Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Ciechanowiec i Stawiski powstaną centra opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych

OPRAC.:
Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
W Podlaskiem powstaną kolejne centra opiekuńczo-mieszkalne
W Podlaskiem powstaną kolejne centra opiekuńczo-mieszkalne Mat. prasowe
W gminie Ciechanowiec i Stawiski powstaną centra opiekuńczo-mieszkalne. Znajdą w nich wsparcie osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. We wtorek (2 listopada) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał umowy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, na mocy których powstaną ośrodki.

Centra opiekuńczo-mieszkalne powstaną po to, by wspierać dorosłe osoby niepełnosprawne. W ośrodkach będą mieć szansę na samodzielne i godne funkcjonowanie. Miejsce będzie w pełni dostosowane do ich potrzeb. Celem jest poprawa jakości ich życia w środowisku lokalnym i zapewnienie odpowiedniej opieki, dostosowanej do wieku i stanu zdrowia.

Powstanie ośrodków to również odciążenie opiekunów osób niepełnosprawnych. W czasie, gdy ich podopieczny będzie przebywać w centrum opiekuńczym, będą mieć czas na załatwienie swoich spraw. Co ważne, z Centrum Opiekuńczo- Mieszkalne będą mogły skorzystać dorosłe osoby niepełnosprawne legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności i niekorzystające z form wsparcia w innych ośrodków.

Zobacz też:Podlaskie. Zarząd województwa zwiększył budżet konkursu na ochronę zasobów bio- i georóżnorodności w ramach RPO WP

Gmina Ciechanowiec otrzyma dofinansowanie na utworzenie centrum w kwocie ponad 2, 4 mln zł. W placówce znajdzie się 17 miejsc, w tym dwa całodobowe. Zakończenie prac związanych z jej utworzeniem zaplanowano na koniec 2022 roku.

Zaś gmina Stawiski otrzyma dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 3 mln zł. Centrum przeznaczone będzie dla 20 osób, w tym 8 będzie mogło przebywać w nim całodobowo. Planowany termin zakończenia realizacji zadania to październik 2023 roku.

Program „Centra opiekuńczo-mieszkalne” wspiera samorządy w tworzeniu, a następnie utrzymaniu placówek pobytu dziennego lub całodobowego dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, obok różnego rodzaju codziennego wsparcia, powinny mieć także zapewnioną możliwość niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb. Program finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Przypomnijmy, że wcześniej wsparcie finansowe na powstanie centr opiekuńczo-mieszkalnych w województwie podlaskim otrzymały: Łapy, Perlejewo oraz Drohiczyn. Utworzą placówki z łączną liczbą 57 miejsc, w tym 17 z pobytem całodobowym.

Nadal trwa dodatkowy nabór wniosków w ramach programu. Gminy/powiaty mogą złożyć wniosek do właściwego wojewody w terminie do 30 listopada 2021 r. Do dyspozycji jest 30 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna