Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Parlamencie Europejskim wraca temat Polski i Węgier

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Wczesnym popołudniem Parlament Europejski wróci do dyskusji o trwających wysłuchaniach na temat praworządności w Polsce i na Węgrzech
Wczesnym popołudniem Parlament Europejski wróci do dyskusji o trwających wysłuchaniach na temat praworządności w Polsce i na Węgrzech YouTube.com/ European Parliament
Parlament Europejski dziś po południu będzie dyskutował o skutkach wojny na Ukrainie, związanych z energetyką i cyberbezpieczeństwem. Na salę obrad wraca też temat artykułu 7. wobec Polski i Węgier.

Europosłowie będą dziś dyskutowali o bezpieczeństwie energetycznym Europy w tym o wydajności energetycznej oraz o połączeniach międzysystemowych. Będzie też mowa o wpływie wojny na Ukrainie na sektory transportu i turystyki. Do porządku obrad władze Europarlamentu wpisały też obronę przed nasilającymi się rosyjskimi cyberatakami.

Wczesnym popołudniem Parlament Europejski wróci do dyskusji o trwających wysłuchaniach na temat praworządności w Polsce i na Węgrzech w ramach artykułu 7. Traktatu o Unii.

W marcu Parlament Europejski przegłosował rezolucję wzywającą Komisję Europejską do podjęcia pilnych działań i zastosowania tzw. mechanizmu warunkowości w zakresie praworządności. Europosłowie Zjednoczonej Prawicy, a także dwóch reprezentujących PSL, zagłosowali przeciw temu dokumentowi, większość Platformy Obywatelskiej wstrzymała się od głosu, natomiast Lewica poparła rezolucję.

Mechanizm warunkowości

W grudniu 2020 roku państwa członkowie Unii Europejskiej po wielu debatach porozumiały się co do wieloletniego budżetu Wspólnoty, funduszu odbudowy (RRF) oraz tzw. mechanizmu warunkowości, który został zawarty w projekcie wieloletnich ram finansowych na lata 2021–2027 i musiał zostać przyjęty przez państwa Unii Europejskiej. Mechanizm warunkowości ma być wykorzystywany do ochrony budżetu Unii Europejskiej w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich.

Mechanizm warunkowości zaskarżyli szefowie rządów Polski i Węgier, Mateusz Morawiecki i Viktor Orban. Skarga trafiła do Trybunału Sprawiedliwości UE 11 marca 2021 roku.

Polski rząd argumentował, że takie rozwiązania nie mają podstawy prawnej w traktatach i ingerują w kompetencje państw członkowskich. Podkreślał, że rozporządzenie w tej sprawie ma wiele dwuznaczności i że wątpliwości powinni rozstrzygnąć sędziowie Trybunału.

W maju 2021 roku Parlament Europejski złożył do TSUE wniosek, aby ten w przyspieszonym trybie zajął się skargą Polski i Węgier. Miesiąc później trybunał przychylił się do tego wniosku.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w lutym oddalił skargi Węgier i Polski na tzw. mechanizm warunkowości. TSUE uznał, że mechanizm ten został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, zachowuje spójność z procedurą ustanowioną w art. 7 i nie przekracza granic kompetencji przyznanych UE, a także szanuje zasadę pewności prawa.

W obronie mechanizmu warunkowości stanęły m.in. Francja oraz państwa skandynawskie.

źródło: Polskie Radio 24, polskatimes.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Parlamencie Europejskim wraca temat Polski i Węgier - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna