Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W mieście powstanie nowa droga

Helena Wysocka [email protected]
Są pieniądze na nową drogę, która połączy ulicę Wigierską z Grunwaldzką.

Złożyliśmy już wniosek o wydanie pozwolenia na budowę - mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. - Dokument powinien być gotowy w ciągu kilku tygodni. Jeszcze w tym roku miasto chce ogłosić przetarg, aby wyłonić wykonawcę prac.

Inwestycja ma się rozpocząć w kwietniu przyszłego roku i będzie zakończona w ciągu dwóch lat.
Będzie ponad kilometr drogi

O tym, że suwalskie ulice są coraz bardziej zatłoczone pisaliśmy wielokrotnie. Zwłaszcza w godzinach szczytu, na głównych drogach tworzą się ogromne korki. Aby ten problem rozwiązać trzeba budować nowe ulice, ułatwiające kierowcom przedostanie się z jednego na drugi koniec miasta. "Łącznik", który miasto chce zrobić umożliwi przejazd z ulicy Utrata na Bulwarową i dalej w kierunku Olsztyna czy Gołdapi.

- Na pewno udrożni ruch w mieście - dodaje prezydent. - O budowę zabiegaliśmy od blisko półtora roku.

Wczoraj zarząd województwa podjął decyzję o dofinansowaniu przedsięwzięcia. Miasto otrzyma ponad 20 mln złotych, co stanowi ok. 60 procent kosztów budowy. Prezydent Renkiewicz ma nadzieję, że środków pomocowych będzie więcej.

- Mamy obietnice marszałka, że być może trochę pieniędzy jeszcze dostaniemy - dodaje.
Planowana inwestycja obejmuje budowę łącznika, mostu na Czarnej Hańczy oraz przebudowę dwóch dróg. Kościuszki zostanie zmodernizowana na odcinku od mostu do skrzyżowania z Wigierską. Ta ostatnia ulica także doczeka się remontu, ale tylko do skrzyżowania z Noniewicza.
- Powstanie 1300 metrów nowej drogi - precyzuje prezydent.

Nie wszyscy są "za"
Potrzebny pod inwestycję grunt przy Wigierskiej jest już własnością miasta. Znajdująca się na nim zabytkowa kamienica została przeniesiona w inne miejsce, a drugi, niepotrzebny budynek - wyburzony.
Resztę ziemi, na której powstanie nowa uliczka trzeba będzie wykupić. Suwalskie władze szacują, że na ten cel pójdzie ok. 4 mln zł.

- Zgodnie ze specustawą, wraz z otrzymaniem pozwolenia na budowę będziemy właścicielem gruntów - wyjaśnia Renkiewicz. - A to oznacza, że z rozpoczęciem prac nie musimy czekać do czasu wykupu nieruchomości i wypłaty rekompensaty.

To dobre rozwiązanie dla miasta, ponieważ inwestycji sprzeciwia się kilku posiadaczy działek. Są to m.in. właściciele szklarni nad Czarną Hańczą, które będą musiały być zlikwidowane. Gdyby nie specustawa, rozpoczęcie prac przy budowie drogi na pewno nie byłoby możliwe tak szybko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna