Łukasz Konstanty
Irene Schouten wygrała zawody Pucharu Świata w Heerenveen na dystansie 3 000 metrów. Fot. PAP/EPA/Vincent Jannink
W niedzielę zakończyły się zawody Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim, które odbywały się w holenderskim Heerenveen. Ostatniego dnia zmagań zawodnicy rywalizowali na dystansach 500, 1500 i 3000 metrów, o zwycięstwo walczyły także męskie drużyny sprinterskie.

Na najkrótszym i najdłuższym z wymienionych dystansów rywalizowały kobiety. Mężczyźni, oprócz drużynowej rywalizacji sprinterskiej, toczyli zmagania na 1500 metrów.

Andżelika Wójcik zajęła 12 miejsce w wyścigu na 500 metrów

Wśród zawodniczek, które rywalizowały w Dywizji A na dystansie 500 metrów, mieliśmy jedną Polkę. Andżelika Wójcik uzyskała czas 37,99 s, co pozwoliło jej na zajęcie dwunastej pozycji. Zwyciężyła Koreanka Kim Min-Sun. Warto dodać, że aż cztery zawodniczki ustanowiły w niedzielę rekordy życiowe (a w dywizji B najlepsze czasy w karierze uzyskały cztery kolejne łyżwiarki).

Na tym samym dystansie w Dywizji B rywalizowały Iga Wojtasik i Natalia Jabrzyk. Pierwsza z wymienionych czasem 39,94 s ustanowiła rekord życiowy, w klasyfikacji końcowej wystarczyło to jednak do zaledwie przedostatniej, osiemnastej lokaty. Za jej plecami uplasowała się jedynie... Jabrzyk (40,08 s).

Magdalena Czyszczoń bez sukcesu w Heerenveen

W rywalizacji na dystansie 3 000 metrów Dywizji A wystąpiła Magdalena Czyszczoń. Nasza panczenistka uzyskała czas 4:07,72, co pozwoliło jej na zajęcie czternastej lokaty w szesnastoosobowej stawce. Zwyciężyła Holenderka Irene Schouten.

W Dywizji B na najdłuższym dystansie startowały dwie Polki - Olga Kaczmarek zajęła 22 miejsce, z kolei Karolina Bosiek została zdyskwalifikowana.

W rywalizacji mężczyzn na dystansie 1500 metrów w Dywizji B wystartowało dwóch Polaków. Biało-Czerwoni zmagania zakończyli w trzeciej dziesiątce - 23. miejsce zajął Marcin Bachanek, a lokatę niżej został sklasyfikowany Szymon Pałka. W Dywizji A najszybszy na tym dystansie okazał się Kanadyjczyk Conor Howe.

Ósme miejsce Polaków w sprincie drużynowym. Wygrali Chińczycy

Ostatnią konkurencją niedzielnych zmagań był sprint drużynowy mężczyzn. Polacy w składzie Piotr Michalski, Damian Żurek i Marek Kania zajęli ostatecznie ósme miejsce. Zwyciężyli Chińczycy, przed Holendrami i Amerykaninami.

Trzecie zawody Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim zostaną rozegrane w dniach 9-11 grudnia w kanadyjskim Calgary. Wcześniej, bo 26-27 listopada w Seinajoki (Finlandia) zmagania w Pucharze Świata zainaugurują juniorzy.