Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Podlaskiem legalnie pracuje prawie 11 tysięcy cudzoziemców

Andrzej Matys
Andrzej Matys
pixabay
Ucieczka obcokrajowców z naszego regionu była tylko chwilowa. Pod koniec 2018 roku można było zaobserwować spadek w liczbie legalnie pracujących cudzoziemców. Najnowsze dane sumujące I kwartał tego roku dowodzą, że w białostockim Oddziale ZUS w marcu prawie 11 tys. z zagranicznym paszportem opłacało składki. To o niemal 800 zgłoszeń więcej niż w lutym.

- Głównymi gałęziami gospodarki, w których cudzoziemcy są aktywni zawodowo, to usługi ochrony mienia, utrzymanie czystości, przemysł i przetwórstwo oraz budownictwo. Zdecydowana większość z nich to osoby zatrudnione na umowie o pracę. Pozostali pracują na podstawie umów cywilnoprawnych, które również podlegają oskładkowaniu. Są też tacy, którzy wybrali działalność gospodarczą - wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Nieco więcej niż połowa, bo 55 proc. spośród wszystkich obywateli innych państw opłacających składki w białostockim Oddziale ZUS jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Co ciekawe, tylko niecałe 4 proc. cudzoziemców zdecydowało się na prowadzenie własnego biznesu na Podlasiu.

Oprócz obywateli Białorusi, których jest najwięcej, bo prawie 5 tys. kolejną liczną grupę stanowią Ukraińcy (4,5 tys. osób). Dodajmy, że ze Wschodu przybyli do naszego regionu również Rosjanie (243 osoby), Litwini (165 osób) i 127 obywateli Gruzji.

Ale zatrudnienie w podlaskich przedsiębiorstwach znalazło też m.in. 47 Armeńczyków, 39 Mołdawian, 23 Włochów, 23 Azerbejdżanów, 22 Niemców, 21 Czechów, 20 Chińczyków i 20 Słowaków.

Rencista i emeryt mogą dorobić więcej. Zobacz stawki

Wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dominują mężczyźni.
- W ubiegłym roku w populacji cudzoziemskich pracowników, zdecydowaną większość stanowili mężczyźni (67,3 proc. wszystkich pracowników). Kobiet było o połowę mniej (32,7 proc.). Co ciekawe, to właśnie ilość panów pracujących w Polsce na tendencję zwyżkową. Tak wygląda ta skala gdy ją uogólnimy. Gdy jednak Zakład przeanalizował poszczególne narodowości, okazało się, że pracujących Rosjanek jest ponad 56 proc, a Rosjan nie całe 44 proc. Z kolei wśród obywateli krajów Unii Europejskiej panie stanowią zaledwie 25 proc. - wylicza rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Obcokrajowcy coraz chętniej przyjeżdząją do pracy w podlaskich firmach

Wśród cudzoziemców, którzy znaleźli legalne zatrudnienie w naszym kraju i podlegających ubezpieczeniom społecznym dominują osoby w wieku 20-49 lat. Stanowią oni ponad 85 proc. obcokrajowców opłacających składki ZUS.

Przypomnijmy. We wrześniu zeszłego roku w białostockim ZUS było zgłoszonych 10 tys. obcokrajowców. Miesiąc później Podlaskie było jedynym regionem w kraju, który zagraniczni pracownicy zaczęli opuszczać lub w ogóle omijać. W październiku liczba cudzoziemskich pracowników zmniejszyła się o ponad 120 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna