W województwie działa 16 rad seniorów. To ciała konsultacyjne, doradcze i inicjatywne wspierają samorządy w gminach i powiatach takich jak m.in. Czarna Białostocka, Bielsk Podlaski, Supraśl, Łapy, Augustów, Suwałki i Łomża. Supraski Kongres Rad Seniorów jest częścią projektu „Podlaskie rady seniorów pod parasolem. Wsparcie i integracja istniejących i nowo powstających rad seniorów”. Realizuje go Stowarzyszenie Szukamy Polski i Ośrodek Wspierania Podlaskich Rad Seniorów.
Jednym z gości IV Kongresu był Maciej Kmita, wicedyrektor departamentu polityki senioralnej w Ministerstwie ds. Polityki Senioralnej, który zastąpił nieobecną z powodów służbowych minister Marzenę Okła-Drewnowicz.
Czytaj również: Miejska Rada Seniorów w Białymstoku. Seniorzy chcą swojej rady bez przypadkowych osób
- Dzisiaj Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zajmuje się mieszkalnictwem, a nam chodzi o to, by w przyszłym roku określona pula mieszkań została przeznaczona, na dogodnych warunkach, dla seniorów. Dodam, że rady seniorów są dla nas wszystkich bardzo ważne, więc na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu będziemy poruszali m.in. sprawę takiego prawdziwego partnerstwa i współpracy z samorządami. Seniorzy to grupa, która mając czas i potencjał, jest w stanie zrobić coś naprawdę dobrego – stwierdził wicedyrektor z MPS.
Natomiast wicemarszałek Senatu Maciej Żywno zwrócił uwagę na konieczność wzmocnienia dialogu między pokoleniami i budowanie więzi, co znacząco wpłynie na przyszłość seniorów, gdyż społeczeństwo się starzeje: - Musimy przekonywać młodych, że starsze pokolenie potrzebuje opieki i wsparcia. To jest warunek konieczny, abyśmy potrafili zadbać o naszych seniorów – oświadczył wicemarszałek Senatu.
- Wspólnie doprowadziliśmy do tego, że nasz głos jest bardziej słyszalny, ale też należy dążyć do tego, aby partnerstwo z samorządem lokalnym było bardziej widoczne i wzajemnie honorowane. Niemniej, ciągle aktualna jest potrzeba stworzenia w gminach życia dla 25 proc. mieszkańców, czyli seniorów. Oni mają wiele potrzeb, które wynikają nie tylko z, nazwijmy to fizjologii, ale także z zainteresowań i chęci dalszego rozwoju. Seniorzy to u nas ciągle zbyt mało wykorzystywana siła społeczna, która nie lubi być traktowana instrumentalnie, np. podczas różnych kampanii – powiedział nam Krzysztof Wolfram, przewodniczący Gminnej Rady Seniorów w Supraślu.
Zauważył też, że tworzenie rad seniorów powinno opierać się na wyborze oddolnym, a nie wskazywaniu kandydatów. – Po prostu, ludzie wybrani mają mocniejszy mandat. Poza tym, rada seniorów powinna znać pulę pieniędzy z jakiej może korzystać. My nie mamy budżetu, bo nie mamy osobowości prawnej, więc za każdym razem chodzę po prośbie. A jako przewodniczący chciałbym wiedzieć, że rada gminy na działania seniorów przeznaczy w budżecie tyle i tyle. To pozwoliłoby racjonalnie planować nasze działania – podkreślił szef supraskich seniorów.
Jak z kolei przypomniał członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk, pierwszą radę seniorów powołał samorząd województwa podlaskiego w 2017 roku. – Uznaliśmy, że trzeba korzystać z doświadczeń osób starszych, bo drzemie w nich duży potencjał. Cieszmy się, że kongres rad seniorów odbywa się po raz czwarty i uczestniczy w nim kilkanaście rad. Jedna w skali województwa to zaledwie niecałe 10 proc. Oczywiście, z przyczyn demograficznych nie zawsze można powołać taka radę w każdej gminie, ale te które są powinny oddziaływać na te miejscowości, w których rad seniorów jeszcze nie ma – stwierdził wicemarszałek i dodał, że rady funkcjonują w na północ o linii Białystok-Bielsk Podlaski-Łomża: - Na południu regionu nie ma żadnej rady seniorów i to jest zadanie samorządu województwa podlaskiego, by tę ideę rozpropagować.
Uczestnicy kongresu, który zakończy się 5 września, podejmą także próbę odpowiedzi na pytanie: Czym jest sieciowanie rad seniorów i co ono oznacza w praktyce oraz podsumują dotychczasową współpracę rad z samorządami. Wezmą też udział w warsztatach: „Społeczna burza mózgów”. „O diagnozie lokalnej, czyli jak systematycznie czuwać nad zmianami” i „Jak działać, aby mieć satysfakcję”.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?