MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę wchodzi w życie nowy kolejowy rozkład jazdy. Zobacz co się zmieni

(ika)
Przyczyną zmian są prace modernizacyjne prowadzone przez PKP PLK, a także prośby pasażerów o lepsze skomunikowanie pociągów.
Przyczyną zmian są prace modernizacyjne prowadzone przez PKP PLK, a także prośby pasażerów o lepsze skomunikowanie pociągów. W. Wojtkielewicz
Zaczną obowiązywać inne godziny przyjazdów i odjazdów pociągów. Między Hajnówką a Czeremchą ruch zostanie wstrzymany.

Na tym odcinku będą bowiem prowadzone prace modernizacyjne. Zamiast niektórych pociągów regionalnych spółki Polregio na trasie Hajnówka - Czeremcha będą więc kursowały autobusy komunikacji zastępczej. Te, z powodu trudności z dojazdem, nie będą obsługiwać wszystkich przystanków kolejowych. Np. przystanek Witowo zostanie przeniesiony do miejscowości Długi Bród, a w Dobrowodzie autobus będzie się zatrzymywał na tymczasowym przystanku. Wstrzymanie ruchu pociągów na tej trasie to największa zmiana w rozkładzie. Będzie jednak obowiązywać dopiero od 7 maja do 8 czerwca.

Pociąg wyjedzie pół godziny wcześniej

Ale już w najbliższą niedzielę, 10 marca, zmienią się godziny kursowania pociągów regionalnych na praktycznie na wszystkich trasach. Powody są dwa. Pierwszy to wnioski i prośby pasażerów. W efekcie pociąg Regio relacji Hajnówka - Siedlce, odjeżdżający z Hajnówki o godz. 5.22, będzie odjeżdżał 34 minut wcześniej - o godz. 4.48. Dzięki temu został skomunikowany z wcześniejszym pociągiem Kolei Mazowieckich w kierunku Warszawy.

Wybory samorządowe 2018. Wiceminister: podróż na trasie Białystok - Warszawa w 75 minut, Białystok-Lublin - maksymalnie 120 minut

Inny pociąg Regio: relacji Ełk - Białystok, który obecnie odjeżdża z Ełku o godz. 7.43, będzie odjeżdżać o godz. 7.15. To umożliwi pasażerom przesiadkę w Białymstoku do pociągu PKP Intercity do Warszawy. Natomiast popołudniowy pociąg Regio z Białegostoku do Ełku, obecnie odjeżdżający o godz. 14.41, na wnioski pasażerów, został „przesunięty” w rozkładzie na godz. 15.14.

Wszystko przez prace modernizacyjne

Drugi powód zmian kursowania składów to prace modernizacyjne prowadzone przez zarządcę infrastruktury - PKP Polskie Linie Kolejowe. Roboty będą bowiem wymagały zmniejszenia prędkości pociągów. Z tego powodu aż o 27 minut wydłuży się czas jazdy pociągów z Siedlec do Hajnówki. Pociągi w relacji powrotnej będą jechały 15 minut dłużej. Kilkanaście minut dłużej będą też jechać pasażerowie pociągów Regio na trasie Białystok - Czeremcha. W przyszłości będzie jednak lepiej. Dzięki przebudowie peronów poprawi się standard usług kolejowych - zostaną wprowadzone np. ułatwienia dla osób z niepełnosprawnych.

Przebudowa dworca PKP w Białymstoku. Wszędzie bałagan, parkingi są zamknięte [ZDJĘCIA]

Skład pojedzie okrężną drogą

Z kolei z powodu prac, związanych z budową drogowej obwodnicy Suwałk, od 3 do 8 czerwca pociągi będą kursowały drogą okrężną i dlatego czas jazdy wydłuży się. Niektóre składy, jak np. popołudniowy pociąg z Białegostoku do Kowna w dniach 7 i 8 czerwca będzie odjeżdżać o 24 minut wcześniej - o godz. 15.25. Natomiast poranny pociąg do Kowna odjedzie 8 czerwca o 31 minut wcześniej, czyli o godz. 7.57. Natomiast inne, jak pociąg Regio relacji Białystok - Suwałki, odjeżdżający od 10 marca o godz. 14.43, w dniach 3 -8 czerwca będzie przyjeżdżał do Suwałk 16 minut później.

Zobacz też: Przebudowa dworca PKP

Białostocki dworzec to zabytkowy budynek dawnej kolei warszawsko-petersburskiej. Został wybudowany w 1860 roku.

Przebudowa dworca PKP. Zburzono część budynku (zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna