W Rio de Janeiro było szczęście, ale i rozczarowania

Szczecin 09 08 201561 memorial janusza kusocinskiego rozgrywany w szczecinie na stadionie imieniem wieslawa maniakana zdjeciu maria andrejczykfot andrzej szkocki/ glos szczecinski/ polska press Andrzej Szkocki Polska Press
Podsumowanie sportowego roku reprezentantów województwa podlaskiego (część 2)

Jak co roku, pod koniec grudnia, podsumowujemy sportowe wydarzenia mijającego 2016 r. z udziałem zawodniczek i zawodników z Podlasia. We wtorek opisaliśmy najważniejsze starty i wyniki naszych sportowców w pierwszym półroczu. Dziś przedstawiamy ich dokonania w drugiej połowie 2016 roku, a były one wyjątkowe. W sierpniu, w dalekim brazylijskim Rio de Janeiro, odbyły się igrzyska olimpijskie, w których wystartowała rekordowa liczba - czternastu sportowców z naszego regionu. Jeden z nich Wojciech Nowicki powrócił z brązowym medalem, który wywalczył w rzucie młotem. Oszczepniczce Marii Andrejczyk do takiego krążka zabrakło zaledwie 2 centymetrów. Z niczym wróciła także skoczkini wzwyż Kamila Lićwinko.

LIPIEC
3 - Lowlanders Primacol Białystok przegrali mecz półfinałowy Top Ligi z Seahawks Gdynia 13:14.
7 - Maria Andrejczyk zajęła dopiero 13. miejsce w ME w Amsterdamie w konkursie rzutu oszczepem - 57.93.
10 - Wojciech Nowicki zajął trzecie miejsce w ME w Amsterdamie rzucają młot na odległość 77,53. Damian Czykier w biegu na 110 m przez płotki był czwarty. W półfinale ustanowił rekord życiowy 13,32.
13 - Maria Andrejczyk wygrała rzut oszczepem w IV Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej wynikiem 61,12. Wojciech Nowicki w rzucie młotem był drugi 76,72. W pchnięciu kulą druga była Klaudia Kardasz (Podlasie) 15,46. Daria Zabawska w dysku była trzecia 56,77.
14 - Polski Komitet Olimpijski ogłosił skład reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. W kadrze znalazło się 14 sportowców z województwa podlaskiego. Są to: Kamila Lićwinko, Wojciech Nowicki, Damian Czykier (lekkoatletyka, Podlasie Białystok), Maria Andrejczyk (lekkoatletyka, Hańcza Suwałki), Martyna Dąbrowska, Klaudia Konopko, Katarzyna Sokólska (lekkoatletyka, Bojary Białystok), Nadia Zięba, Robert Mateusiak, Adrian Dziółko (badminton, Hubal Białystok), Adam Cwalina (badminton, SKB Litpol Malow Suwałki), Edyta Dzieniszewska-Kierkla (kajakarstwo, Sparta Augustów), Wang Zeng Yi (tenis stołowy, Dojlidy Białystok) Rafał Rosolski (kajakarstwo, Dojlidy Białystok)
17 - Karolina Łozowska (Podlasie Białystok) zdobyła dwa srebrne medale: indywidualnie na 400 metrów (54,56 s) oraz w sztafecie 4x400 metrów w Mistrzostwach Europy do lat 18 w Tbilisi.

SIERPIEŃ
1 - Maria Andrejczyk wywalczyła młodzieżowe MP do lat 23. W Jeleniej Górze rzuciła oszczepem na odległość 62,93 m. Martyna Dąbrowska (UKS 19 Bojary Białystok) z rekordem życiowym 23,58 wywalczyła w tych mistrzostwach złoty medal w biegu na 200 metrów.
1 - Karol Stasiewicz z UAKS Podlasie Białystok zdobył w mistrzostwach świata juniorów w sumo w Ułan Bator dwa brązowe medale: w kat. 80 kg oraz w turnieju drużynowym.
7 - Tenisista stołowy Wang Zeng Yi (Dojlidy Białystok) w II rundzie turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro przegrał ze Słoweńcem Bojanem Tokicem 2:4.
11 - Adam Cwalina (SKB Litpol Malow Suwałki) i Przemysław Wacha (Technik Głubczyce) przegrali trzy mecze po 0:2 w turnieju olimpijskim w Rio de Janeiro. Adrian Dziółko (Hubal) przegrał dwa mecze i jeden wygrał z Kevinem Cordonem z Gwatemali, ale to zwycięstwo zostało anulowane, gdyż rywal wycofał się z turnieju w badmintonie.
15 - Robert Mateusiak i Nadia Zięba z Hubala Białystok przegrali w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego w badmintonie w Rio de Janeiro z parą z Malezji Chan Peng Soon i Goh Liu Ying 17:21, 10:21.
18 - Maria Andrejczyk wygrała eliminacje olimpijskie rzutu oszczepem wynikiem 67,11 poprawiając o 3 metry rekord Polski. Także eliminacje wygrał Wojciech Nowicki w młocie - 77,64. Udział w igrzyskach zakończył Damian Czykier. Płotkarz Podlasia Białystok w swojej serii półfinałowej zajął 3. miejsce z czasem 13,50. Został sklasyfikowany na 14. pozycji.
18 - Kamila Lićwinko awansowała do finału konkursu olimpijskiego w skoku wzwyż wynikiem 194 cm. Rafał Rosolski (Dojlidy) w finale B zawodów olimpijskich zajął 6. miejsce, co dało w ogólnej klasyfikacji 14. miejsce.
21 - Maria Andrejczyk (Hańcza Suwałki) zajęła 4. miejsce w rzucie oszczepem uzyskując 64,78. Do brązowego medalu zabrakło 2 centymetrów. Brązowy krążek wywalczył Wojciech Nowicki w rzucie młotem wynikiem 77,73 m. Nie wyszedł olimpijski konkurs Kamili Lićwinko, która uplasowała się na 9. miejscu - 193 cm. Edyta Dzieniszewska-Kierkla w K4 (z Martą Walczykiewicz, Beata Mikołajczyk, Karolina Naj) nie awansowały do finału A w kajakarstwie.
29 - Edyta Dzieniszewska-Kierkla (Sparta Augustów) została mistrzynią Polski w K1 na 1000 metrów na torze Malta w Poznaniu. Rafał Rosolski z Pawłem Florczakiem w mistrzostwach Polski w kajakarstwie wygrali K2 na 500 metrów i 1000 metrów. Ponadto Rosolski był najlepszy także w jedynce na 1000 metrów.

WRZESIEŃ
4 - Lekkoatleci Podlasia Białystok zajęli 2. miejsce w ekstraklasie, która składała się z dwóch rzutów.
14 - Tenisista stołowy Rafał Czuper (Start Białystok) wywalczył srebrny medal Igrzyska Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

PAŹDZIERNIK

25 - Piłkarze Wigier Suwałki pokonali w pierwszym meczu ćwierćfinałowym Pucharu Polski GKS 1962 Jastrzębie na wyjeździe 2:1.

LISTOPAD
13 - Tomasz Pietras z Maniac Gym w kategorii fitness mężczyzn zdobył brązowy medal w mistrzostwach świata w fitness w Białymstoku. Brąz wywalczyła także Aleksandra Kępa w fitness powyżej 163 cm.
13 - Marta Mazurek z UKS Trzynastka Białystok zajęła trzecie miejsce w Pucharze Świata Juniorek w rywalizacji szablistek.
20 - Paweł Wierzbicki z Boxing Sokółka wywalczył złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Polski w boksie w Sokółce. Wierzbicki pokonał w finale wagi superciężkiej Mateusza Figiela (Hetmana Białystok) 5:0.
30 - Wigry Suwałki awansowały do półfinału Pucharu Polski. W meczu rewanżowym ćwierćfinału zremisowały u siebie z GKS Jastrzębie 1:1.

GRUDZIEŃ
4 - Robert Mateusiak i Nadia Zięba z Hubala Białystok wygrali grę mieszaną turnieju badmintonowego Yonex Welsh International w Cardiff.
11 - Natalia Maliszewska z Juvenii Białystok zajęła trzecie miejsce na 500 metrów podczas zawodów Pucharu Świata w Szanghaju. Białostoczanka podczas finałowego biegu ustanowiła rekord Polski - 42,913 s.
15 - Piłkarze Jagiellonii Białystok kończą rok na pozycji lidera Lotto Ekstraklasy.
18 - Natalia Maliszewska z Juvenii Białystok po raz drugi w tym sezonie stanęła na podium Pucharu Świata w short tracku. Na zawodach w koreańskim Gangneung była trzecia na 500 metrów poprawiając rek. Polski 42,808 sek.