Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uzdrowisko Gołdap. Miasto poszukuje inwestorów, którzy wybudują hotele i sanatoria

Weronika Kowalewska [email protected]
W budynku pijalni wód mineralnych znajduję się także grota solna, w której panuje mikroklimat jak nad morzem. Czyste powietrze, zjonizowane dzięki soli, odpręża i wspomaga leczenie wielu chorób, m.in. astmy.
W budynku pijalni wód mineralnych znajduję się także grota solna, w której panuje mikroklimat jak nad morzem. Czyste powietrze, zjonizowane dzięki soli, odpręża i wspomaga leczenie wielu chorób, m.in. astmy.
Grota solna, tężnie, pijalnia wód mineralnych i leczniczych oraz trasy rowerowe i konne - to wszystko znajdzie się w kompleksie uzdrowiskowym, który powstaje w Gołdapi.

To jedyna miejscowość w woj. warmińsko-mazurskim, która ma status uzdrowiska, i to właśnie tam w 2010 roku rozpoczęły się prace nad stworzeniem dzielnicy dla kuracjuszy z całego kraju. Dotychczas zakończono ponad połowę prac przewidzianych w projekcie rozbudowy uzdrowiska, niedawno odbyło się uroczyste otwarcie pijalni wód mineralnych i leczniczych.

Woda popłynie za miesiąc
- Na razie turyści nie mogą zwiedzać budynku, w którym mieści się pijalnia wód. Do końca września zostaną zamontowane pompy w odwiertach wód solankowych, które umożliwią kuracjuszom korzystanie z pijalni - tłumaczy Jacek Morzy, wiceburmistrz Gołdapi - Zastanawiamy się jednak, czy pijalnię otworzyć już pod koniec września czy dopiero wtedy, kiedy zakończymy budowę całej inwestycji, czyli w przyszłym roku - dodaje.

Woda mineralna z płytszego odwiertu o głębokości 415 metrów będzie dostępna dla wszystkich, ma skład chlorkowo-sodowy z dużą zawartością magnezu. Woda z głębszego odwiertu - 615 metrów - posiada właściwości lecznicze i musi być stosowana według zaleceń lekarzy.

W budynku pijalni, który będzie pełnił główną funkcję ogólnodostępnego zakładu leczniczego w całym kompleksie parku zdrojowego, znajduję się także grota solna oraz mini tężnie.

Budowa całej inwestycji ma się zakończyć jesienią w przyszłym roku. Do tej pory udało się już zmodernizować miejski rynek, zbudowano promenadę nad jeziorem Gołdap, wyznaczono ścieżki spacerowe, trasy rowerowe i konne.

Kończą się prace w parku zdrojowym, a do końca września 2013 r. mają być gotowe tężnie.
Gołdapskie tężnie mają mieć 8 metrów wysokości i 200 metrów długości. Po umieszczonych w drewnianej konstrukcji gałązkach tarniny spływać będzie solanka pochodząca z odwiertów głębinowych.

Miasto poszukuje inwestorów
- 8 października wybieramy się na targi do Monachium. Chcemy tam przedstawić przedsiębiorcom z całego świata wizję naszego uzdrowiska - tłumaczy wiceburmistrz Gołdapi.

Miasto, oprócz inwestorów, którzy zechcą zbudować hotele i sanatoria na terenie uzdrowiska, poszukuje także firmy zainteresowanej rozlewaniem i butelkowaniem wód mineralnych. - Liczymy także na to, że znajdą się chętni, którzy wykorzystają borowiny do produkcji kosmetyków - dodaje wiceburmistrz.

Oprócz tego władze uzdrowiskowej miejscowości planują przeprowadzić akcję informacyjna w całym kraju.

- Myślimy także o spocie reklamowym. Chcemy aby o naszej inwestycji dowiedzieli się inwestorzy w całym kraju - mówi Jacek Morzy.

Wartość całej inwestycji sięga 40 mln zł, z czego 34 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna