną zaprawę klejącą, polecaną w miejsca szczególnie narażone na odkształcenia termiczne lub użytkowe.

Jeśli do wykończenia schodów wybraliśmy terakotę, wystarczy zastosować elastyczną zaprawę klejącą.

Odporny, choć delikatny
Klinkier jest odporny na ścieranie oraz zmienne warunki atmosferyczne i nienasiąkliwy. A to daje gwarancję mrozoodporności.

Tradycyjnie stosowane płytki stopnicowe o szerokości 15 cm zastępuje się obecnie szerszymi: 24, 30 lub 120 cm. Najczęściej z noskiem chroniącym podstopnicę przed podciekaniem wody. Tradycyjne kolory płytek klinkierowych to czerwień i brąz. Produkuje się również klinkier w odcieniu kremowym, piaskowym lub białym.

Klinkier wytrzyma nawet bardzo trudne warunki. Trzeba jednak pamiętać, że nie wolno usuwać śniegu i lodu z powierzchni płytek przez skuwanie ostrymi narzędziami, bo powierzchnię klinkieru łatwo wtedy uszkodzić.

Staranny montaż
Układanie płytek zaczynamy od podstopnic. Po nich przychodzi czas na zamontowanie profili antypoślizgowych, a następnie przykleja się płytki stopnicowe i wykończeniowe. Należy pamiętać o tym, aby płytka stopnicy była lekko wysunięta względem podstopnicy. Wówczas spływająca woda nie będzie zaciekała na płytkę podstopnicy.

Przed klejeniem płytek należy oczyścić podłoże. Powinno być suche, równe, nośne, oczyszczone z brudu i kurzu. Za pomocą gładkiej pacy stalowej nanosimy cienką warstwę zaprawy (tzw. kontaktową) i równomiernie ją rozprowadzamy. Następnie, na świeżą jeszcze warstwę nanosimy warstwę właściwą. Po rozprowadzeniu zaprawy przykładamy płytkę i dokładnie dociskamy ją do podłoża. Trzeba pamiętać, by na bieżąco usuwać ze spoin nadmiar zaprawy klejącej. Fugowanie należy wykonać po ok. 24 godzinach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna