W okolicy Łomży odkryto pięć przypadków zakażeń mew wysoką zjadliwą grypą ptasią. Hodowcy obawiają się kolejnych ognisk

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Pięć mew w powiecie łomżyńskim zakażonych wirusem HPAI
Pięć mew w powiecie łomżyńskim zakażonych wirusem HPAI pixabay.com
W pobliżu Łomży lekarze weterynarii odkryli u pięciu padłych mew wirusa wysoce zjadliwej grypy ptasiej. Wprowadzona została strefa objęta zakażeniem. Hodowcy obawiają się kolejnych zakażeń. Powiatowy Inspektorat Weterynarii apeluje o zgłaszanie przypadków martwych ptaków w okolicy strefy objętej zakażeniem.

Mewy zakażone wirusem HPAI znalezione w powiecie łomżyńskim

Padnięte mewy śmieszki zostały znalezione 10 maja. Padnięte ptaki zakażone są najprawdopodobniej wirusem wysoce zjadliwej grypy ptasiej. W związku z tym część gminy Piątnica oraz obszar miasta Łomża znalazły się w strefie objętej zakażeniem. Strefa obejmuje konkretnie sołectwa Piątnica Włościańska oraz Piątnica Poduchowna.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są wszystkie gatunki drobiu i wiele gatunków ptaków dzikich. Wirus ten może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego. Głównym źródłem wirusa grypy są ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli kaczki, gęsi i łabędzie. W bieżącym roku odnotowano już kolejne przypadki występowania zakażeń wirusem wysoce zjadliwej grypy. Do tej pory zakażenia odnotowywano w okolicznych województwach. W woj. podlaskim jest to pierwsze ognisko.

Obostrzenia związane z pojawieniem się wirusa

Znalezienie ognisk choroby związane jest z obostrzeniami dla hodowców drobiu.

Wśród obostrzeń jest utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu uniemożliwiającym kontakt z ptactwem dzikim. Należy stosować środki zabezpieczające m.in. maty dezynfekcyjne. Osoby mające dostęp do zwierząt w gospodarstwach powinny używać środków ochrony osobistej - informuje Marek Rutkowski z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Łomży.

Ograniczenia obejmują również wyprowadzanie zwierząt do gospodarstwa, wprowadzanie dzikich ptaków na łowiska oraz organizację polowań.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Łomży informuje, że ograniczenia będą obowiązywać 30 dni od dnia znalezienia zakażonych mew. Wprowadzone obostrzenia nie dotyczą hodowców gołębi. Czas ograniczenia wynika z aktywności wirusa. "Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie" - informuje na swojej stronie Główny Inspektorat Weterynarii.

Hodowcy drobiu z powiatu łomżyńskiego obawiają się kolejnych ognisk.

Nasze kurniki nie leżą w strefie objętej obostrzeniami. Jednak monitorujemy na bieżąco sytuację. Obawiamy pojawienia się kolejnych ognisk wirusa. Jeżeli się pojawią, to będziemy musieli wprowadzić obostrzenia. Mamy nadzieję, że kolejnych ognisk nie będzie - mówi hodowca drobiu z powiatu łomżyńskiego.

Wirus HPAI nie stanowi zagrożenia dla człowieka

Wirus na ten moment nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI u człowieka. Mimo wszystko Główny Inspektorat Weterynarii apeluje o ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny.

Hodowcy obawiają się kolejnych ognisk

Hodowcy drobiu z powiatu łomżyńskiego obawiają się kolejnych ognisk.

Nasze kurniki nie leżą w strefie objętej obostrzeniami. Jednak monitorujemy na bieżąco sytuację. Obawiamy pojawienia się kolejnych ognisk wirusa. Jeżeli się pojawią, to będziemy musieli wprowadzić obostrzenia. Mamy nadzieję, że kolejnych ognisk nie będzie - mówi hodowca drobiu z powiatu łomżyńskiego.

Powiatowy lekarz weterynarii apeluje o niezwłoczne zgłaszanie przypadków znalezienia martwych ptaków w okolicy strefy objętej zakażeniem.

Podlaskie jest kolejnym województwem na terenie, którego znaleziono mewy śmieszki zakażone wirusem HPAI. W kwietniu zakażone mewy znaleziono w województwie małopolskim. Natomiast w maju padnięte ptaki odkryto m.in. w województwach: świętokrzyskim, lubelskim oraz kujawsko-pomorskim.

Zobacz też:Prokuratura: Rolnik z miejscowości Srebrna doprowadził do śmierci 10 krów. Siedem sztuk jest w fatalnym stanie. 31-latkowi grozi do 5 lat

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie