Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Via w bagno

Kazimierz Radzajewski
- Carski Trakt był na międzywojennych mapach strategiczną arterią. My urządzimy naszą "Via turistica” - mówi J. Zabielski.
- Carski Trakt był na międzywojennych mapach strategiczną arterią. My urządzimy naszą "Via turistica” - mówi J. Zabielski. K. Radzajewski
Mońki/Grodno. Car zbudował wojenny trakt nad Biebrzą, teraz przez bagna pobiegnie "Via turistica".

Zapowiadana zimą budowa drogi zwanej "Via turistica" przez Bagna Biebrzańskie jest bliska realizacji. Po to jednak, by realna stała się przebudowa zabytkowego Carskiego Traktu, potrzebne było porozumienie powiatu monieckiego z samorządem... Grodna. UE zaś ma wyłożyć na ten cel kilkanaście milionów złotych.
W ub. tygodniu władze powiatu monieckiego pojechały do Grodna i jeszcze tego samego dnia obaj starostowie wrócili z Białorusi, bo zależało im na terminowym oddaniu umowy. Upoważni ona samorząd do pozyskania środków na budowę śródbagiennej "Via turistica".
- Przedstawiciele powiatu gro-dzieńskiego byli zaskoczeni naszym "gotowcem", konkretną umową. Niemniej przewodniczący tamtej rady powiatu bez wahania złożył swój podpis na dokumencie - mówił Jan Zabielski, wicestarosta moniecki.
Moniecki samorząd skorzystał z propozycji funduszu Interreg, który wdraża program "Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina". Najbliższym sąsiadem Moniek jest Białoruś, ale zasadniczą kwestią były związki historyczne z tym krajem.
- Na naszym terenie leży droga, która kwalifikuje się do pozyskania środków z UE. Jest to malowniczy Trakt Carski, który występuje na historycznych mapach i wiedzie od granic byłego imperium rosyjskiego aż do Grodna. Mamy szansę na pozyskanie pierwszego miliona złotych na dokumentację, a potem środków na całą inwestycją, wartą ok. 15 mln zł - mówił Zabielski.
Carski Trakt zbudowano wraz Twierdzą Osowiec na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie jest to trasa turystyczna wiodącą przez BPN. Unijne pieniądze będą przeznaczone na budowę 50 km tej drogi: z Mężenina do Osowca, a potem dalszej części - wzdłuż Biebrzy, aż do ujścia Kanału Augustowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna