Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sejnach pamiętają o deportacjach.Uczczono pamieć zesłańców w czasu II wojny światowej

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
WKU Suwałki
Zabierali ich w nocy, przestraszone kobiety i dzieci upychali w bydlęcych zimnych wagonach - 82 lata temu, 10 lutego rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Syberię. Później były jeszcze trzy akcje przesiedleńcze, liczbę Polaków wywiezionych wgłąb ZSRR szacuje się na 140 tysięcy. Tych ludzi upamiętniono w niedzielę 13 lutego w Sejnach.

Zabierali ich w nocy, przestraszone kobiety i dzieci upychali w bydlęcych zimnych wagonach - 82 lata temu rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Syberię. Rocznicę tę upamiętniono w niedzielę 13 lutego w Sejnach.

- Syberia to ważna część polskiego losu i miejsce martyrologii Polaków przez ponad 200 lat - mówił obecny w Sejnach, poseł Jarosław Zieliński. - To także jedna z polskich dróg do niepodległości. Pamiętajmy o cierpieniu wielu pokoleń podczas zsyłek syberyjskich. Dzisiaj naszą powinnością jest pamiętać o cierpieniu Polaków na Syberii i przekazywać wiedzę o tym młodym pokoleniom.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w Bazylice p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, a nabożeństwo uświetnił Chór Ziemi Sejneńskiej. Po wspólnej modlitwie miało miejsce złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscu upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej. Rocznicę obchodzono bardzo uroczyście - odczytany został apel pamięci, żołnierze 14. Pułku Przeciwpancernego z Suwałk oddali salwę honorową.

- Być tu dziś to nasza powinność i obowiązek - mówi ppłk Jarosław Kowalewski, Wojskowy Komendant Uzupełnień z Suwałk. - Nie można być dobrym żołnierzem i nie być patriotą. Moi żołnierze z WKU mają dużą wiedzę historyczną, pielęgnujemy ją między innymi poprzez spotkania z kombatantami i historykami. Współpracujemy z Instytutem Pamięci Narodowej i kultywujemy pamięć o Obławie Augustowskiej. Wspólnie przygotowujemy paczki dla żołnierzy kombatantów z AK, WiN, NSZ i rozwozimy je po terenie, utrzymujemy kontakt i dbamy o naszych bohaterów.

Poczty sztandarowe wystawiły 12. Batalion Lekkiej Piechoty i 14. Pułk Przeciwpancerny, leśnicy, strażacy i Straż Graniczna. Były też obecne liczne delegacje z instytucji, Danuta Gregorowicz - prezes Związku Sybiraków z Augustowa, członkowie Związku Piłsudczyków RP z Sejn i Suwałk oraz mieszkańcy.

Uroczystości zorganizowane zostały przez Społeczny Komitet Organizacji Obchodów 82. Rocznicy Masowych Wywózek na Sybir z posłem Jarosławem Zielińskim na czele, parafię p.w. NNMP w Sejnach, Sejneńskie Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami oraz Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Ziemi Sejneńskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna