Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W okolicy Łomży odkryto pięć przypadków zakażeń mew wysoką zjadliwą grypą ptasią. Hodowcy obawiają się kolejnych ognisk

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Pięć mew w powiecie łomżyńskim zakażonych wirusem HPAI
Pięć mew w powiecie łomżyńskim zakażonych wirusem HPAI pixabay.com
W pobliżu Łomży lekarze weterynarii odkryli u pięciu padłych mew wirusa wysoce zjadliwej grypy ptasiej. Wprowadzona została strefa objęta zakażeniem. Hodowcy obawiają się kolejnych zakażeń. Powiatowy Inspektorat Weterynarii apeluje o zgłaszanie przypadków martwych ptaków w okolicy strefy objętej zakażeniem.

Mewy zakażone wirusem HPAI znalezione w powiecie łomżyńskim

Padnięte mewy śmieszki zostały znalezione 10 maja. Padnięte ptaki zakażone są najprawdopodobniej wirusem wysoce zjadliwej grypy ptasiej. W związku z tym część gminy Piątnica oraz obszar miasta Łomża znalazły się w strefie objętej zakażeniem. Strefa obejmuje konkretnie sołectwa Piątnica Włościańska oraz Piątnica Poduchowna.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są wszystkie gatunki drobiu i wiele gatunków ptaków dzikich. Wirus ten może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego. Głównym źródłem wirusa grypy są ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli kaczki, gęsi i łabędzie. W bieżącym roku odnotowano już kolejne przypadki występowania zakażeń wirusem wysoce zjadliwej grypy. Do tej pory zakażenia odnotowywano w okolicznych województwach. W woj. podlaskim jest to pierwsze ognisko.

Obostrzenia związane z pojawieniem się wirusa

Znalezienie ognisk choroby związane jest z obostrzeniami dla hodowców drobiu.

Wśród obostrzeń jest utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu uniemożliwiającym kontakt z ptactwem dzikim. Należy stosować środki zabezpieczające m.in. maty dezynfekcyjne. Osoby mające dostęp do zwierząt w gospodarstwach powinny używać środków ochrony osobistej - informuje Marek Rutkowski z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Łomży.

Ograniczenia obejmują również wyprowadzanie zwierząt do gospodarstwa, wprowadzanie dzikich ptaków na łowiska oraz organizację polowań.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Łomży informuje, że ograniczenia będą obowiązywać 30 dni od dnia znalezienia zakażonych mew. Wprowadzone obostrzenia nie dotyczą hodowców gołębi. Czas ograniczenia wynika z aktywności wirusa. "Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie" - informuje na swojej stronie Główny Inspektorat Weterynarii.

Hodowcy drobiu z powiatu łomżyńskiego obawiają się kolejnych ognisk.

Nasze kurniki nie leżą w strefie objętej obostrzeniami. Jednak monitorujemy na bieżąco sytuację. Obawiamy pojawienia się kolejnych ognisk wirusa. Jeżeli się pojawią, to będziemy musieli wprowadzić obostrzenia. Mamy nadzieję, że kolejnych ognisk nie będzie - mówi hodowca drobiu z powiatu łomżyńskiego.

Wirus HPAI nie stanowi zagrożenia dla człowieka

Wirus na ten moment nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI u człowieka. Mimo wszystko Główny Inspektorat Weterynarii apeluje o ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny.

Hodowcy obawiają się kolejnych ognisk

Hodowcy drobiu z powiatu łomżyńskiego obawiają się kolejnych ognisk.

Nasze kurniki nie leżą w strefie objętej obostrzeniami. Jednak monitorujemy na bieżąco sytuację. Obawiamy pojawienia się kolejnych ognisk wirusa. Jeżeli się pojawią, to będziemy musieli wprowadzić obostrzenia. Mamy nadzieję, że kolejnych ognisk nie będzie - mówi hodowca drobiu z powiatu łomżyńskiego.

Powiatowy lekarz weterynarii apeluje o niezwłoczne zgłaszanie przypadków znalezienia martwych ptaków w okolicy strefy objętej zakażeniem.

Podlaskie jest kolejnym województwem na terenie, którego znaleziono mewy śmieszki zakażone wirusem HPAI. W kwietniu zakażone mewy znaleziono w województwie małopolskim. Natomiast w maju padnięte ptaki odkryto m.in. w województwach: świętokrzyskim, lubelskim oraz kujawsko-pomorskim.

Zobacz też:Prokuratura: Rolnik z miejscowości Srebrna doprowadził do śmierci 10 krów. Siedem sztuk jest w fatalnym stanie. 31-latkowi grozi do 5 lat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna