Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W krainie biebrzańskich bagien

(wj)
Biebrza to niezbyt długa i (na pierwszy rzut oka) niepozorna rzeka. Czym się różni od innych polskich rzek? Zdaniem znawców klimatem.

Biebrzańskie ptaki

W krainie biebrzańskich bagien
Fot. Archiwum

(fot. Fot. Archiwum)

W niewielu miejscach można liczyć na tak bliski kontakt z dziką przyrodą. Wystarczy krótki spacer by podejrzeć zachowania unikalnych gatunków ptaków czy nawet podpatrzeć żerującego gdzieś w zaroślach łosia.

Biebrza ma swoje źródła na południe od Nowego Dworu (powiat sokólski) a kończy bieg wpływając do Narwi. Charakterystyczny dla tej rzeki jest fakt, że wylewa ona na pobliskie łąki podczas wiosennych roztopów.

Nazwa rzeki pochodzi od litewskiego słowa określającego bobra. Pierwsze wzmianki o niej znajdujemy w dokumentach z XIV wieku. W tych czasach teren doliny Biebrzy porastały puszcze. Do dnia dzisiejszego dotrwała niewielka ich część.

Rzeka, prawie na całej długości, płynie na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Utworzono go w 1993 roku m. in w celu ochrony unikalnych w skali kraju torfowisk. BPN jest największym parkiem narodowym w Polsce i jednym z największych w Europie. Zachowały się tutaj dziewicze tereny, które w innych częściach kraju znikły wiele lat temu w skutek osuszania terenów podmokłych. Tutaj wciąż, jak przed wiekami, króluje przyroda.

Dolina Biebrzy to największa w kraju ostoja łosia, ale spotkać tu można również liczne bobry, wydry, a niekiedy wilki. Sprawny miłośnik ornitologii znajdzie tu również grubo ponad 200 gatunków ptaków. Dość popularne w okolicy są również nietoperze. W Twierdzy Osowiec zaobserwowano największe w regionie skupiska kolonii zimujących nietoperzy.

Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego znajdziemy dwa niezwykle interesujące zabytki. Pierwszy z nich to kanał augustowski, który był budowany w latach 1824 - 1839. Połączył on Biebrzę z rzeką Niemen. Drugi ważny obiekt to Twierdza Osowiec, która w przeszłości miała bardzo ważne znaczenie strategiczne. Budowę zakończono w końcu XIX wieku. Składa się ona z czterech fortów. Twierdza nigdy nie została zdobyta, stąd bywa nazywana "rosyjskim Verdun".

Turyści znajdą na terenie BPN mnóstwo szlaków pieszych, rowerowych, a nawet szlak konny. NA niektórych z nich ustawiono wieże lub platformy widokowe (pełen wykaz można znaleźć na stronie www.biebrza.org.pl). W okolicach Osowca - Twierdzy znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego. Na terenie parku można również bez problemu znaleźć miejsca przeznaczone do palenia ogniska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna