Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Podlaskiem jest dziewięć wniosków o likwidację lub przekształcenie placówek edukacyjnych

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Klika szkół z województwa może przestać istnieć. Samorządowcy złożyli wnioski o ich likwidację lub przekształcenie. Natomiast o chęci zrezygnowania z prowadzenia szkoły, poinformowały kuratorium władze Dubicz Cerkiewnych.

W tym roku samorządowcy z województwa podlaskiego złożyli do kuratora oświaty dziewięć wniosków o likwidację lub przekształcenie placówek edukacyjnych.

W kuratorium pojawiły się m.in. wnioski o likwidację punktów przedszkolnych - przy zespole szkół w Kobylinie - Borzymach i w Olszance (gm. Nowinka), oraz przeniesienie przedszkola w Tykocinie.

Samorządowcy chcą zlikwidować szkołę w Jabłońskich i filię szkoły podstawowej w Gruszkach.

- Ta fila w Gruszkach jest nieaktywna od 2012 roku. Nie ma tam zajęć, a budynek stoi pusty. Jest to więc tylko stwierdzenie stanu istniejącego - mówi Maciej Zdancewicz, sekretarz gminy Płaska.

Władze gminy Szudziałowo chciałyby, by w Babikach zamiast samodzielnej placówki była filia.

Pojawiły się też wnioski o zlikwidowanie trzech szkół policealnych. Jedna z nich to II Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Białymstoku.

- Niestety szkoła ta nie cieszyła się dużym zainteresowaniem słuchaczy. Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji II Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych (wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 3 w Białymstoku) było spowodowane tym, że od kilku lat systematycznie zmniejszała się liczba kandydatów chętnych do podjęcia nauki w liceum. W roku szkolnym 2012/2013 został przeprowadzony ostatni nabór do szkoły. Wówczas do placówki zgłosiło się jedynie 11 kandydatów. Ostatni rocznik ukończył naukę w roku 2013 - informuje Kamila Bogacewicz z Urzędu Miasta w Białymstoku.

O likwidację szkół policealnych w Grajewie i Szczuczynie wnioskowało z kolei Starostwo Powiatowe w Grajewie.

- Szkoły policealne miały swój złoty czas. Cieszyły się kiedyś ogromnym zainteresowaniem. W strukturze powiatu mieliśmy ich pięć.
Jednak w ostatnich latach nastąpił spory regres w naborze. Likwidacja szkół w Grajewie i Szczuczynie to tylko formalność. Od pięciu lat nie było tam przecież naborów. Jako alternatywę chcemy jednak pozostawić jedną szkołę policealną w Niećkowie - przyznaje Tomasz Cebeliński, wicestarosta powiatu grajewskiego.

Podlaski Kurator Oświaty pojął już decyzję dotyczące kilku placówek. Wyrażono zgodę na likwidację szkół policealnych w Grajewie i Szczuczynie i II LO dla Dorosłych w Białymstoku. Natomiast negatywnie zaopiniowany został pomysł, by w Babikach zamiast samodzielnej placówki była filia.

W ubiegłym roku podobnych wniosków było aż 25.

Problem w Dubiczach Cerkiewnych

W gminie Dubicze Cerkiewne, działa tylko jedna szkoła podstawowa. Okazuje się, że niewielka placówka sprawia spory problem władzom gminy. Z powodów finansowych, chcą one zrezygnować z jej prowadzenia.

- Jesteśmy pod ścianą. W 2011 roku gmina nie musiała nic dokładać do prowadzenia szkoły. Wystarczało z subwencji oświatowej. Jednak w ubiegłym roku, z naszego budżetu musieliśmy dołożyć już 800 tys. zł. W tym roku będzie to już 1100000 zł. Mamy jeszcze trochę oszczędności, ale niedługo te pieniądze się skończą. A jeśli gmina zbankrutuje, to szkoły przecież nie będzie - wójt gminy Leon Małaszewski.

Władze Dubicz Cerkiewnych chcą przekazać palcówkę Stowarzyszeniu Edukator z Łomży.

- Nie mam mowy o żadnej likwidacji. Przecież to ostatnia szkoła, a jeszcze trochę tych dzieci mamy. Chcemy po prostu przekształcić ją w inną formę, oczywiście też publiczną, z bezpłatnym, nieograniczonym dostępem do nauki - dodaje wójt.

O swoim pomyśle władze poinformowały już Podlaskiego Kuratora Oświaty. Sytuację będą też konsultować z nauczycielami i rodzicami.

Matura próbna 2021 w Białymstoku. Uczniowie sprawdzają swoją wiedzę przed majowymi egzaminami (zdjęcia)

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna