Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VIII Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. Na finał do Białegostoku przyjechał Jan Pospieszalski. Główna nagroda trafiła do Łodzi

red
Podczas konkursu uhonorowano Witolda Karczewskiego (z prawej), prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej, który wspiera ideę konkursu oraz budowę pomnika Romana Dmowskiego w Białymstoku. Przedsiębiorca otrzymał z rąk Dariusza Wasilewskiego portret młodego Romana Dmowskiego.
Podczas konkursu uhonorowano Witolda Karczewskiego (z prawej), prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej, który wspiera ideę konkursu oraz budowę pomnika Romana Dmowskiego w Białymstoku. Przedsiębiorca otrzymał z rąk Dariusza Wasilewskiego portret młodego Romana Dmowskiego. red
Piotr Pisarek, uczeń III LO. im Tadeusza Kościuszki w Łodzi wygrał ogólnopolski konkurs wiedzy patriotycznej o Romanie Dmowskim. W nagrodę wyjechał z Białegostoku z laptopem.

Konkurs zorganizowała już po raz ósmy białostocka Fundacja Obowiązek Polski, ale pierwszy raz w skali krajowej. Główna idea, która mu przyświeca, to promowanie patriotyzmu wśród młodzieży, popularyzacja historii Polski i przypomnienie dorobku intelektualnego Romana Dmowskiego.

Dariusz Wasilewski przypomniał, że minęło niemal sto lat, od kiedy cytat Dmowskiego ujrzał światło dzienne
Dariusz Wasilewski przypomniał, że minęło niemal sto lat, od kiedy cytat Dmowskiego ujrzał światło dzienne Wojciech Wojtkielewicz

- Takie jakie będzie wychowanie młodzieży, taka będzie przyszłość Polski – mówił Dariusz Wasilewski. - Tym bardziej kapituła konkursu ma satysfakcję, że co roku młodzież tak twórczo odpowiada na zadane pytanie. A jest ono niełatwe.

W tym roku młodzież pisała esej na temat:

„Myśmy tak odbiegli od innych narodów, że święcimy klęski, gdy tamte święcą zwycięstwa”.

Tomasz Madras, wicewojewoda podlaski, członek kapituły konkursu, podkreślił, że przy wyborze najlepszych prac kapituła kierowała się trzema zasadami: jak najtrafniejsze odczytanie i zrozumienie cytatu, umiejscowienie go w historii i współczesności oraz warsztat pracy, czyli porównywanie, cytowanie źródeł.

Czytaj też:Budowa pomnika Romana Dmowskiego w Białymstoku

Powrót do romantyzmu

- Już wcześniej interesowałem się postacią Romana Dmowskiego, który jest dla mnie inspiracją - mówi Piotr Pisarek.

Piotr Pisarek odbiera od kapituły nagrody za wygranie konkursu wiedzy o Romanie Dmowskim
Piotr Pisarek odbiera od kapituły nagrody za wygranie konkursu wiedzy o Romanie Dmowskim red

Mieszka w Zduńskiej Woli, ale uczy się w liceum w Łodzi.

- W mojej pracy doszedłem do wniosku, że faktycznie Polacy bardziej świętują klęski niż zwycięstwa – podkreśla laureat konkursu. - Myślę, że obecnie jesteśmy świadkami powrotu romantyzmu podobnie jak to było w Polsce, która nie zdążyła jeszcze odzyskać niepodległości za czas Romana Dmowskiego, kiedy zaczynał tworzyć. Cały czas widzimy pomniki upamiętniające ofiary. Nie uważam, że jest to coś złego, ale pokazuje, że motto przewodnie konkursu zaczerpnięte z eseju Dmowskiego wciąż jest aktualne.

Dariusz Wasilewski przypomniał, że minęło niemal sto lat, od kiedy cytat Dmowskiego ujrzał światło dzienne. - Powinniśmy go sobie ciągle uświadamiać, bo kto nie zna historii, ten jest skazany na jej powtarzanie się – mówił.

Czytaj też:Symbole Niepodległości: Roman Dmowski

Jan Pospieszalski: Czy warto było siedzieć cicho jak Czesi?

Gościem specjalnym konkursu był Jan Pospieszalski. Dziennikarz zaczął swoje wystąpienie od pytania:”Czy warto było porywać się na wszystkie zrywy powstańcze, wojenne, z szablą na czołgi czy może lepiej było siedzieć cicho tak jak Czesi, którzy pili piwo, dłubali te swoje zegarki, mają piękną nienaruszoną Pragę?

Gościem specjalnym gali był dziennikarz Jan Pospieszalski
Gościem specjalnym gali był dziennikarz Jan Pospieszalski red

Odpowiedział na nie retorycznie posiłkując się demografią i statystyką: „Gdy Mieszko brał za żonę Dobrawę, Czechów było około miliona, Polaków podobnie. Dzisiaj po tysiącach lat szaleństw, upuszczania krwi nas jest 38 milionów, a Czechów dziesięć”.

Podczas konkursu uhonorowano Witolda Karczewskiego, prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej,, który wspiera ideę konkursu oraz budowę pomnika Romana Dmowskiego w Białymstoku. Przedsiębiorca otrzymał z rąk Dariusza Wasilewskiego portret młodego Romana Dmowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna