Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W mieście ginie dużo ptaków

sxc.hu
sxc.hu
Problem dostrzegają już nie tylko organizacje zajmujące się ochroną ptaków, ale też samorządy. - Termomodernizację trzeba przeprowadzać tak, żeby nie zaszkodzić naturze - nie ma wątpliwości Andrzej Winnicki, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Choroszczy. - Gniazda ptaków najlepiej przenieść w inne miejsce. Tak staraliśmy się robić podczas docieplania budynków komunalnych.

Prace dostosuj do lęgów
Z kolei w Białymstoku trwa akcja informacyjna. Prowadzi ją urząd miasta we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i Polskim Towarzystwem Ochrony Ptaków.

- Termomodernizacja budynków jest teraz powszechna. Nieraz otrzymywaliśmy dramatyczne sygnały od mieszkańców bloków - mówi Andrzej Karolski, departament ochrony środowiska w białostockim magistracie. - Ludzie opowiadali, jak zamurowane ptaki przez kilka dni szamotały się próbując wydostać się na wolność.

Tymczasem takich sytuacji można uniknąć. Przed przystąpieniem do termomodernizacji warto zdobyć opinię ornitologiczną. Jeśli jej nie ma, można przynajmniej dostosować wykonanie prac do terminów ptasich lęgów. Okres lęgowy ptaków trwa od marca do końca października. Z kolei w przypadku, gdy widzimy, że życie ptaków jest zagrożone, należy interweniować.

Można zawiadomić RDOŚ czy służby mundurowe, np. straż miejską. Problem jest dość powszechny, bo na terenie zabudowanym większość ptaków zakłada swoje gniazda w budynkach. Wybierają one puste przestrzenie pomiędzy dachem a stropem ostatniego piętra. Gnieżdżą się też w kominach i otworach wentylacyjnych oraz na strychach.
- Zgodnie z prawem, wyloty przewodów kominowych powinny być zakratowane - informuje dyrektor Karolski.

Ptaki lubią zabudowania
W budynkach zakładają gniazda głównie jerzyki, wróble, kawki, gołębie miejskie i jaskółki oknówki. Ludzkie zabudowania to dla nich jedyne miejsce w mieście, gdzie mogą się wylęgnąć pisklaki.
Może się też zdarzyć, że gniazdo na strychu założą mazurki, bogatki, puszczyki, szpaki czy też kaczki krzyżówki. Wszystkie są objęte ochroną gatunkową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna