Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ełku wywieszono tablice z hasłem "Wróć bez HIV". Mają inspirować do walki z chorobą (zdjęcia)

msi,jch
W Ełku wywieszono tablice z hasłem "Wróć bez HIV". Mają inspirować do walki z chorobą
W Ełku wywieszono tablice z hasłem "Wróć bez HIV". Mają inspirować do walki z chorobą Fundacja Pozytywnie Otwarci
Na terenie Ełku wywieszono 200 tablic zawierających hasło „Wróć bez HIV” oraz cytaty ze znanych hip-hopowych utworów.

Cytaty zamieszczone na tablicach mają inspirować do walki z tą chorobą oraz dbania o swoje zdrowie. Oto 2 z 200 cytatów:

  • „Wróć bez HIV. W imię zasad dalej idę. Mam to w sobie i nie stracę”
  • „Wróć bez HIV. Nie patrzę na innych. Ty też się nie sugeruj. By nie równać zeru – sam życiem swym kieruj”

Tablice znajdują się na ogrodzeniach m.in. Wojskowego Szpitala Klinicznego, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Zespole Szkół nr 5 oraz w pobliżu dworca PKP PKS i pozostaną tam do 3 lipca. Następnie zawisną także w Giżycku oraz Olecku.

- Kierujemy te pozytywne i inspirujące słowa do mężczyzn i kobiet, chłopców i dziewczyn, osób w różnym wieku, sprawnych i niepełnosprawnych, ponieważ HIV może dotyczyć każdego. W sumie podczas trzech etapów kampanii zamierzamy dotrzeć do aż 100 tysięcy odbiorców – deklaruje Ludwika Kropiewnicka Prezes Mazurskiej Fundacji Młodzieży Niepełnosprawnej „Marzenia”.

Akcja odbywa się w ramach kampanii „Wróć bez HIV 2018” organizowanej przez Mazurską Fundację Młodzieży Niepełnosprawnej „Marzenia”, która obejmie w tym roku największe mazurskie festiwale muzyki Hip Hop – rozpoczynający się Hip Hop Raport Projekt Ełk i odbywający się w lipcu Mazury Hip-Hop Festiwal w Giżycku – oraz XXV Przystanek Olecko.

O 18 procent wzrosła w 2017 roku liczba zakażeń HIV zarejestrowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH w grupie wiekowej 20-39. W 2016 roku HIV rozpoznano u 904 osób przed 40., a w 2017 roku było to już 1069 osób. Co gorsza, ponad 50 proc. osób żyjących z HIV w Polsce najprawdopodobniej nie wie o swoim zakażeniu. Polacy nie boją się HIV, bo wiedzą, że dzięki nowoczesnemu leczeniu z wirusem można żyć bezpiecznie przez wiele lat. Zapominamy jednak, że to dotyczy tylko osób, u których wykryto zakażenie. Wciąż chorują i umierają na AIDS osoby, które uważały, że ten problem ich nie dotyczy i mimo ryzykownych zachowań nie zrobiły w porę testu na HIV” – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci, z którego pochodzi grant na realizację tegorocznej edycji akcji „Wróć bez HIV”.

W województwie warmińsko-mazurskim w ostatnich latach wykrywano średnio 26 zakażeń HIV i podobnie jak w całej Polsce dotyczą one najczęściej osób w wieku 20-40 lat.

W Ełku działa punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD), w którym można bezpłatnie i bez skierowania oraz anonimowo zrobić test w kierunku HIV. Mieszkańcy są więc w komfortowej sytuacji, ponieważ nie muszą, jak w innych regionach, podróżować do stolicy województwa, żeby zadbać o swoje zdrowie. PKD mieści się w pokoju 31 na pierwszym piętrze w Poradni Dermatologiczno-Wenerologicznej Szpitala Wojskowego przy ul. Kościuszki 35. Czeka na osoby gotowe zadbać o swoje zdrowie w każdy czwartek od 15:00 do 17:00.

Conchita Wurst wyznała, że jest nosicielką wirusa HIV, źródło: Associated Press/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna