Uważaj na umowę

(mf)
Aż co druga szkoła jazdy łamie prawa kursantów
Aż co druga szkoła jazdy łamie prawa kursantów
Udostępnij:
Połowa ośrodków szkolenia kierowców, których umowy skontrolował UOKiK, może naruszać interesy konsumentów.

Kontrolą objęto 261 ośrodków szkolenia kierowców z całego kraju. Większość z przedsiębiorców nie zawierała umów z konsumentami na piśmie. A te, które takie umowy wystawiały, nieraz zawierały w nich niedozwolone klauzule.

Znaczna część dokumentów zawierała postanowienia, które mogą naruszać interesy słabszej strony kontraktu. Według UOKiK, przedsiębiorcy zobowiązywali słabszą stronę kontraktu do zapłaty należności za usługę w sytuacji, gdy konsument zrezygnował z kursu jeszcze przed jego rozpoczęciem bądź przed jego ukończeniem.

UOKiK radzi uważać na sformułowanie: "przerwanie nauki nie zwalnia mnie z obowiązku uiszczenia opłaty". Według urzędu, wycofanie się z umowy nie może wiązać się z obowiązkiem pokrycia przez konsumenta wszystkich opłat. Kursant powinien jedynie pokryć koszty poniesione przez szkołę.

Ponadto przedsiębiorcy odmawiali konsumentom prawa do zwrotu opłaty w sytuacji, gdy strony wypowiedziały lub odstąpiły od umowy. Najczęściej w umowie było to rozwiązywane zdaniem: "wniesione przez osoby szkolone opłaty za szkolenie nie podlegają zwrotowi".

W treści umów często pojawia się zastrzeżenie, że wysokość opłat może ulec zmianie. Przedsiębiorcy nie wykazują jednak sytuacji, w jakich mogą ją podnieść ani nie podają maksymalnych wartości, o jakie cena kursu może wzrosnąć. Zdaniem UOKiK, kursant powinien mieć pełną informację o tym, kiedy szkoła zażąda dopłaty. Dopiero z taką wiedzą będzie mógł wybrać najkorzystniejszą ofertę na rynku.

W przypadku zmiany ceny konsument powinien mieć prawo do odstąpienia od umowy bez ponoszenia jakichkolwiek kar.
W następstwie kontroli wszczęto 21 postępowań administracyjnych.
Urząd regularnie przeprowadza kontrole wzorców umów stosowanych w obrocie z konsumentami przez przedsiębiorców. W chwili obecnej w rejestrze klauzul niedozwolonych znajduje się blisko 1,5 tys. postanowień. Można się z nimi zapoznać na stronie internetowej: www.uokik.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie