Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W końcu będą euroskrzynki

(zmo)
Opóźnienie montażu się opłaciło - twierdzi  Roman Klepadłoprezes monieckiej SMLW
Opóźnienie montażu się opłaciło - twierdzi Roman Klepadłoprezes monieckiej SMLW
Mońki. Euroskrzynki, czyli nowe skrzynki pocztowe, miały być zamontowane już w sierpniu. Moniecka SMLW zajęła się tym dopiero teraz.

Opinia

Opinia

Stare skrzynki były własnością poczty. Teraz dostęp do euroskrzy-nek mają wszyscy dostawcy przesyłek, także pracownicy agencji reklamowych. Nie będzie już więc stosów reklam i ogłoszeń pozostawionych byle gdzie. Operacja wymiany nie jest kosztowna, a wręcz opłacało się czekać na niższe ceny - skutków tego na pewno nie odczują lokatorzy. Tymczasem, to do nas będzie teraz należała odpowiedzialność za stan techniczny skrzynek. Przybędzie obowiązków administracji - mówi Roman Klepadło, prezes monieckiej SMLW

Z kolei Zakład Gospodarki Komunalnej czeka na opinie mieszkańców. Jak się okazuje, opłacało się czekać, bo ceny skrzynek poszły w dół.

Czysty zysk

Instalacja euroskrzynek to wymóg, jaki stawia swoim członkom UE. Dotychczasowe skrzynki były własnością Poczty Polskiej i tylko listonosze mieli do nich dostęp. Wytyczne unijne nakazują zaś udostępnienie skrzynek wszystkim dostawcom przesyłek. Termin montażu upłynął jednak 24 sierpnia. W Mońkach nikt nie przejął się tą datą. Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej wręcz opóźnił montaż.

- To było istne szaleństwo. Producenci nie wyrabiali się z produkcją i stawiali wygórowane warunki cenowe. Wówczas żądano ponad 40 zł za jedną skrzyneczkę. Odczekaliśmy i teraz bez problemu dostaliśmy je po 26 zł. Czysty zysk - tłumaczył Roman Klepadło, prezes spółdzielni.

Przynajmniej są ładne

Spółdzielnia kupiła 1600 skrzynek i montuje je w kolejnych blokach. Zawisły już na najstarszym osiedlu przy ul. Wyzwolenia. Jedni lokatorzy są zadowoleni, inni wręcz przeciwnie.

- Zbędny wydatek. Ciekawe, kto za to zapłaci. Teraz to dopiero będzie reklam - mówi jedna z lokatorek, która przyglądała się montowaniu euroskrzynek w klatkach schodowych bloków przy Wyzwolenia.

- Ale przynajmniej ładne i takie, jak w całej Europie - cieszy się inna.

Zapytamy lokatorów

W Zakładzie Gospodarki Komunalnej nikt nawet nie myśli o montażu euroskrzynek. Są już takie, ale zamówiła je wspólnota mieszkaniowa dwóch bloków w Osowcu Twierdzy. Administratorem jest tam także moniecki ZGKiM.

- Jeśli będzie taka wola lokatorów, to poszukamy euroskrzynek, ale jeszcze nikt w monieckich zasobach mieszkaniowych o to nie prosił. Tu nie ma też takiego organu przedstawicielskiego, jakim jest w spółdzielni rada nadzorcza - wyjaśnia opóźnienie Mariusz Kulesza, dyrektor ZGKiM.

Ustawodawca nie przewidział żadnych sankcji za tego rodzaju zaniechania.

- Nie ma podstawy prawnej, by sprawdzać, kto wymienił skrzynkę, a kto tego nie zrobił, i niejako z automatu nakładać kary - wyjaśnia Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna