Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W podlaskich lasach pojawiają się grzyby. Jak odróżnić jadalne od trujących? Zobaczcie jak sprawdzić!

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Borowik szlachetny – prawdziwek

Grzyb jadalny

Kapelusz mięsisty wypukły, gładki, suchy, o średnicy 5 – 10 cm. Skórka nie oddziela się od miąższu, barwa od piaskowej do kasztanowatej, ciemnobrązowa czasem z
odcieniem karminowym. Hymenofor rurkowy, rurki u młodych owocników prawie białe u starszych żółtooliwkowe, wolne lub wcięte, pory drobne, okrągławe.Trzon gruby, cylindryczny lub baryłkowaty koloru piaskowego z białawą siateczką żyłek. Miąższ biały niezmienny, mięsisty, jędrny.

Na następnym slajdzie zobacz z jakim grzybem można go pomylić.
Borowik szlachetny – prawdziwek Grzyb jadalny Kapelusz mięsisty wypukły, gładki, suchy, o średnicy 5 – 10 cm. Skórka nie oddziela się od miąższu, barwa od piaskowej do kasztanowatej, ciemnobrązowa czasem z odcieniem karminowym. Hymenofor rurkowy, rurki u młodych owocników prawie białe u starszych żółtooliwkowe, wolne lub wcięte, pory drobne, okrągławe.Trzon gruby, cylindryczny lub baryłkowaty koloru piaskowego z białawą siateczką żyłek. Miąższ biały niezmienny, mięsisty, jędrny. Na następnym slajdzie zobacz z jakim grzybem można go pomylić. pixabay.pl
Lada moment w podlaskich lasach rozpocznie się sezon na grzyby i wyruszymy z koszykami w poszukiwaniu smakowitych prawdziwków, rydzów czy maślaków. I choć w tej chwili wielu internautów zadaje sobie pytanie: Czy są już grzyby, to na razie studzimy zapał - grzybów jeszcze zbyt wiele nie ma, ale warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady bezpiecznego grzybobrania.

Grzyby jadalne i grzyby trujące. Warto pamiętać o tych zasadach

Przede wszystkim bezpieczeństwo w lesie – tu policja zwraca uwagę na to, jak należy przygotować się do wyjścia do lasu na grzyby i jak zachowywać gdy wędrujemy przez dzikie ostępy. Bardzo często jedziemy na grzyby w miejsca nieznane oddalone od naszych rodzinnych siedzib, warto zatem pamiętać o kilku zasadach:

  • Nie wybieraj się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że pójdziesz sam na grzybobranie, poinformuj bliskich, gdzie się znajdujesz i o której planujesz powrót.
  • Nie oddalaj się od osób, z którymi wybrałeś się na grzybobranie. Pozostań z nimi w kontakcie wzrokowym.
  • Zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie, mogą okazać się bardzo pomocne.
  • Kontroluj i zapamiętuj punkty odniesienia, a nawet oznaczaj je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyłeś.
  • Jeśli nie znasz terenu, nie oddalaj się zbyt daleko od auta, stacji czy przystanków kolejowych.
  • Zabierz elementy odblaskowe czy jasny strój. One mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej.
  • Oceń realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzasz spędzić w lesie.
  • Nie wybieraj się do lasu po zmierzchu.
  • Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekaj tylko zaalarmuj służby dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Inną kwestią związaną z bezpieczeństwem jest zachowanie w przypadku spotkania dzikich zwierząt – szczególnie drapieżników czy osobników chorych np. na wściekliznę.

Grzyby jadalne i grzyby trujące. Jakie są objawy zatrucia?

No i oczywiście znajomość grzybów to podstawa! Pamiętajmy aby nigdy nie zbierać grzybów, co do których nie mamy pewności czy są jadalne. Warto też dwa razy zastanowić się zanim kupimy na ryneczku kosz świeżych grzybów.

Sama znajomość grzybów jadalnych jest bardzo ważna, często jednak mamy wątpliwości czy znaleźliśmy kanię czy może jest to muchomor sromotnikowy. W galerii prezentujemy najczęstsze pomyłki w czasie grzybobrania. Zobacz z czym można pomylić jadalne grzyby i jakie są objawy zatrucia.

ZOBACZ TEŻ GDZIE NA GRZYBY W PODLASKIEM

MAPA GRZYBÓW PODLASKIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W podlaskich lasach pojawiają się grzyby. Jak odróżnić jadalne od trujących? Zobaczcie jak sprawdzić! - Bielsk Podlaski Nasze Miasto

Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto