V Międzynarodowy Bieg o Puchar Bieguna Zimna. Rywalizowali na zjazdowej trasie

(wdr)
Trudna trasa tegorocznego biegu wymagała nie tylko wytrzymałości, ale i dobrej techniki M. Orłowska
Śnieg w podsuwalskim WOSiR Szelment utrzymuje się tylko na stokach Jesionowej Góry i dlatego organizatorzy jubileuszowego Biegu o Puchar Bieguna Zimna musieli przeprowadzić zawody na zjazdowej trasie. Żartowali, że przypomina ona wieńczący słynny Tour de Ski podbieg na Alpe Cermis.

Długi podbieg, a przede wszystkim stromy zjazd na zmrożonym twardym śniegu spowodowały, że w ostatniej chwili z uczestnictwa wycofało się wielu narciarzy, zwłaszcza w młodszych kategoriach wiekowych.

Na starcie biegu, którego honorowymi gośćmi byli mistrz świata Józef Łuszczek i złoty medalista olimpijski Wojciech Fortuna, stanęło ostatecznie ponad 100 śmiałków z całego regionu, ale też z Warszawy, a najliczniejsze ekipy wystawiły Hubal Białystok i Puszcza Supraśl.

Bieg główny na dystansie 10 km wygrali Krzysztof Wójcicki z Olimpu Wrzdół Rządowy i Milena Gawryluk z Puszczy. Klubowy kolega tej ostatniej, 73-letni Adam Okurowski zajął 16. pozycję i wyprzedził ośmiu dużo młodszych konkurentów.

W rywalizacji juniorów na 5 km Natan Ciborowski z Łosia Gołdap na ostatniej pętli minął Pawła Gruszewskiego z Supraśla i odniósł trzecie zwycięstwo w piątym starcie. Wśród dziewcząt wygrała Paula Radziwon z Hubala. W biegu na 2,5 km triumfowali Łukasz Gieńko, Marek Tarasiewicz i Weronika Wojna (wszyscy Supraśl) oraz Magda Filianowicz (Hubal).