Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Mońkach działa już wirtualna strzelnica. To pierwsza taka w powiecie

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
W Szkole Podstawowej nr 1 w Mońkach odbyło się oficjalne otwarcie wirtualnej strzelnicy (3.02). Po uroczystości zorganizowano pierwsze zawody strzeleckie z udziałem reprezentacji służb mundurowych, samorządu lokalnego oraz pracowników szkoły
W Szkole Podstawowej nr 1 w Mońkach odbyło się oficjalne otwarcie wirtualnej strzelnicy (3.02). Po uroczystości zorganizowano pierwsze zawody strzeleckie z udziałem reprezentacji służb mundurowych, samorządu lokalnego oraz pracowników szkoły UM Mońki
Projektor, kamera, głośnik - wszystkie multimedia mają stworzyć wrażenia, jak podczas strzelania z prawdziwej broni, ale przy maksimum bezpieczeństwa. Od piątku (3.02) taka wirtualna strzelnica działa w SP nr 1 w Mońkach.

Inwestycję wartą blisko 238,6 tys. zł zrealizowała gmina Mońki przy dofinansowaniu (w wysokości prawie 191 tys. zł) ze środków Ministerstwo Obrony Narodowej. Wszystko to w ramach programu „Strzelnica w powiecie”.

Czytaj też:

To działający od kilku lat rządowy projekt, który ma zapewnić obywatelom możliwości doskonalenia posługiwania się bronią palną w sposób bezpieczny. To także szansa na rozwijanie umiejętności strzeleckich dla społeczności lokalnej.

- Sytuacja na świecie pokazuje, że strzelnice, schrony, przejściowe miejsca schronienia są bardzo potrzebne. W każdym obszarze bezpieczeństwa trzeba być przygotowanym, a przynajmniej obeznanym. To samo tyczy się umiejętności samoobrony. To ważny element wychowawczy. Dlatego trzeba tworzyć warunki, aby takie umiejętności zdobyć - podkreśla Zbigniew Karwowski, burmistrz Moniek.

Wirtualna strzelnica działa w Zespole Szkół przy ul. Planetarnej 13 w Mońkach. W piątek (3.02) została oficjalnie otwarta.

W uroczystości udział wzięli:

 • Bogusława Szczerbińska - wicewojewoda podlaski,
 • Piotr Wasilewski - asystent ministra Adama Andruszkiewicza, sekretarza stanu w Kancelarii Premiera
 • mjr Michał Stankiewicz - zastępca Dowódcy 11 Batalionu Lekkiej Piechoty w Białymstoku,
 • mjr Bogdan Oźlański - zastępca Szefa WCR w Białymstoku,
 • Joanna Kitlas - wicestarosta moniecki,
 • Dariusz Jaworowski - przewodniczący Rady Powiatu w Mońkach,
 • Barbara Iwona Iwanicka - przewodniczący Rady Miejskiej w Mońkach,
 • insp. Artur Maksymiuk - Komendant Powiatowy Policji w Mońkach,
 • bryg. Dariusz Koc - Komendant Powiatowy PSP w Mońkach,
 • Maciej Dawidziuk - zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Knyszyn,
 • ks. kan. Wojciech Wojtach - proboszcz Parafii MB Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach,
 • ks. Piotr Karpiesiuk - proboszcz Parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Mońkach,
 • Krzysztof Falkowski - dyrektor ZSOiZ w Mońkach,
 • Bogdan Sierba - dyrektor pływalni w Mońkach,
 • a także radni miejscy, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy Mońki oraz pracownicy.

Po uroczystości zorganizowano pierwsze zawody strzeleckie z udziałem reprezentacji służb mundurowych, samorządu lokalnego oraz pracowników szkoły. Uczestniczyło w nich 8 drużyn. Pierwsze miejsce zdobyło Nadleśnictwo Knyszyn, a w kategorii strzelców indywidualnych najlepszy okazał się burmistrz Moniek - Zbigniew Karwowski.

Zobacz także:

Wirtualna strzelnica w Mońkach. Na razie tylko dla młodzieży

Strzelnica umożliwia prowadzenie ćwiczeń jednocześnie dla czterech strzelających z wykorzystaniem różnych rodzajów broni treningowej – karabinków i pistoletów (laserowych symulatorów broni). Prawo korzystania ze strzelnicy mają uczniowie, harcerze, organizacje pozarządowe prowadzące działalność na rzecz obronności państwa, koła, stowarzyszenia upoważnione przez gminę. Póki co zajęcia są skierowane do młodzieży.

- Widzimy, że jest zapotrzebowanie. Dlatego opracowujemy regulamin szerszej dostępności strzelnicy dla monieckiej społeczności - dodaje burmistrz Moniek.

Strzelnica przy Planetarnej wyposażona została w multimedialny, przenośny, strzelecki systemem szkolno-treningowy „POJEDYNEK”. W jego skład wchodzi moduł projekcji z zestawem mikrokomputerowym PC, projektorem, kamerą, głośnikiem, punktem dostępowym WI-FI i Bluetooth. Moduł zintegrowany jest z klawiaturą bezprzewodową, tabletem, drukarką oraz bronią treningową.

Na razie strzelnica będzie czynna w godzinach pracy szkoły.

"Strzelnica w powiecie". Mają już taką w Łomży, Sokółce i Wysokiem Mazowieckiem

Dzięki programowi „Strzelnica w powiecie 2022”, w woj. podlaskim - oprócz Moniek - wirtualne strzelnice powstały także m.in. w Łomży, Wysokiem Mazowieckiem, Sokółce oraz Czartajewie (pow. siemiatycki).

Obecnie trwają nabory na trzy konkursy „Strzelnica w powiecie 2023” organizowane przez Wojskowe Centrum Rekrutacji. Dokumenty można składać do 3 oraz 10 marca. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej MON.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna