Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W marcu ogólna liczba zgonów była niższa w niektórych regionach o 40 proc. - mówi Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej

Wojciech Szczęsny
Wojciech Szczęsny
Z czego wynika spadek ogólnej liczby zgonów w czasie pandemii? - Ludzie zdecydowanie mniej wychodzą z domów, więc ogólnie mniej się zarażają i nie mówię tu tylko o koronawirusie. Poza tym zmalał ruch samochodowy, jest mniej wypadków - mówi Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej.

Na całym świecie trwa pandemia koronawirusa, ale zgonów, także w Polsce, jest mniej. To potwierdzone dane?
Prowadzimy własne statystyki na podstawie danych przekazywanych nam przez członków Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. To żywe i namacalne dane niepochodzące z Głównego Instytutu Statystycznego, ale gromadzone przez naszych członków, których liczba sięga w tej chwili około trzystu.

Z państwa statystyk wynika, że w marcu w niektórych regionach w Polsce zgonów było do 40% mniej. A w kwietniu?
W kwietniu utrzymała się tendencja zniżkowa. Już nie tak duża, ale powinna wynosić około 20 %. W każdym razie nie zmienia się to, że tych zgonów najzwyczajniej w świecie jest mniej. Jestem świeżo po rozmowie z naszymi członkami z Dolnego Śląska, gdzie ta zniżkowa tendencja utrzymuje się od końca lutego. Na Pomorzu spadek też miał miejsce, ale był kilkuprocentowy. Jeśli chodzi o Lubelszczyznę, Podlasie i Podkarpacie spadki były do 30-40%. Nie tak wysoką, ale wyraźnie mniejszą liczbę zgonów zanotowano też w województwie łódzkim i wielkopolskim.

GUS podaje nieco inne dane, z czego może to wynikać?
Nie mam pojęcia, trudno mi to skomentować.

Czy to tzw. lockdown spowodował, że zgonów jest mniej?
Ludzie zdecydowanie mniej wychodzą z domów, więc ogólnie mniej się zarażają i nie mówię tu tylko o koronawirusie. Poza tym zmalał ruch samochodowy, jest mniej wypadków. Nie możemy też zapominać o ograniczeniach w pracy przychodni, czy szpitali. To też nie jest bez znaczenia, bo ludzie przecież często umierają w wyniku powikłań podczas planowych zabiegów operacyjnych , których teraz się nie przeprowadza.

A jak jest za granicą? Czy państwa partnerzy z tej samej branży z pozostałych krajów mają podobne obserwacje?
Tak. Przykładowo we Francji liczba zgonów zwiększyła się w ośrodkach opiekuńczych i szpitalach, ale ogólnie utrzymuje się na tym samym poziomie co wcześniej. W całej Europie jest podobnie.

Miesiąc temu polski rząd zgodził się na wwóz do Polski szczątków Polaków zmarłych zagranicą, ale tylko w urnach. To duży problem?
Niestety tak. To zupełnie niezrozumiała sytuacja. Do tej pory osoby zmarłe były umieszczane w metalowych wkładach, a następnie w drewnianych trumnach. Nie wyobrażam sobie, w jaki sposób mogłoby tu dojść do zakażania. Tym bardziej, że Covid-19 wciąż nie został wpisany na listę chorób zakaźnych. W przypadku koronawirusa mamy takie same obostrzenia jak w przypadku malarii, czy duru brzusznego, które na liście chorób zakaźnych się znajdują. Wewnątrz całej Unii Europejskiej przewóz trumien ze zwłokami jest dozwolony, natomiast do Polski nie można ich wwozić.

Liczba takich sytuacji w Polsce wzrosła?
Nie, jest standardowa. W Stanach Zjednoczonych mamy w tej chwili kilkanaście przypadków, w których rodziny czekają na możliwość przywozu zwłok bliskich do Polski. Nie muszę dodawać, jakie to generuje koszty.

Ale to, że liczba zgonów jest mniejsza, to chyba dobra wiadomość? Sygnały dotyczące kryzysu w branży funeralnej wynikają choćby z tego, że ludzie dużo rzadziej odwiedzają cmentarze.
Liczba zgonów ma to do siebie, że w każdym roku jest mniej więcej podobna, różnią się tylko poszczególne miesiące. W skali całego roku zapewne i tak nam się to wyrówna. Jako branży pogrzebowej chodzi nam o to, żeby pokazać, że zakażenie koronawirusem nie oznacza groźby zgonu. Chcemy uspokoić ludzi, a nie narzekać na to, że mamy mniej pracy.

Rozmawiał: Wojciech Szczęsny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W marcu ogólna liczba zgonów była niższa w niektórych regionach o 40 proc. - mówi Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna