W Białymstoku leczą nowocześnie

Agata Sawczenko [email protected]
Udostępnij:
Ciągły rozwój metod diagnostycznych pozwala w coraz większym stopniu na wczesne wykrywanie czynników zagrażających zdrowiu.

Monitorowanie ciąży i porodu jest niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa matki i dziecka - nie ma wątpliwości lek. med. Artur Nowak, specjalista ginekologii i położnictwa w Poliklinice Ginekologiczno-Położniczej Arciszewscy.

Na szczęście technika idzie do przodu nie tylko jeśli chodzi o gry komputerowe, zestawy do słuchania muzyki czy gadżety telefonii komórkowych. Co ważne, dzięki postępowi możemy też skuteczniej dbać o nasze zdrowie - i zdrowie naszych dzieci. Białostockie kliniki - również te prywatne - cały czas inwestują w najnowszy sprzęt medyczny: zarówno ten ratujący życie, jak i potrzebny do diagnostyki, której roli nie można przecenić. Zwłaszcza jeśli chodzi o monitorowanie ciąży i porodu.

- Ciągły rozwój metod diagnostycznych pozwala w coraz większym stopniu na wczesne wykrywanie czynników zagrażających zdrowiu i życiu płodu - mówi Artur Nowak. - W oparciu o nowe technologie ulepszane są już istniejące procedury, jak również powstają całkowicie nowe rozwiązania poprawiające opiekę nad kobietą w okresie okołoporodowym.

Badania ultrasonograficzne
Monitorowanie ciąży należy zacząć najpóźniej od trzeciego miesiąca. Na tym etapie bardzo ważną rolę odgrywają badania ultrasonograficzne, które stanowią jedno z największych osiągnięć diagnostyki prenatalnej.
- Przy użyciu aparatu USG lekarz jest w stanie z dużą dokładnością ocenić rozwój płodu, jego budowę anatomiczną, biometrię, jak również dokonać pomiaru ilości wód płodowych - mówi Artur Nowak.

Dzięki nowym technologiom wprowadzonym w ostatnich latach w tych urządzeniach, przeprowadzana za ich pomocą diagnostyka jest znacznie dokładniejsza.

- Zastosowanie komputerowej analizy przezierności fałdu karkowego umożliwiło bezinwazyjną ocenę ryzyka wystąpienia wad genetycznych płodu, w tym zespołów Downa, Edwardsa i Patau, jak również wad centralnego układu nerwowego - mówi lekarz z kliniki Arciszewskich.

Automatyzacja pomiaru przezierności karkowej, pozwala na otrzymanie wymiernego wyniku, który jest kluczowy dla postawienia trafnej diagnozy. W połączeniu z komputerową analizą ryzyka genetycznego, opartą na programie komputerowym Fetal Medicine Foundation profesora Kyprosa Nicolaidesa, daje możliwość bardzo dokładnego wyliczenia prawdopodobieństwa wystąpienia wad płodowych.

- Jeśli chodzi o badania prenatalne, to niezwykle istotne jest badanie pierwszego trymestru - dodaje dr Jolanta Zdrodowska, specjalista ginekologii i położnictwa w pracowni Mastermed.
Mastermed robi te badania certyfkowaną metodą Fundacji Medycyny Płodowej z Londynu.

- Poprzez badanie USG oraz badania krwi liczymy ryzyko wystąpienia chorób genetycznych - tłumaczy dr Jolanta Zdrodowska.
Okazuje się, że 70 proc. dzieci z abberacjami chromosomowymi rodzą młode pacjentki. Dlatego te badania - zupełnie nieinwazyjne - poleca się nie tylko ciężarnym po 35. roku życia.

Dlaczego tak ważne jest, by wcześniej wiedzieć o tych chorobach genetycznych? Przecież leczyć ich i tak nie można.
- Ale pacjentka musi też być przygotowana na urodzenie chorego dziecka, może też zdecydować o losach ciąży - tłumaczy dr Jolanta Zdrodowska. - Poza tym z tymi chorobami genetycznymi wiążą się też wady strukturalne.
Dzięki wprowadzeniu technologii kolorowego dopplera możliwy jest dokładny pomiar przepływu krwi w naczyniach płodu.

- Oceniając przepływ w tętnicy środkowej mózgu i w tętnicy pępowinowej (współczynnik mózgowo-pępowinowy) możemy monitorować objawy świadczące o bezpośrednim zagrożeniu życia płodu i mogące w dalszej przyszłości doprowadzić do powikłań neurologicznych okresu noworodkowego - mówi Artur Nowak.

Dodatkową atrakcję dla obojga rodziców stanowi obrazowanie 3D i 4D - czyli możliwość oglądania trójwymiarowego obrazu i ruchów dziecka w łonie matki w czasie rzeczywistym. Na ekranie monitora USG można zobaczyć nawet najdrobniejsze szczegóły anatomiczne płodu.

Badania kardiotokograficzne
Bardzo ważnym badaniem stosowanym do nadzorowania ciąży i porodu jest zapis kardiotokograficzny (KTG). Polega on na monitorowaniu czynności serca i ruchów płodu z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy.

- KTG pozwala ocenić stan zdrowia dziecka, a tym samym szybko podjąć leczenie w przypadku wykrycia nieprawidłowości - tłumaczy Artur Nowak. - Badania kardiotokograficzne, prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych metod zwiększają bezpieczeństwo płodu i komfort matki w czasie porodu. Zastosowanie komputerowej analizy danych umożliwiło wyeliminowanie błędów w subiektywnej ocenie wyników tego badania, pozwalając lekarzowi prawidłowo zinterpretować istotne prognostycznie zjawiska.

Z kolei wprowadzenie telemetrii - czyli bezprzewodowej transmisji zapisu kardiotokograficznego, umożliwiło ciągłą analizę stanu płodu, bez konieczności pozostawania kobiety rodzącej w łóżku, przykutej do niego kablami.
- Dzięki bezprzewodowym sondom może rodząca swobodnie poruszać się po sali, korzystać z toalety, a nawet kąpać się w trakcie wykonywania badania - mówi Artur Nowak.

Od jakiegoś czasu możliwe jest też prenatalne echo serca.
- Oceniamy zarówno strukturę serca, sprawdzamy, czy nie ma wady, i oceniamy funkcję serca. Okazuje się, że wady serca są to wady, które najczęściej występują w życiu prenatalnym. A to bardzo ważne, by rozpoznać je jak najwcześniej. Bo niektóre z nich muszą być operowane bezpośrednio po porodzie - mówi dr Jolanta Zdrodowska.

Badania pacjentek z zagrożoną ciążą
Jednym z najnowszych osiągnięć diagnostycznych jest system bieżącego monitorowania poziomu glukozy we krwi, zapewniający bezpieczny poród pacjentkom z cukrzycą I i II typu oraz cukrzycą ciążową. Czujnik umieszczony pod skórą pacjentki mierzy poziom glukozy w płynie tkankowym i co 5 minut przesyła drogą bezprzewodową wyniki pomiaru do monitora. Gdy stężenie glukozy znajdzie się poza ustalonym zakresem lub ulegnie gwałtownym zmianom, urządzenie ostrzega pacjentkę i personel medyczny o zaistniałym zagrożeniu. Szybkie wyrównanie stężenia glukozy we krwi matki zapobiega wystąpieniu zarówno hiper-, jak i hipoglikemi u noworodka.

Nowością wśród metod monitorowania ciąży jest również holter ciśnieniowy, który stosowany jest do całodobowego kontrolowania ciśnienia tętniczego u kobiet z zatruciem ciążowym (tzw. gestozą). Pozwala on dokładnie dawkować leki i w ten sposób skutecznie leczyć, nie dopuszczając do wystąpienia ciężkich powikłań, a niejednokrotnie ratując życie.

Podstawowy monitoring ciąży
Podstawową i zarazem najprostszą metodą nadzoru kobiet w ciąży jest kontrola ruchów płodu. Przyszła mama powinna obserwować aktywność ruchową dziecka w swoim łonie, poczynając od trzeciego trymestru i kontynuować do samego porodu, zapisując wyniki na specjalnie do tego przygotowanej "karcie ruchów płodu". Zaznacza się na niej czas potrzebny do odczucia 10 ruchów. Obserwację rozpoczyna się o godzinie 9 rano, a kończy o 21. Na karcie odnotowuje się godzinę, w której wystąpił dziesiąty ruch płodu. Wtedy kończy się obserwacja, a kolejną należy rozpocząć następnego dnia. Kiedy zanotujemy mniej niż 10 ruchów w ciągu 12 godzin, należy szybko skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie