Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W 2010 r. Polacy narzekali na brak podwyżek

pw
Ponad połowa Polaków pozytywnie ocenia swoją pozycję w pracy w 2010 r. Tak wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez serwis rekrutacyjny szybkopraca.pl.

Okazuje się, że 24 proc. internautów, którzy wzięli udział w ankiecie, oceniło ubiegły rok jako lepszy pod względem sytuacji na rynku pracy od 2009. Nieco mniej optymistyczne nastawienie miało 28 proc. ankietowanych. Te osoby uznały, że w ciągu ostatniego roku nic się nie zmieniło.
Większość internautów zauważa również poprawę stanu finansów w ich miejscach pracy. 28 proc. z nich uznało, że sytuacja w ich firmach była bardziej stabilna pod względem finansowym w porównaniu do 2009 r. Kolejne 34 proc. nie zauważyło żadnych zmian. Natomiast 28 proc. z nas wskazało, że stan finansów w zakładach pracy pogorszył się.

Zauważamy zwolnienia

Pomimo pozytywnych nastrojów, mieliśmy także powody do narzekań. 42 proc. Polaków zadeklarowało, że w ich przedsiębiorstwach miały miejsce redukcje etatów. Oznacza to, że w 2010 r. w co trzeciej firmie zwolniono pracownika. W prawie 30 proc. przedsiębiorstw nie przeprowadzano rekrutacji. Podobna liczba firm przyjęła do pracy nowe osoby, co świadczy o dobrej kondycji finansowej.

Brak podwyżek

W 2010 roku pracodawcy niechętnie podnosili pensje swoim pracownikom. Świadczy o tym deklaracja ponad połowy ankietowanych, którzy przyznali, że w poprzednim roku nie mieli szans na uzyskanie awansu i podwyżki. Z kolei 31 proc. osób starało się o większe dochody, lecz ich nie otrzymało.
Co dziesiąty badany uznał, że zmiana pracy w ubiegłym roku była łatwa, zaś na rynku pracy pojawiło się wiele ciekawych i interesujących ofert. Jednak jest to grupa osób, która ma doświadczenie zawodowe w branżach, gdzie jest deficyt wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników.
O ile 21 proc. ankietowanych stwierdziło, że w 2010 r. zmiana pracy była łatwiejsza niż w 2009, to jednak kolejne 69 proc. deklarowało, iż zmiana zatrudnienia była praktycznie niemożliwa. Jest to więc kolejna przyczyna pesymistycznych nastrojów Polaków.
Większość ankietowanych uznała że w 2010 r. najłatwiej było znaleźć pracę osobom, które miały od dwóch do siedmiu lat doświadczenia zawodowego. Są to ludzie młodzi, szybko uczący się i mający największą szansę na rozwój.
Na absolwentów jako na najbardziej uprzywilejowaną grupę na rynku pracy wskazało 18 proc. badanych. Natomiast 13 proc. stwierdziło, że największe szanse na znalezienie nowego zatrudnienia w 2010 r. mieli pracownicy z 15-20-letnim stażem pracy.

Teraz będzie łatwiej

Jednak na 2011 r. patrzymy z większym optymizmem. 32 proc. z nas uważa, że sytuacja na rynku pracy poprawi się, a 28 proc. myśli, iż nie ulegnie żadnej zmianie.
Większy optymizm widoczny jest także w przewidywaniach Polaków dotyczących ich osobistych możliwości, związanych z rozwojem kariery. Po 32 proc. zadeklarowało, iż w tym roku będą mieć większe szanse na zmianę pracodawcy i podwyżkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna