Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rosji ocenzurowano opowieść dla dzieci, bo książka o zesłańcach uczy braku szacunku do Stalina. Jest wycofywana z bibliotek

Andrzej Pisalnik
Andrzej Pisalnik
Książka "Choinka z piołunu" zanim została uznana za nieprawomyślną zdobyła w Rosji szereg prestiżowych nagród i wyróżnień w kategorii literatury dla dzieci i młodzieży
Książka "Choinka z piołunu" zanim została uznana za nieprawomyślną zdobyła w Rosji szereg prestiżowych nagród i wyróżnień w kategorii literatury dla dzieci i młodzieży Fot.: profil Olgi Kołpakowej na vk.com
Ceniona rosyjska pisarka dla dzieci Olga Kołpakowa szuka historyka, który odważyłby się obalić tezy docenta Uralskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, który uznał za nieprawomyślną jej książkę o losach nadwołżańskich Niemców deportowanych w czasie wojny na Syberię przez reżim stalinowski.

Książka Olgi Kołpakowej to opowieść pt. „Choinka z piołunu” opowiadająca o losach potomków Niemców sprowadzonych nad Wołgę w Rosji jeszcze w XVIII stuleciu przez przez imperatrycę Katarzynę II Wielką.

W czasie II wojny światowej nadwołżańscy Niemcy na rozkaz Stalina zostali deportowani na Syberię i do Kazachstanu podobnie jak przedstawiciele innych narodów ZSRR, między innymi Polacy, mieszkający na okupowanych od września 1939 roku wschodnich terenach II Rzeczypospolitej.

Fabularyzowana opowieść „Choinka z piołunu” została napisana na podstawie wspomnień jednej z deportowanych, nauczycielki języka niemieckiego Marii Fitz.

Obecnie na rozkaz władz jest ona usuwana z bibliotek w obwodzie swierdłowskim Rosji i jego stolicy Jekaterynburgu pod zarzutem tego, że nie odpowiada przyjętej przez rząd Rosji Strategii Rozwoju i Wychowania Młodzieży do 2025 roku.

Istotę książki, „szkodząca wychowaniu młodego pokoleniu Rosjan” dostrzegł docent historii Uralskiego Uniwersytetu Pedagogicznego Iwan Popp. Według niego w tekście opowieści obecna jest „europejska liberalna tendencja” do porównywania kierowników Związku Sowieckiego i faszystowskich Niemiec. Ponadto, opowiadając historię zesłanych na Syberię rosyjskich Niemców autorka podjęła „próbę zmuszenia czytelnika do braku szacunku do władzy nie tylko poprzez postać towarzysza Stalina, lecz także kierowników niższego szczebla”. Zdaniem eksperta taki stosunek do władzy może „destrukcyjnie wpłynąć na umysły dorastającego pokolenia Rosjan”.

Autorka skrytykowanej książki Olga Kołpakowa chce zaskarżyć recenzję Iwana Poppa i poszukuje historyka, który zgodziłby się obalić absurdalne zarzuty. W ten sposób stara się powstrzymać wycofywanie z bibliotek książki „Choinka z piołunu”.

Na razie ne znalazł się nikt, kto pod imieniem i nazwiskiem ośmieliłby się polemizować z wielbicielem Stalina, podpierającym się rządową „Strategią Rozwoju i Wychowania Młodzieży do 2025 roku”.

Solidarność z ocenzurowaną pisarką wyraził publicznie były mer Jekaterynburga, znany działacz opozycyjny w Rosji Jewgienij Rojzman. Obiecał jednak tylko tyle, że zrobi wszystko, aby wycofywana z bibliotek książka „została przeczytana przez jak największą liczbę ludzi”.

Książka „Choinka z piołunu”, po ukazaniu się pięć lat temu drukiem, zanim okazała się nieprawomyślna, zebrała w Rosji szereg prestiżowych nagród i wyróżnień. Została nawet rekomendowana do pozaklasowego czytania przez rosyjskich uczniów w okresie wakacji letnich.

td

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Rosji ocenzurowano opowieść dla dzieci, bo książka o zesłańcach uczy braku szacunku do Stalina. Jest wycofywana z bibliotek - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna