Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważajmy na cichego zabójcę. Już 20 osób się zatruło

Paweł Tomkiewicz [email protected]
- Przed zatruciem czadem może uchronić nas czujnik tlenku węgla. Jest to nieduże i tanie urządzenie - mówi Jarosław Pieszko, rzecznik ełckich strażaków.
- Przed zatruciem czadem może uchronić nas czujnik tlenku węgla. Jest to nieduże i tanie urządzenie - mówi Jarosław Pieszko, rzecznik ełckich strażaków. P. Tomkiewicz
Tej jesieni czadem zatruło się już 20 osób.

Niewłaściwe użytkowanie piecyków gazowych i pieców kaflowych to najczęstsze przyczyny zatruć tlenkiem węgla. Sezon grzewczy rozpoczął się dopiero niedawno, a na Warmii i Mazurach czadem zatruło się już 20 osób. W ubiegłym sezonie aż 133. Niestety trzy zmarły.

Co roku jesienią strażacy przypominają o właściwym użytkowaniu urządzeń grzewczych - pieców kaflowych, piecyków gazowych czy kominków. Wszystko po to, aby uchronić mieszkańców przed śmiercią spowodowaną zatruciem tlenkiem węgla, czyli tzw. czadem. Od września strażacy z Warmii i Mazur odnotowali już ponad 40 interwencji związanych z niewłaściwym użytkowaniem urządzeń grzewczych. A to może doprowadzić do zatrucia czadem.

Co zrobić, żeby uchronić się przed "cichym zabójcą"?

- W mieszkaniach musimy mieć sprawną wentylację. Nie można zasłaniać i zamykać kratek wentylacyjnych - przypomina Jarosław Pieszko, rzecznik ełckich strażaków.

Warto też wietrzyć pomieszczenia, w których są zamontowane takie urządzenia jak piecyki i kuchenki gazowe czy kominki.
Jednym ze sposobów najlepszej ochrony przed tlenkiem węgla jest zamontowanie czujników tlenku węgla. - Montuje się je na suficie, bo tam czad zaczyna się zbierać. Jest on bowiem lżejszy od powietrza - wyjaśnia Jarosław Pieszko.

Urządzenia są niedrogie. Najbardziej popularne modele kosztują około 40-50 zł. Można podłączyć je do prądu albo wystarczy włożyć baterie. Jeśli w pomieszczeniu będzie zbyt duże stężenie czadu, włączy się alarm. Wtedy należy jak najszybciej przewietrzyć mieszkanie. Można też zadzwonić po pomoc do strażaków.

Jakie są objawy zatrucia czadem? Ból i zawroty głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudnościami z oddychaniem, senność czy nudności. - Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny - nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny, traci przytomność i - jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą - umiera - ostrzegają strażacy.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna