Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Puszczy Białowieskiej widać wiosnę w styczniu. Ale to niebezpieczne dla roślin! [zdjęcia]

red.
Urszula Olejnicka, Nadleśnictwo Browsk
Jest styczeń 2020. Pora roku - zima. Tymczasem ani śniegu, ani mrozu. Pogoda przypomina przedwiośnie. Natura też dała się nabrać. Widać wiosnę.

Jest pełnia kalendarzowej zimy, ale nie ma jej najmniejszych śladów. Przyroda w puszczy też zachowuje się inaczej.
Kilka dni temu dało się zaobserwować lecące żurawie, czy klucze gęsi wracające na północ. To oznaki nadchodzącej wiosny. Na gałęziach wierzb pojawiają się „bazie”. Zakwita leszczyna, a także olsza czarna, która po leszczynie jest jednym z najwcześniej kwitnących drzew. Kwitnie wawrzynek wilczełyko - informują lasy.gov.pl

Jest ładnie, ale niebezpiecznie

W Herbarium Nadleśnictwa Browsk swoją przygodę zaczyna zimozielony barwinek pospolity. Na razie jeszcze kwiaty pojawiają się pojedynczo, ale jeśli nic się nie zmieni to za chwilę będą delikatne liliowoniebieskie kwiaty. Ale zjawisko jest niepokojące i może mieć poważne konsekwencje, przede wszystkim dla przyrody. Rośliny potrzebują tzw. spoczynku głębokiego, czyli wymagają niskich temperatur do właściwego funkcjonowania. W momencie, kiedy ten spoczynek się kończy i warunki są sprzyjające, to dla nich sygnał, że powinny rozpocząć wegetację. I właśnie teraz mamy taką sytuację - informuje Urszula Olejnicka, Nadleśnictwo Browsk.

Niestety wciąż utrzymuje się temperatura dodatnia. Jeśli nie przyjdzie ochłodzenie i sytuacja, gdy temperatura w dzień dochodzi do 9°C potrwa jeszcze przez parę tygodni, w roślinach zaczną krążyć soki.

Ten proces u niektórych gatunków już się rozpoczął i to jest niebezpieczne zjawisko. Kiedy pod koniec lutego albo w marcu pojawi się niska temperatura, te rośliny, które za wcześnie zaczęły wegetację, będą po prostu przemarzać.

Nie tylko wysokie jak na styczeń temperatury wpływają niekorzystnie na przyrodę, również brak opadów śniegu. Zauważalny jest już niski stan wody w rzekach i na torfowiskach. Ściółka w lasach jest niewystarczająco nawodniona, bagna wysychają. Jest poważna obawa, że latem mogą być problemy z wodą. W Puszczy Białowieskiej czuć wiosenny oddech. Ale czy wiosna zimą to rzeczywiście powód do radości?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna