MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W II kwartale 2022 roku próbowano wyłudzić kredyty na ponad 54,4 mln zł. "Jest to coraz niższy poziom". Co zrobić, gdy stracimy dokumenty?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
W II kwartale 2022 r. zablokowano 1,8 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 54,4 mln zł – wynika z raportu ZBP o dokumentach infoDOK. Polacy zgłosili do Systemu DOKUMNETY ZASTRZEŻONE ponad 37 tys. utraconych dokumentów tożsamości. Statystycznie do bazy trafiało 408 szt. dziennie. – W naszej bazie dokumentów zastrzeżonych obecnie mamy ponad 2,2 mln takich dokumentów, a więc dokumentów, które formalnie rzecz biorąc są dokumentami prawdziwymi – mówi nam prezes Związku Banków Polskich.

W II kwartale 2022 r. zablokowano 1,8 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 54,4 mln złotych. W ostatnim kwartale baza Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE wzrosła o 37 112 szt. – to niemal dokładnie tyle samo, jak rok temu w analogicznym okresie (37 190 szt.) – wynika z raportu Związku Banków Polskich infoDOK. Średnio do bazy trafiało 408 szt. dziennie.

Jak informuje ZBP, w okresie kwiecień-czerwiec 2022 r. odnotowano ponad 1,8 tys. prób wyłudzeń na łączną kwotę 54,4 mln zł. Jak wskazano, na ostatni parametr największy wpływ miała niewielka liczba prób wyłudzeń na znaczące kwoty przekraczające milion złotych (jedynie 3 przypadki), z czego ta największa dotyczyła 1,3 mln zł (woj. lubuskie).

Co zrobić w przypadku utraty dokumentów?

– W naszej bazie dokumentów zastrzeżonych obecnie mamy ponad 2,2 mln takich dokumentów, a więc dokumentów, które formalnie rzecz biorąc, są dokumentami prawdziwymi, dzięki którym można podejmować różne zobowiązania, uczestniczyć w czynnościach prawnych – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Ekspert, że gdy ktokolwiek znajdzie się w sytuacji, kiedy utraci dokumenty, to czym prędzej powinien zastrzec je w Rejestrze Dokumentów Zastrzeżonych, jest to możliwe w każdym banku. – Ten fakt należy także zgłosić na policji – dodaje.

Pietraszkiewicz podkreśla także, że skala skutecznych wyłudzeń zmniejsza się systematycznie. – Jest to już coraz niższy poziom, niemniej jednak takich usiłowań kwartalnie mamy przeciętnie na kwotę około 40, a nawet 50 mln zł – mówi.

– W ostatnich latach osiągnęliśmy poziom, gdzie w skali roku te usiłowania wyłudzeń sięgają kwot rzędu 250- 350 mln zł – mówi i dodaje, że w historii pojawiały się lata kiedy te kwoty osiągały 500 i 700 mln zł rocznie. – Cieszymy się z tego spadku, ale to jest następstwem tego, że coraz więcej osób jest świadomych, że w chwili, kiedy stracą dokumenty, to natychmiast je zastrzegają– wyjaśnia.

(Nie)świadomie pomagamy przestępcom

Prawie 20 proc. osób między 18. a 24. r.ż. opublikowało kiedyś w sieci zdjęcia swoich dokumentów, a 28 proc. z tej grupy przyznaje, że zdarzyło im się podzielić z innymi swoimi hasłami do logowania – wynika z kolei z badania serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

– Tymczasem zdjęcie lub skan dokumentu tożsamości opublikowany w sieci może zostać wykorzystany w ten sam sposób, jak dowód skradziony razem z portfelem. Przestępcy mogą spróbować zaciągnąć na nasze nazwisko zobowiązanie finansowe w postaci pożyczki lub umowy leasingowej. Oczywiście wezwanie do zapłaty trafi potem do nas. Z konsekwencjami takich działań możemy się mierzyć nawet wiele miesięcy po zdarzeniu. Dlatego pamiętajmy, żeby nie podawać danych wrażliwych przez telefon, a wszystkie takie przypadki weryfikować, dzwoniąc osobiście na infolinię instytucji. Także po fakcie, jeśli już podaliśmy te informacje. W takim przypadku ważne jest bowiem, żeby jak najszybciej zareagować – ostrzega Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl, cytowany w przesłanym komunikacie.

Tymczasem, jak podaje CERT Polska, działający w strukturach NASK zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci, tylko w 2021 r. liczba zgłoszonych incydentów w porównaniu z 2020 r. wzrosła o ponad 180 proc. Oszuści najczęściej stosowali phishing (wzrost o prawie 200 proc.), czyli podszywali się pod inne firmy lub instytucje oraz próbowali przekonać nas do zainstalowania szkodliwego oprogramowania (wzrost o ponad 280 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna