Złośliwe komentarze dotyczące wyglądu, brak akceptacji, oceniające spojrzenia. To często spotyka osoby pozbawione włosów przez łysienie plackowate. By podnosić świadomość dot. przypadłości i zintegrować chore osoby, Paulina Szulborska wraz z siostrą Klaudią postanowiła zorganizować w Białymstoku obchody Światowego Dnia Alopecji.
- Spotykając łysą osobę najczęściej ludzie myślą: pewnie jest chora, pewnie miała chemię? Otóż nie! Poprzez swoją akcję chcemy przekonać jak największą liczbę osób, że brak włosów to nic złego. Mamy trzy główne cele: chcemy, by osoby łyse, a szczególnie kobiety nie były kojarzone bez zastanowienia ze śmiertelną chorobą, współczuciem i aseksualnością. Po drugie zależy nam na dotarciu do osób chorych i przekonaniu ich, że z tą przypadłością da się żyć w pełni, bez wstydu. Poza tym ważne jest, by alopecjanie się integrowali - tłumaczy Paulina Szulborska, organizatorka obchodów "Światowego Dnia Alopecji" w Białymstoku.
Czytaj także: Pogodny PSS Społem w Białymstoku przeszedł rewolucję. 1 sierpnia otwarcie sklepu, baru i kolejnego w mieście "społem drive" (ZDJĘCIA)
Młoda instruktorka tańca pomaga chorym na łysienie z ogromnym zaangażowaniem, bo poznała ich problemy od podszewki. Jej siostra Klaudia od drugiego roku życia choruje na łysienie plackowate.
- Zawsze starałam się ją bronić przed złośliwościami rówieśników, dodawać otuchy. Nie miała łatwo. W podstawówce koledzy zrywali jej perukę z głowy i nazywali ,,łysą pałą", zdarza się jej usłyszeć, że kobieta bez włosów to nie kobieta. Takich sytuacji było wiele i wtedy poczułam, że muszę zacząć działać na szerszą skalę - podkreśla Paulina.
Zobacz też: Roztańczona Akcja Włosomania 2019. Sześć osób oddało włosy, by wesprzeć chorych na łysienie plackowate (zdjęcia)
I zaprasza na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się już 3 sierpnia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku.
- Wspieramy inicjatywy naszych uczniów, bo sukces uczelni to przede wszystkim sukces jej wychowanków. W murach naszej placówki już w sobotę odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, które jest połączeniem sportu i chęci pomagania. Zapraszam wszystkich do bycia tego dnia razem z nami - zachęca dr Dorota Sokołowska, rektor WSWFiT w Białymstoku.
Program obchodów "Światowego Dnia Alopecji" w Białymstoku:
10:00-13:00 Impreza towarzysząca: warsztaty Salsation z Przemkiem "Primo" Waszczyszynem
14:00-15:00 wymiana roślinna
14:00-15:00 Mamy romans z #socialmedia - spotkanie
14:30-15:00 hula hop: trening fitness z HulaFit
15:00-15:30 hula hop: nauka podstawowych tricków z HulaFit15:30-17:00 masterclass Salsation z Przemkiem "Primo" Waszczyszynem, Martą Jemielity, Pauliną "Paolą" Szulborską
ZAPISY mailowo: [email protected]
W treści wiadomości umieść: ilość i rodzaj zamawianych biletów oraz imiona i nazwiska uczestników, a następnie podążaj za instrukcją, którą otrzymasz w mailu zwrotnym!
BILETY:
Część główna: dorośli 20zł, dzieci 10zł
Łysienie plackowate
To przewlekła choroba zapalna, w której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych, co znowu prowadzi do ich wypadania w specyficzny sposób. Na skórze pojawiają się rozległe plamy przypominające placki. Na chorobę zapadają głównie młodzi ludzie, zarówno mężczyźni jak i kobiety. Chociaż dolegliwość nie zagraża życiu i nie jest zaraźliwa, to wśród społeczeństwa budzi różne emocje, często negatywne.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?